Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) е сред четирите български висши училища и единственото икономическо от тях в престижната класация на европейските университети QS World University Rankings, съобщиха от пресцентъра на ВУЗ-а.
УНСС се изкачва с 23 позиции и от 101-во място, валидно за 2024 г., заема 80-о място за 2025 г. Допуснати до класиране са 133 източноевропейски университета в класацията за Източна Европа.
Университетите в Европа са над 5000, от тях само 684 покриват критериите за допустимост в QS World University Rankings - Europe 2025 и УНСС е един от тях. Висшето училище се изкачва от 601-во място през 2024 г. на 551-во място, валидно за 2025 г., заедно с още три български университета – Софийският университет (СУ) “Св. Климент Охридски“, Пловдивският университет и Тракийският университет - Стара Загора.
QS World University Rankings оценява университетите на база на шест критерия: академична репутация, научна репутация, репутация сред работодателите, съотношение на студенти и факултети, цитирания на факултет, брой чуждестранни студенти и чуждестранни преподаватели.
Това е поредното признание за висшето училище, след като тази година университетът получава най-високата оценка – 9.80 от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) сред всички български университети – най-важният атестат за качеството на образование в съответното висше училище.
Рейтинговата система на висшите училища определя УНСС като ''висше училище с най-висока институционална акредитация според НАОА и най-престижно висше училище в професионално направление ''Икономика'' според работодателите и преподавателите във висшите училища'', допълва оттам.
''Тези постижения, както и изкачването ни в престижната световна класация на университетите – QS World University Rankings, са оценка не само на обучителния процес, а на всичко, което институцията ни предлага от момента на започване на обучението до дипломирането'', отбелязва ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров. По думите му постигнатите резултати с взаимните усилия на всички преподаватели и служители са важна част от неговата концепция за управление.
QS World University Rankings е портфолио от сравнителни класации на колежи и университети, съставени от Quacquarelli Symonds, фирма за анализи в областта на висшето образование. Първото и най-ранно издание на класацията е публикувано в сътрудничество със списание Times Higher Education (THE) под името Times Higher Education - QS World University Rankings и е открито през 2004 г., за да предостави независим източник на сравнителни данни за представянето на университетите. През 2009 г. двете организации се разделят, за да изготвят независими класации на университетите - QS World University Rankings и THE World University Rankings, казват от УНСС.
БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Великденски и коледни добавки да се изплащат всяка година, одобри комися в НС
Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
Лавината от дронове от Украйна до Иран засилва интреса към лазерите за отбрана
Американският долар отново е на върха, но може би не за дълго
Bentley съкращава работни места заради по-слаби продажби в Китай и митата от САЩ
Настроенията сред германските инвеститори се сриват на фона на войната в Иран
Променят менюто в детските градини в София: Без захар и с пълнозърнесто брашно
Гюров: България ще продължи да подкрепя справедливата кауза на Украйна
Прокуратурата разследва лекарска немарливост след фатален случай в София
БАБХ и областните управители с общ план срещу опасни болести по животните
Илиана Раева защити Стефка Костадинова
Тервел Замфиров с разкритие за бъдещето си
3 неща, които могат да ти се случат, ако захапеш Кокала!
Драма и напрежение със звезда в ЦСКА!
Скандал в Англия: Поредно съдийско решение в полза на Арсенал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Пера и блясък: Тоалети на Vanity Fair Oscar Party 2026 (+Снимки)
Около 700 кораба, в чиито екипажи има и български моряци, са блокирани в Персийския залив
Постоянен арест за 29-годишен варненец, обвинен в продажба на марихуана
Йорданова потвърди: Явор Божанков няма да е в листите на ПП-ДБ
Средната пенсия се е увеличила с 44 евро
Набират доброволци до 29 години във Варна
Много чужденци са избрали Варна за почивката си през януари
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита
Китайски инженери представиха концепция за „полухуманоиден“ робот за лунна база