Усилията на САЩ да осигурят прекратяване на огъня в Газа остават в застой след почти една година битки. Подкрепяните от Иран бунтовници хути продължават да атакуват корабите в Червено море. И сега, въпреки интензивната водена от САЩ дипломация, конфликтът Израел-"Хизбула" заплашва да избухне в всеобща регионална война, пише Reuters.
С тиктакането на часовника на неговата администрация президентът на САЩ Джо Байдън е изправен пред редица кризи в Близкия изток, които вероятно няма да имат решение, преди да напусне поста си през януари и които изглежда почти сигурно ще опетнят неговото външнополитическо наследство, казват анализатори и чуждестранни дипломати.През изминалата година Байдън се бореше да вкара иглата в приемането на правото на Израел на самоотбрана срещу палестинските бойци на Хамас в Газа и групата Хизбула в Ливан, докато се опитваше да ограничи цивилните жертви и да предотврати спиралата в по-широк близкоизточен конфликт.
Отново и отново той се изправя пред недостатъците на тази стратегия, като последният от тях беше отхвърлянето на Израел в четвъртък на подкрепеното от САЩ предложение за 21-дневно примирие през границата с Ливан, докато продължаваше с удари, които убиха стотици ливанци.
"Това, което виждаме, са границите на силата и влиянието на САЩ в Близкия изток", каза Джонатан Паникоф, бивш заместник-офицер от националното разузнаване на правителството на САЩ за региона.
Може би най-яркият пример за тази тенденция е нежеланието на Байдън да упражнява голямо влияние от страна на САЩ – като основен доставчик на оръжия за Израел и дипломатически щит в ООН – да подчини израелския премиер Бенямин Нетаняху на волята на Вашингтон. Президентът на САЩ Джо Байдън подписа нова изпълнителна заповед за справяне с променящите се тенденции в насилието с оръжие в четвъртък.
В продължение на почти година САЩ се опитваха безуспешно да помогнат за постигане на сделка между Израел и Хамас за спиране на боевете и освобождаване на заложници, взети от екстремистите при тяхното трансгранично буйство на 7 октомври, което предизвика войната в Газа. Пробив не предстои, твърдят запознати.
Американски официални лица бързо приписват вината за провалените преговори с "Хамас", но някои цитират и променящите се искания на Нетаняху.
Но някои чуждестранни дипломати казват, че поведението на Байдън в нестабилния Близък изток, особено отговорът му на войната в Газа, е подкопало доверието в САЩ в чужбина.
Подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Йемен поддържат постоянен залп от ракетни атаки срещу търговски кораби в Червено море, въпреки че Байдън и други западни лидери предоставиха военни кораби за подсилена защита.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Късна емисия
Грузинският патриарх Илия II почина на 93 години
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Байерн Мюнхен - Аталанта
Реал Мадрид съсипа Сити, задава се най-голямата класика в Шампионска лига
ПСЖ разби Челси отново и е на четвъртфинал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той