В планините, където североизточната част на Северна Македония граничи със западната част на България, работниците се пекат в жегата в края на септември. Те навлизат във финалните етапи на изграждането на стратегически критичен високоскоростен път, свързващ столиците Скопие и София.
Пътят е част от планирания маршрут, известен като Коридор 8, свързващ адриатическото крайбрежие на Италия по море с Албания, след което се простира през Северна Македония до пристанище Варна на българското черноморско крайбрежие. Работи се и по жп връзка по същия коридор.
Когато бъде завършен, той ще закотви страните от Западните Балкани Албания и Северна Македония в европейската транспортна и търговска мрежа, буквално проправяйки пътя им към Европейския съюз, като същевременно предоставя на НАТО стратегически военен коридор.
Но железопътният и пътният проект, подобно на кандидатурата на Северна Македония да се присъедини към европейския блок, е изпълнен с пречки, забавяния и спорове, пише Euronews.
Премиерът Християн Мицкоски обвини България, че не се е ангажирала с железопътния маршрут на своя територия, заявявайки, че жп линия ще завърши в “задънена улица“ на българската граница. Той заплаши да пренасочи средствата от ЕС, предназначени за проекта, към друг маршрут, известен като Коридор 10, който ще свърже Скопие с Белград и Будапеща на север, където евроскептичните националисти, смятани за близки до Мицкоски, са в правителството.
Спорът идва на фона на това, което български официални лица смятат за по-нататъшно разплитане на отношенията между двете страни, които паднаха до ново дъно, след като дясната партия ВМРО-ДПМНЕ спечели победата на парламентарните и президентските избори в РСМ през май миналата година.
Дългогодишен спор има и с Гърция относно името на Северна Македония. Той се появи отново, тъй като националистите в Скопие неофициално наричат страната “Македония“ в това, което официални лица в Атина виждат като грубо нарушение на Преспанското споразумение от 2018 г.
Това означаваше, че миналата седмица нямаше единодушно съгласие между посланиците на ЕС за отваряне на първите преговорни глави за присъединяването на Северна Македония към блока. Междувременно съседна Албания получи зелена светлина.
Въпреки че Албания вече изпреварва своя съсед, официални лица в Брюксел и Скопие все още се надяват, че наскоро създаденото македонско правителство ще остане фокусирано върху пътя си към присъединяване.
Изпълнителната власт на ЕС залага на новия си план за растеж от 6 милиарда евро за Западните Балкани, съгласно който ще инжектира инвестиции в седемте страни кандидатки от Западните Балкани през следващите три години в замяна на реформи, предназначени да доближат техните икономики и общества до ЕС.
Друга характеристика на плана за растеж е, че страните, които не успеят да постигнат целите си за реформи, могат да видят отпуснатите им средства към други страни в региона на Западните Балкани. Източници от ЕС казват, че моделът е предназначен да създаде “конкуренция“ между съседите и да стимулира по-бързи реформи.
Държавите-членки имат право на вето
Но дори Скопие да изпълни успешно всичките си цели и да извлече ползите от Плана за растеж, то може да напредне по пътя си към членство в ЕС само ако продължи да подобрява отношенията със съседна България. Това ще се окаже предизвикателство, тъй като депутатите в София и Скопие продължават да обменят бойна реторика.
Всяка държава-членка трябва да даде изрична зелена светлина за отварянето на всяка стъпка в процеса на присъединяване към ЕС.
В отговор на неуспеха на посланиците на ЕС да придвижат преговорите за присъединяване със Северна Македония, бившият премиер Бойко Борисов каза, че Скопие трябва да "се изправи пред последствията от действията си", обвинявайки правителството на Мицкоски, че обвинява България за забавяне на кандидатурата си за членство.
Борисов също така призова за оставка на вицепремиера и министър на транспорта на Северна Македония след словесна война, свързана с маршрута на Коридор 8, свързващ столиците на двете държави.

Русия е получила повече пари от скъпия петрол и спря да продава злато
Време е съюзниците да изградят различен вид НАТО
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
За учителите на българите: Какъв е произходът на Кирил и Методий
Йотова: Европейската политическа общност дава нова енергия на Източното партньорство
Нефритената тайна на Гълъбник: Кои са първите владетели на Европа
Земята се разкъсва под Тихия океан: Какво разкри детайлното сканиране на недрата?
ЦСКА победи "Лудогорец" в битката за евроквотите
Антонели продължи с победите, пак разочарование за Ръсел
Шеф на Лудогорец с тежки признания за кризата
Хьогмо намекна: Лудогорец поема по нов път?
ЦСКА е длъжен да го направи! Христо Янев постави цел пред "червените"
Левски: Здравей, Шампионска лига!
ЦСКА остана без капитана си за два мача
Дневен хороскоп за 4 май, понеделник
DARA тръгна за Виена с два куфара и пет човека екип
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
ИПИ: България е в най-лошата си фискална позиция от началото на хилядолетието
Проф. Герджиков: Крайно време е страната да се успокои, гарант за това е Румен Радев
Румънци напират да работят в морските ни хотели това лято
Как се хранят децата на столетниците?
Охрид чака българите: Винаги сте добре дошли
Какво ще е времето утре?
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?