IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Инфлационният скок след COVID оставя токсично наследство в богатите икономики

Високите цени все още са гореща политическа тема

Инфлационният скок след COVID оставя токсично наследство в богатите икономики

Снимка: БГНЕС/ EPA

Продължителният гняв на потребителите от високите цени вреди на правителствата в развитите икономики, въпреки че инфлацията намалява до нормални нива, тъй като скокът на разходите, който се случва веднъж на поколение, оставя токсично наследство за действащите политици, пише Financial Times.

Недоволството от икономиката бе ключов мотиватор за гласоподавателите на републиканците на изборите в САЩ тази седмица, сочи проучване на екзитполинг - което допринесе за поражението на вицепрезидента Камала Харис от Доналд Тръмп.

Управителите в страни, включително Обединеното кралство и Япония, също пострадаха от изборите тази година, отчасти поради гнева си от високите разходи за живот.

Проучванията показват, че наследството от инфлацията също ще играе роля в националните избори през следващата година, включително в Германия и Канада. 

„Отнема време скокът на цените да си проправи път през избирателната храносмилателна система“, каза Робърт Форд, професор по политически науки в университета в Манчестър. „Инфлацията наистина свърши само за нормалните избиратели, когато свикнат с новите ценови нива.  Все още не сме стигнали до този момент.”
Средният процент на инфлация в групата богати страни на ОИСР падна до най-ниското си ниво от лятото на 2021 г. през септември, последният месец, за който има пълен набор от данни. Сега той се движи около целта на централните банки от 2 процента в повече от половината членки на ОИСР, включително Обединеното кралство, Италия, Франция и Канада. 

Но въпреки това доверието на потребителите остава с 1,7 процента под нивата преди пандемията в цялата група, което отразява недоволството от високите разходи за живот. Докато заплатите сега растат с по-бързи темпове от цените, реалните доходи в много големи икономики едва надминаха нивата преди Covid.

Средните ценови нива в ОИСР бяха приблизително 30 процента по-високи през септември 2024 г., отколкото през декември 2019 г., преди появата на Covid да предизвика поредица от шокове и политически реакции, които, комбинирани с нахлуването на Русия в Украйна, подхраниха инфлационния скок.

„[Потребителите] гледат колко харчат за сметката си за комунални услуги или за седмичния си магазин за храна и заключават, че тези разходи не намаляват, така че кризата с разходите за живот все още продължава“, каза Пол Дейлс, икономист в консултантската компания Capital икономика.

Цените на храните са с около 50 процента по-високи в сравнение с декември 2019 г., като ръстът на средната почасова заплата не успява да се задържи в около половината от страните от ОИСР.

„Потребителите (и избирателите) са склонни да помнят ценовите нива“, каза Пол Донован, икономист в UBS. Той каза в бележка, че по-старите цени остават в съзнанието на хората за 18 месеца или повече и по-високите цени се считат за „несправедливи“.


Изабела Вебер, професор по икономика в Университета на Масачузетс Амхърст, каза, че историческите изследвания показват, че „изблиците на инфлация могат да дестабилизират“ цели общества и политически системи.
Тя твърди, че последният епизод е особено опасен, тъй като развитите икономики не са свикнали с висока инфлация от 70-те години на миналия век и скокът в цените се дължи главно на основни стоки като храна, жилища, енергия и транспорт.

Тъй като работещите хора си легнаха гладни, „те загубиха доверие в системата и се ядосаха много на държавата“, каза тя.

В Германия, която върви към предсрочни избори в началото на следващата година, след като канцлерът Олаф Шолц изостави тристранната си коалиция, основните политически печеливши от инфлационния скок са антисистемните партии отляво и отдясно.

Крайнодясната Алтернатива за Германия и твърдолевият Алианс Сахра Вагенкнехт  се очаква да спечелят една четвърт от всички гласове, ниво на подкрепа за екстремистите, което е безпрецедентно от 20-те години на миналия век.

Въпреки че 44 процента от германците са загрижени, че може да не са в състояние да си позволят сегашния си начин на живот, цифрата нараства съответно до 75 процента и 77 процента за привържениците на BSW и AfD, според проучване на Infratest Dimap от името на обществеността телевизионният оператор ARD публикува миналия месец.

В Канада, където федералните избори ще се проведат следващата година, лидерът на консервативната опозиция Пиер Поилиевре използва кризата с разходите за живот като оръжие срещу премиера Джъстин Трюдо.
Въпреки че сега инфлацията е само 1,6 процента, тактиката изглежда работи. Около 34 процента от канадците описаха нарастващите разходи като свой основен приоритет в проучване на Leger през септември.

Само всеки пети канадец очаква финансите му да се подобрят през следващите 12 месеца, според отделно проучване на Ангус Рийд.  Дори когато реалните заплати са надхвърлили нивата отпреди пандемията, високите цени все още са гореща политическа тема. Около девет от всеки 10 британци, интервюирани през септември, казаха, че кризата с разходите за живот е „най-важният проблем, пред който е изправено Обединеното кралство“, въпреки спада на общата инфлация до тригодишно дъно от 1,7 процента.

Рейчъл Рийвс, канцлерът на Лейбъристката партия, каза в четвъртък, че „не си прави илюзии относно мащаба на предизвикателството, пред което са изправени домакинствата“.

Себастиан Дулиен, изследователски директор на базирания в Дюселдорф Институт за макроикономическа политика, мозъчен тръст, финансиран от германските профсъюзи, каза, че различните обяснения за нарастващите цени и заплати също са подхранвали недоволството.

Работниците приписват скорошните печалби в доходите на собствената си упорита работа, докато по-високите цени се дължат на външни сили извън тяхното влияние.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата