Футболните срещи ще се провеждат пред празни трибуни.
Плейофите за оставане в Първа лига, както и баражът за участие в Лига Европа остават по план, а първенството официално трябва да приключи на 11 юли.
Ето цялото съобщение на БФС:
"На днешното си заседание Експертната работна група към Българския футболен съюз, включваща представители на Професионалната футболна лига, Аматьорската футболна лига и Асоциацията на българските футболисти, взе следните решения:
С цел постигане на максимално справедлив завършек на футболния сезон в Първа професионална лига, с оглед на препоръките на УЕФА, на Техническия директор на БФС и на Медицинската комисия, както и с цел задоволяване на огромната обществена нужда от подновяване на футбола у нас, първенството в ППЛ ще бъде доиграно в следния вариант:
- При възстановяване на тренировъчния процес в средата на месец май, ППЛ ще се възобнови на 5 юни с двубоите от 25 кръг на редовния сезон
- След изиграването на 26 кръг от редовния сезон, плейофната фаза на ППЛ ще се проведе във вариант от 5, вместо от 10 кръга, като липсата на публика в случая до голяма степен би елиминирала фактора "домакинско предимство".
- След приключване на 31 кръга ще се проведат баражите за европейска квота, както и за участие в ППЛ през следващия сезон, като планът е сезон 2019/2020 г. да завърши на 11 юли.
При успешно доиграване на сезон 2019/2020 в този формат, финалът за Суперкупата на България ще се проведе на 22 юли, а стартът на сезон 2020/2021 ще бъде даден на 25 юли.
Експертната група към БФС възложи на ПФЛ да се допита до четирите полуфиналиста в Купа България, от които се очаква да дадат становище дали предпочитат полуфиналите да се проведат в една или в две срещи. Финалът за Купа България е насрочен за 4 юли.
ПФЛ също така ще проведе допитване до клубовете от Втора професионална лига, а от тяхното гласуване ще бъде предпочетен един от следните два варианта за формиране на крайно класиране през сезон 2019/2020:
Вариант А - доиграване на всички 12 кръга от редовния сезон и приключване на първенството на 13 юли;
Вариант Б - прекратяване на сезона във ВПЛ към настоящия момент.
При последния вариант лидерът в класирането към момента получава автоматична промоция за сезон 2020/2021 в ППЛ, а отборите на второ и трето място ще играят баражи срещу представители на ППЛ.
Клубовете от ВПЛ ще трябва да предоставят становищата си до 10 май, а след следващата си среща Експертната група ще обяви предпочетената с мнозинство алтернатива.
Сезон 2020/2021 във ВПЛ ще стартира на 23 юли 2020 г.
При поява на нови форсмажорни обстоятелства, налагащи повторно преустановяване на първенството, сезоните в ППЛ и ВПЛ няма да се доиграят, а за финално ще бъде прието класирането след последния изцяло изигран кръг. Ако към този евентуален момент финалът за Купа България не е проведен, за участие в ЕКТ ще бъдат заявени първите четири отбора в класирането на ППЛ, в противен случай едната квота ще бъде определена чрез турнира Купа България.
Държавното първенство - жени ще се доиграе с пълен набор от мачове, а именно - след провеждане на оставащите 9 кръга, ще бъде определено крайното класиране.
Ръководството на БФС продължава да поддържа постоянен контакт с Националния оперативен щаб и държавните власти и да съобразява с тях всичките си решения".
Още новини от света на спорта четете на сайта на Gol.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Времето в сряда: Дъжд, мокър сняг в планините и температури до 12 градуса
Хороскоп за 1 април: Овните да внимават с решенията, стабилност за Телците
Софийски опасности: Ръждиви железа в подлези, надвиснала колона за афиши
Рецепта от тефтера на баба: Пиле със зеле
Три зодии влизат в период на голям напредък до края на април
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Спортът по телевизията днес, 1 април
От Ред Бул: Ще дадем по-бърза кола на Макс
ПАО прави мръсно на съотборник на Везенков
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Нумерологична прогноза за 1 април
Нискокалоричен кекс без захар с ябълка и морков
Лунна диета за април
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно