Ако изборите са пресечната точка между властта и народа, то референдумът вероятно е точката им на сблъсък. На погледа отдолу и на този отгоре. На различните интереси и на още по-различните права и отговорности.
Каква е силата на референдума? Има ли смисъл от него? Ще ни даде или ще вземе?
Докато още мислите или вече сте взели решение, поспорете или се съгласете с другите. Dnes.bg попита няколко човека какво мислят за референдума.
"В референдумите трябва да се участва, защото това е единственият начин да се чуе гласът на хората", смята Александър. Той е на 31 години и работи в международна фирма в София.
Според него референдумите могат реално да решат нещо. А дали с допитване до хората може да се промени избирателната система? "В България – едва ли", смята той.
На обратното мнение е Катя, 41-годишен икономист в голяма чужда компания.
"Надявам се да може", отговаря тя и допълва: "По-важното е дали народът иска наистина промяна и въобще разбира ли я". И тя вярва в силата на референдума. "Това е един от демократичните начини да променим статуктвото, трябва да го упражняваме, за да започне да действа". Е, признава и че досега допитванията у нас не са решили нищо, но и допълва с усмивка: "Надеждата остава".
"Не гласувам – нито на избори, нито на референдум", отхвърля пък всички въпроси Антоанета. Тя е на 36 години и в момента няма работа. "Гласувала съм само веднъж, когато бях на 18 години и оттогава не съм", допълва жената. А защо не гласува? Отговорът е банален - защото не вярва на политиците.
И 73-годишният пенсионер Иван Дапчев не вярва на политиците. Не вярва и на журналистите, нито в честността на изборите. Но за разлика от Антоанета гласува всеки път. "Правя го заради себе си", обяснява просто той.
"Успехът на референдума зависи от това какви въпроси са поставени", смята Мая Папазян, на 38 години и работи в IT-сектора. Вярва, че въпреки всичко трябва да се участва в допитванията: "Това е начинът да изразиш личната си позиция".
Мая е запозната много добре с процедурата на референдума и знае, че за да е успешен трябва да са гласували поне толкова хора, колкото на последните парламентарни избори и половината от тях да са отговорили с "Да" на въпросите.
Самата тя също има въпрос, който би задала на референдум: "Трябва ли детските надбавки да се получават само от родители с ниски доходи или от всички родители?".
Катя пък би поискала народът все пак да каже трябва ли да се намали броят на депутатите, както и да определи дългосрочните икономически приоритети на България. Според Александър пък хората трябва да бъдат питани при гласуването на бюджета на държавата всяка година.
"Хората със сигурност не са компетентни по всички въпроси, затова трябва да има разяснителни кампании, народът да се запознае и с двете гледни точки", смята Любомир. Той е на 32 години и е счетоводител.
"В Швейцария питат хората за какво ли не, може би наистина са по-начетени от нас", допълва той.
Иначе и Любо е категоричен: "Трябва да участваме, за да си кажем мнението, щом ни питат по някой въпрос и да упражним правото си на глас". Според него референдумът може да реши много неща, стига да не се оставя всичко в ръцете на Народното събрание.
"Ще видим", отговаря той на въпроса дали с референдум може да се промени избирателната система.
И Любо смята, че за успеха на един референдум значение имат въпросите. "Те трябва да са ясни, да не са зададени сложно", казва той и допълва, че досега у нас са липсвали истински разяснителни кампании.
Може би вече е време за гласуване? Или не? Днешният референдум е третото национално допитване в най-новата ни история. То бе инициирано от Слави Трифонов и екипа му, а въпросите са три:
1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
3. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
"Да" или "Не"? Решавайте!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Руски щурм в горещите зони на фронта, украинските дронове вече застрашават цяла Русия
Парите от Персийския залив може да стимулират европейските стартъпи в отбраната
Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
5 зодии, които ще преживеят големи промени през април 2026
Иран към МААЕ: Снаряд падна до атомната електроцентрала в Бушехр
Минималната работна заплата в Гърция става 930 евро от 1 април
ЦСКА пропиля много години, но вече работи правилно
Бразилец надъха Левски: Мечтата ни е близо!
ЦСКА 1948 има класа и целта е Европа!
Пачки в Левски? Европейски лидер пожела Светльо Вуцов!
Африканска пародия: Отнеха титлата на Сенегал! Мароко стана шампион на хартия
Грохналият Ливърпул ще обръща Галатасарай
Нумерологична прогноза за 18 март
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
Времето във Варна на 18 март 2026
Ясни са първите четвъртфиналисти в Шампионската лига
Спецакция срещу контролирания вот във Варненско
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат