Съединените щати получиха от президента на Аржентина Маурисио Макри зелена светлина да разположат в страната най-малко три американски военни бази. Това съобщи, като цитира собствени източници, известният мексикански информационен портал "Аристеги нотисиас". А ден-два след публикацията Макри анонсира армейска реформа, предвиждаща войските да се използват с цел да бъдат преодолени "заплахите на 21-и век като наркотърговията и международния тероризъм".
Знае се, че "борбата с наркотрафика" и "борбата с тероризма" също като "защитата на демокрацията" са мотиви, с които американците традиционно обосновават военното си присъствие в различни кътчета от света. Изглежда, че Маурисио Макри въвлича Аржентина в осъществяването на геополитическите интереси на САЩ, пише Игор Пшеничников, "Известия".
Статията в "Аристеги нотисиас" не се появи току-така. Опасения, че САЩ активно лобират за разполагане на свои бази в Аржентина, се появиха за пръв път още през февруари т. г., след като аржентинската министърка на сигурността Патрисия Булрич направи посещение в Щатите. По време на визитата тя разговаря с шефовете на вътрешното министерство, на ФБР и на американската Служба за борба с наркотиците (ДЕА). Депутатите от аржентинския парламент дори поискаха тогава от президента да обясни какъв е "тайният сговор със САЩ", но изпълнителната власт не даде никакви убедителни разяснения.
Такива явно няма да има и сега. Както твърди "Аристеги нотисиас", решението, осигуряващо на армията и тайните служби на САЩ възможност да се закрепят в Аржентина, е взето от президента Макри в строга секретност и въпреки закона, изискващ в подобни случаи специална резолюция на парламента.
Неотдавна Международният валутен фонд, където първа цигулка свирят САЩ, реши да отпусне на Аржентина заем от 50 милиарда долара (при все че Буенос Айрес бе поискал 30 милиарда). С парите ще се поддържа стабилността на националната валута.
И ето, идва ред Аржентина да действа в полза на САЩ. Още повече че през 2019 г. в страната предстоят нови избори за президент. И подкрепата на САЩ е добър ресурс за който и да било политик в Латинска Америка, включително Макри. А с приятелски настроен политик на държавното кормило Вашингтон ще може да отреди на Аржентина ролята на свой военен плацдарм в Южното полукълбо, откъдето САЩ да упражняват военен контрол над южните ширини и да контролират зоните с най-богати природни ресурси. Такъв е основният интерес на американците.
Предвижда се първата военна база на Щатите да бъде разположена в провинция Мисионес, на север, където се събират границите на Аржентина, Бразилия и Парагвай. Официалният предлог е базата да служи за борба с наркотрафика.
След споменатата визита на Патрисия Булрич във Вашингтон бе съобщено, че в тази база експерти от американската Служба за борба с наркотиците "ще анализират наркотичните вещества, за да установят произхода им и откъде идват".
Мнозина обаче са убедени, че "контролът върху наркотрафика" е само параван. Според аржентинския портал Argentinatoday.org американските военни държат да се настанят в Северна Аржентина главно заради гигантския вододаен хоризонт, известен с името Гуарани. Той се простира под териториите на Аржентина, Парагвай, Бразилия и Уругвай. Представлява един от най-големите в света природни резервоари с прясна вода, чиято площ достига 1,2 милиона кв. км (за сравнение, двойно по-голяма от територията на Франция). Обемът му е 37 хиляди куб. км - сиреч там са събрани по някои данни почти половината световни запаси от прясна вода. Водата от Гуарани ще може да се използва още най-малко 200 години.
Има с какво да се похвали и районът, където според "Аристеги нотисиас" ще бъде изградена втората военна база на САЩ - централната провинция Неукен. Зоната е известна с богати находища на петрол и газ. Енергийното надмощие и контролът върху планетарните енергоресурси безспорно са чудесен път към глобално господство за САЩ. И кой ли в Щатите би се отказал от замисъла да застане до разпределителния лост на световната енергетика. Тъй че изборът на Неукен за американска военна база също е напълно обясним.
Третата си база САЩ смятат да разположат в Южна Аржентина, на остров Огнена земя. Стратегическото му значение не се нуждае от обосновка - оттам може да се контролира корабоплаването в Магелановия проток и протока на Дрейк, разделящ Южна Америка от Антарктида. Оттам минават кораби, които поради технически параметри не могат да използват Панамския канал. А и самият Южен континент ще бъде постоянно надзираван от американците.
Международен договор от 1961 г. забранява всякаква военна дейност в Антарктида. Но кой ти гледа такива дреболии, щом става дума за континент с много богати залежи от горива и други полезни изкопаеми! Освен това ледената покривка на Антарктида е най-големият световен източник на прясна вода, за която говорихме вече. Никой не би се обзаложил, че в Антарктида никога няма да има война за ресурси.
И САЩ май вече се готвят за нея. Десетки американски бази - скрити и официални, са разположени вече в страни от Централна Америка и Карибския басейн, например в Колумбия, Перу, Чили и Парагвай. Днес Аржентина има всички шансове да стане "член на клуба".
-----
Бел. на изданието: Мнението на автора може да не съвпада с позицията на редакцията.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
В България има работещи 320 вятърни турбини
Защо коментарите на Тръмп за Г-2 тревожат съюзниците на САЩ?
До края на годината цената на златото ще се движи в границите на 4920 долара за тройунция
Fox купува Roku за 20 млрд. долара, създавайки третия по големина играч на ТВ пазара в САЩ
Подобряват се нагласите на международните инвеститори към БФБ
САЩ и Иран подписаха меморандум за разбирателство за прекратяване на войната
Украинка загина на място, пометена на "зебра" между Свети Влас и Слънчев бряг
Рецепта за лесна Павлова с малини и праскови
Късна емисия
Мистерията "Алфа-гал": Как кърлежите заразяват кръвта с непоносимост към червено месо
Кристалина Георгиева: Примирието САЩ-Иран носи облекчение, но проблемите в доставките остават
Българин е: Ето кой поема Лудогорец
Левски удари на камък с лятната селекция: Веласкес отхвърля нападатели
ЦСКА среща сериозни пречки на трансферния пазар: Звездни цели отказват на "червените"
Любо Пенев взе защитник от „Лаута“ в „Надежда“
ЦСКА прилапва двукратен шампион в Серия "А" с Интер!
Гръм от Мондиал 2026! Уволниха селекционер заради голям резил
Дневен хороскоп за 16 юни, вторник
„Ламингтън“ (Lamington) – австралийски пухкав сладкиш
Само на 35 години почина Едже Ъртем, която играе Ъшъл в „Шербет от боровинки“
Maserati отбеляза 100 години от емблемата Тризъбец
Какво символизира щурец в дома?
Postbank отбеляза 35 години в България с грандиозно събитие, което събра световен тенис, бизнес елит и хиляди гости
Старо месо неясно откъде и негодно сухо мляко от Украйна на масата на българина
Гърция продължава да бъде сред най-предпочитаните туристически дестинации за европейците
Съдиите заработват добре на световното
Все повече деца се пристрастяват към телефоните от ранна детска възраст
България търси повече туристи от Германия, Австрия и Швейцария с по-добри хотели и повече полети
Зеленски: Предложих среща на Путин, той отказа
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост
Китайски изследователи разкриха слабостите на американската лунна програма
Пробив в науката: Възстановяване на митохондриите обръща признаците на стареене