За една година Македония направи сериозна крачка в своето евроатлантическо бъдеще. Това заяви професор Владо Бучковски, бивш министър на отбраната и бивш премиер на Република Македония, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria с водещ Николай Кръстев.
"Референдумът за името на страната е исторически момент за Македония. Насочен е към избора за присъединяване към ЕС. За жалост договорът с Гърция беше единственото възможно решение, за да се отворят вратите на НАТО и ЕС. Ясно е, че над 700 000 граждани на Македония ще гласуват за, но дали онези, които са против, ще се обединят, не се знае".
Това е вторият референдум в Македония след отделянето ѝ от бивша Югославия през 1991-ва година, коментира проф. Бучковски. Той допълни, че е съгласен, че настоящото допитване е продължение на това от 1991 г.
"Тогава се борихме за независимост, днес се борим да бъдем част от Нато и ЕС. Ще потвърдим своята държавност".
По преценка на Владо Бучковски в момента има от 1 300 000 до 1 350 000 гласоподователи. От друга страна, 250 000 – 300 000 са неопределените гласоподаватели, които не вярват в политиците и съответно които на последните избори вероятно не са гласували. Вярвам, че моментната кампания ще им даде тласък. Този референдум е консултативен.
Към този момент името Република Северна Македония е компромисът, който изглеждаше единствено възможен като логично решение. Ние първо трябваше да признаем своята идентичност, нашето културно наследство. За жалост, от друга страна, трябва да се правят компромиси, допълни още гостът.
"Ако референдумът не успее, няма да се разпаднем. Но Македония ще започне сама да загнива изолирана“, коментира Бучковски.
По думите му все повече млади хора ще напускат страната, а Македония ще става все по-неатрактивна за инвеститорите.
Още бизнес и икономически новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Виктория Блажева: Всички вече сме в бизнеса с дълголетието
AI тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Финансовият министър действа до седмица за собствеността на Пловдивския панаир
Норвежката централна банка запазва лихвите без промяна, но очаква повишения в бъдеще
Cisco разочарова с прогнозата си за AI поръчките
ЕС губи близо 25% от пречистената вода заради течове
МЗ отряза заплатите на шефовете на болници, 8930 евро е новият месечен таван
Почина бившият правосъден министър Антон Станков
Васил Петров пуска нов албум: Старомодното отново е модерно, всеки ден съм различен
В чест на Световното първенство по футбол 2026: От стотици фенове в България до зрелищно светлинно шоу
Край на опасните вещества в опаковките, ще поскъпнат заради правилата на ЕС
Юве разтяга Лукуми
Емери се скъса да хвали Маджо след шамара от ПСЖ
Икарди се завръща на Ботуша?
Ще има ли ефект? Футболно джудже застана зад Инфантино
Левски и ЦСКА си стъпиха на краката и изпревариха Лудогорец
Официално: БФС потвърди отлагането на мача Славия - Левски
6 от най-добрите билки и подправки с диуретичен ефект
"Евровизия 2027" ще се проведе в Бургас
Задължителни ястия за 15 август – Голяма Богородица
Ако жените бяха видове вино
Принтът като изкуство: Модни тенденции за есен-зима 2026/2027 (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 13 август
АПАЗ: Закриването на Съвета по цени крие риск от забавен достъп до нови терапии
Ползите от лененото семе за организма
Двама кандидати ще се състезават за поста управител на НЗОК
6 често задавани въпроса за секса при бременност
Как да предотвратим увисването на кожата?
Може ли приемът на НСПВС около овулацията да попречи на зачатието?
Ето къде няма вода във Варна днес
Боеприпас изплува на 50 метра от брега
РЗИ-Варна с безплатни изследвания за ХИВ и хепатит днес
Бургас ще бъде домакин на музикалния конкурс „Евровизия 2027“
Гонки продължават да тормозят варненци през нощта
Изтича срокът за подаване на заявления за школите на Общински детски комплекс – Варна