Групировката "Ислямска държава" се закани да отмъсти за атаката срещу две джамии в Нова Зеландия в петък, при която австралийският екстремист Брентън Тарант уби 50 души.
"Сцените на убийствата в двете джамии в Нова Зеландия ще събудят изпадналите в летаргия джихадисти и ще мотивират почитателите на халифата да отмъстят", казва говорителят на "Ислямска държава" Аби ал Хасан ал Мухаджер на 44-минутен аудиозапис.
Новозеландската премиерка Джасинда Ардърн пък обеща да не позволи нападателят да получи известността, към която се стреми.
"Мога да ви уверя в едно нещо - че няма да ме чуете да произнасям името му", каза тя пред репортери.Ардърн отбеляза, че нападателят "очевидно е имал редица причини да извърши тази ужасяваща терористична атака. Една от тях е била да спечели популярност", посочи тя и изрази увереност, че това може да не бъде допуснато.
Стремежът на Тарант да придобие известност личи ясно от това, че той разпрати преди атаката манифест и показа на живо нападението в социални мрежи, припомня БТА.
На извънредно заседание на новозеландския парламент, свикано след най-смъртоносното нападение в историята на страната, министър-председателката обеща масовият убиец да "понесе цялата строгост на закона".
Новозеландската премиерка призова жителите на страната да окажат подкрепа на опечалената мюсюлманска общност в страната. В Нова Зеландия днес се подготвят първите погребения на убити при атаката.
Новозеландските власти са издали 65 визи на роднини на жертви.
Нападателят уби общо 50 души в две джамии. Още 50 човека бяха ранени. 30 от тях остават в болницата в Крайстчърч. Девет от ранените са в критично състояние. Четиригодишно дете е било транспортирано в болница в Окланд в критично състояние.
Редица новозеландски компании премахнаха днес рекламите си от социалните мрежи. те взеха това решение, след като нападателят от Крайстчърч показа на живо атаката във Фейсбук и постна в Туитър линкове към манифеста, в който изложи своите идеи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пет са сигурните формации в следващия парламент, една е на чертата
Студентските и еднофамилните жилища са най-предпочитани от инвеститорите в имоти в Европа
Един месец след началото на войната срещу Иран Тръмп е изправен пред труден избор
Манията по Chanel показва, че индустрията на луксозните стоки следва положителен импулс
Руското пристанище Уст Луга понесе нови щети при украински атаки с дронове
Гюров: Правителството въвежда мерки, за да спре поскъпването за потребителите
Две българки във финалите на бухалки и лента в София
Обедна емисия
В света на спортното гълъбовъдство в Челопеч (+ВИДЕО)
След коварната диагноза левкемия: История за втори шанс на живот
Шок! Четирикратен шампион мисли да напусне Формула 1
Индонезия загуби нападател за финала с България
Тер Щеген чака дете от секси педагожка + СНИМКИ
Иван Иванов с втори триумф при мъжете
Гранд купува вратаря на ЦСКА, от засада дебне и клуб на боса на Гьозтепе на Мъри Стоилов
Веласкес с голямо признание за Лудогорец
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
50% от 30-годишните мъже имат проблеми с кръвното
Иван Иванов е шампион в Испания
И по Южното Черноморие хотелите за Великден са празни
Жената, наръгала четирима в София: Направих го в интерес на обществото
Разработва се мобилно приложение за проверка на въвеждането и правилното изчисляване на резултатите
Населението на България намалява, жилища се строят, но остават празни
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите