Пътят на човечеството към един по-чист и зелен свят без глобално затопляне според някои експерти преминава през масовото произвеждане на електрически коли. На пръв поглед возилата на ток не бълват вредни емисии и финни прахови частици и това ги прави перфектни за спасяване на планетата. Но само на пръв поглед.
Да, ел. автомобилите може да не излъчват вредни емисии, но не така стои въпроса с батериите за тях.
Международната организация за защита на правата на човека - Amnesty International, официално предупреди за вредите, които производството на литиево-йонни акумулатори нанася на околната среда и човека.
Организацията е открила сериозни нарушения, свързани с добива на полезни изкопаеми, използвани в този тип батерии, особено в някои държави, съобщава Carscoops.
Проблемите са много. Като започнем с добива на кобалт в Демократична Република Конго, който води до множество заболявания у работниците в мините и приключим с въпроса "какво се случва с батериите, които не се употребяват?".
В Конго се намират половината от мините, от които се добива така нужния кобалт, за да се движат електрическите коли. През 2016 г. става ясно, че повечето от работниците в опасната среда са деца. Но не само тяхното здраве е застрашено...
Растящото търсене на минерали като кобалт, манган и литий е довел до ръст на интереса към дълбоководния им добив, което на свой ред оказва сериозно и често необратимо въздействие на биологическото разнообразие на световните океани.
Ако някога сте водили спор с някого, който не одобрява елетрическите коли, то поне веднъж ще сте чули въпроса: "А токът, на който се движат, зелен ли е?"
Проучването отговаря и на него - производството на литиево-йонни батерии в по-голямата част е ориентирано в Китай, Южна Корея и Япония, където електричеството се произвежда от въглища и други материали, замърсяващи въздуха.
Според Amnesty International последният проблем, но може би този, който трябва да ни тревожи най-много, тъй като литиево-йонните батерии са наистина отровни, е фактът, че огромна част от тях се изхвърлят безконтролно, като замърсяват почвата, водата и въздуха с опасни химически елементи.

Войната между Иран и САЩ наближава и Тръмп трябва да обясни защо
Мисия почти невъзможна: Ще успее ли Кевин Уорш да намали лихвите преди изборите в САЩ?
Мерц в Китай: Баланс между стратегически съперник и ключов търговски партньор
Панета от ЕЦБ: От американските мита пострадаха най-вече САЩ
Кадър на деня за 21 февруари
OpenAI очаква приходите ѝ да надхвърлят 280 млрд. долара през 2030 г.
Жена се бори храбро с мечка и спаси съпруга си при нападение
Иван Шишков: Никой не ми е предлагал министерски пост
Надежда Йорданова за служебния кабинет: Ще го съдим по делата
ЦИК определи възнагражденията за изборите на 19 април
Велислава Делчева: Според енергодружествата, ние сме в ледената епоха
Кюстендилеца: Нямаше начин ЦСКА да не победи днес!
ЦСКА продължава да мачка при Христо Янев, подгони Левски и Лудогорец
Световният шампион във Формула 1 остана без гадже + СНИМКИ
Алкарас направи сефтето в Катар
Осасуна шокира Реал Мадрид в 90-ата минута
Резерви изстреляха Интер на 10 точки пред Милан
Дневен хороскоп за 22 февруари, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 февруари – 1 март
5 задължителни рецепти за Сирни заговезни (Прошка)
Любовен хороскоп за 23 февруари – 1 март
Салата с нахут, идеална за диета
Нумерологична прогноза за 21 февруари
Седмичен хороскоп 23 февруари - 1 март 2026
Черно море Тича би инфарктно Балкан и пак е на финал за Купата на България
Хандбалният Спартак взе седма победа
АПИ: Сняг продължава да вали почти над цялата страна
Лора Христова ще бъде знаменосец на българската делегация на закриването на Олимпийските игри
ЦИК определи възнагражденията на членовете на РИК и СИК за изборите на 19 април
Ново изследване сочи, че слънчевите изригвания може да са свързани със земетресенията
В мантията на Земята откриха мистериозни „потънали светове“
Повторното влизане на ракета е замърсило горните слоеве на атмосферата
На Балканите откриха термално езеро с дълбочина 127 м
Първият пилотиран полет до Луната от Аполо насам: Успешна генерална репетиция на Artemis II
Тръмп: Не знам дали съществуват извънземни, но наредих на правителството да публикува всички досиета за НЛО