Крадци атакуват контейнерите за стари дрехи на Българския червен кръст, разположени на паркингите на големи вериги магазини в София. За да не ги разграбват и разхвърлят, започва преместването им на нови локации, установи проверка на "Монитор".
"Заради честите набези се оглеждат нови места за преместване на тези, които сега са в кварталите "Малинова долина" и "Слатина", каза Антон Гичев – шеф на отдел "Разделно събиране на текстил" в голяма фирма, която работи в сферата на разделното събиране и дарение на текстил в пряко сътрудничество с БЧК.На практика за контейнерите не е осигурена охрана. Разчита се на видеонаблюдението и пазачите на магазините, както и на бдителни граждани.
"Вече има няколко случая, в които охраната сигнализира МВР, но крадците се разбягват и успяват да се измъкнат на полицаите.
"Това са хора от маргинализираните групи, в повечето случаи - малолетни", обясни още Гичев. Като друг проблем той посочи оставянето на торби и пакети с дрехи край контейнерите, тъй като гражданите не са успели да ги натикат през отвора на капака.
Наблюдението показва, че най-много непотребен багаж хората изхвърлят през месеците май и септември. Затова от фирмата призоваха гражданите да съобразяват обема на пакетите и да не ги оставят край контейнерите, ако те не могат да влязат в тях. От БЧК, които работят съвместно с нея, също призоваха гражданите да поставят торбите с дрехи и текстилни изделия в контейнерите, а не върху и извън тях. Съдържанието им се събира два пъти седмично от фирмата.
В момента са разположени общо 92 контейнера на територията на страната, каза Екатерина Борисова от Червенокръстката организация. От тях 60 са в София, 18 са в Пловдив, 12 са във Варна, в Перник има 2, поясни тя. Инициативата стартира през 2016-а, като за трите години до момента са дарени 1 929 875 кг.
През 2016 г. са дарени 316 440 кг, през 2017 г. количеството е 534 380 кг, а от началото на 2018 г. дареният текстил е приблизително 994 055 кг. От началото на 2019 г. до момента са дарени 850 000 кг.
"Тенденцията е постепенно, след няколко години да се покрие територията на цялата страна. Следващите градове, които предстои да обхванем, са Бургас и Стара Загора, но това може и да не се случи до края на тази година", каза още Екатерина Борисова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Отношенията на Русия и Китай и мястото на "Силата на Сибир" в тях
ОИСР: Войната с Иран оказва натиск надолу на растежа и нагоре на инфлацията
Акциите на Amer Sports поскъпнаха благодарение на продажбите на Salomon
S&P 500 спада за трети пореден ден, акциите на производителите на чипове поевтиняват*
Управляващите променят правилата за особения управител на "Лукойл" у нас
„Справедливата цена“ може да стане „референтна стойност“ в мерките срещу инфлацията
НИМХ обяви жълт код за опасно време в няколко области на 20 май
Джипове и булки в бяло: Любовта и войната вървят ръка за ръка в Иран (СНИМКИ)
6 китайски зодии ще имат огромен успех на 20 май
КЗК предложи 23 антикризисни мерки на пазара на горива
Легенда се подигра жестоко със звезда на Ман Юнайтед
Душан Косич се закани на ЦСКА: Готови сме!
Кошмарът за Гришо няма край! Димитров аут от „Ролан Гарос“
Тежък удар! Яка тесла за Берое за евентуален бараж за оцеляване в Първа лига
Ще предвожда ли Роналдо Португалия на Мондиал 2026? Всичко вече е ясно
Максон Виние: С упоритост се готвя за SENSHI, това е огромна възможност за мен
Марс преминава в Телец: от 19 май до 28 юни 6 зодии ще има за какво да са доволни
Какво все пак значи „бангаранга“?
5 грешки, които излагат личната ти информация на риск
Рецепта за царевична питка с мащерка
Ето как премина третото издание на семейното събитие Day Off: Family Time (Снимки)
Силни поверия за Спасовден
Варненци похвалиха кмета на "Аспарухово"
КЗК предложи пакет от мерки срещу поскъпването на горивата
3957 зрелостници от област Варна ще се явят на матура по БЕЛ
Търси се за кръв за Васил, който бе брутално нападнат в Морската градина на Варна
Около 46 000 туристи се очаква да пристигнат с полети от четири германски летища до Варна и Бургас
Варна посреща грации от 43 държави за Европейското
Откриха следи от изчезнал океан в Централна Азия
Изследовател: САЩ са открили четири вида извънземни от катастрофирали НЛО
Сигналът от „Вояджър 1“ вече пътува над 23 часа до Земята
Откриването на планети като Земята остава огромно предизвикателство за учените
Отложиха изстрелването на Starship V3: Кога ще гледаме тестовия полет?
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера