Въоръжените сили на САЩ са започнали да се изтеглят от летището на Кабул, през което евакуират хора, откакто талибаните взеха властта в афганистанската столица преди две седмици, заяви днес на брифинг за журналисти говорителят на Пентагона Джон Кърби, цитиран от световните агенции.
Представител на администрацията на президента Джо Байдън уточни пред Ройтерс, че на аерогарата са останали под 4 хиляди американски войници. В разгара на евакуационната операция техният брой бе достигнал 5800.
Служителят, пожелал анонимност, добави, че при американския удар, нанесен през нощта с дрон в Афганистан като ответна мярка срещу самоубийствения атентат на летището на Кабул в четвъртък, не е бил убит високопоставен представител на джихадистката групировка "Ислямска държава" (ИД), поела отговорност за кървавото нападение. Възможни са нови американски военни операции в Афганистан, предположи той.
На пресбрифинга в министерството на отбраната на САЩ, генерал-майор Ханк Тейлър обяви, че при удара с дрон в граничещата с Пакистан източна афганистанска провинция Нангархар са били убити двама високопоставени представители на ИД, а един е бил ранен.
Пентагонът не разполага с данни за пострадали цивилни. По-рано министерството на отбраната на САЩ бе съобщило, че при въздушния удар е бил убит един екстремист от ИД, планирал атаки срещу американските военни в Афганстан.
Джон Кърби отказа да уточни дали при нападението с дрон са били поразени хора, пряко замесени в атентата на летището на Кабул, при който бяха убити 169 афганистанци и 13 американски войници. Той се ограничи да каже, че става въпрос за "организатори и оператори" от ИД.
Евакуационната операция в Кабул продължава, съобщи още Тейлър. Той уточни, че на летището на афганистанската столица има около 1400 човека, проверени и регистрирани за полети днес.
Общо 111 900 души са били евакуирани по данни на американското правителство от 14 август - ден преди талибаните да вземат властта в Кабул. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Автобус на градския транспорт се запали в центъра на Пловдив (+ВИДЕО)
Поезия на лед: Спектакълът "Кораб в сърцето" разчувства със стихове и танц
Акция на МВР: Над 30 шофьори с алкохол и наркотици за денонощие
Костадинов: Време е да възстановим контрола над държавата
Няколко зодии ще получат съдбовно послание от Вселената на 6 април
НА ЖИВО: Добруджа - Левски, изненада в състава на "сините"
Синя еуфория за Вечното дерби: Феновете на Левски купуват билетите като топъл хляб
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Лечков с голямо предложение за Боби Михайлов
Тервел Замфиров стана държавен шампион
ВИДЕО: Манчестър Сити – Ливърпул
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Папата осъди войната в Иран: Нека онези, които разпалват войни, да изберат мира
Костадинов с нова атака по Лора Крумова: Дори ChatGPT казва, че лъже
Комодор Варна с три победи от три мача в елитнен турнир при U16
Астрофотографа Росица Димитрова от Варна впечатли НАСА
Гърцките хотелиери обмислят да се откажат от "ол инклузив-а"
Последен ден от благотворителната кампанията "Купи и дари" във Варна
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация