В бюджета на ДНСК няма средства за взимане и правене на проби там, където има съмнение за качеството на влаганите материали. Това заяви пред БНР арх. Деляна Панайотова - и.д. началник на Дирекцията за национален строителен контрол. По думите й такива средства не са били предвиждани в последните поне 10 години.
"В последните години ДНСК леко е абдикирала поради липсата на финансови възможности в една функция, която законът й възлага - да отговаря за качеството на строителните продукти, т.е. ДНСК има тези права, но и тези задължения. При възникнало съмнение по време на строителния процес в качеството на определен вложен материал, ДНСК има право да извика проба, но за съжаление в последните години ДНСК не разполага с този финансов ресурс. По този повод сме водили разговори с министър Шишков. Той проявява пълно разбиране. Имаме увереността, че с приемането на следващия бюджет това ще бъде заложено като приоритет", обясни тя в интервю за предаването "Неделя 150".
Арх. Панайотова отбеляза обаче, че основната отговорност е на строителния надзор:
"Той пряко е отговрен за качеството на вложените материали и начина, по който се полагат. /.../ Ако видим, че имаме актовете и протоколи по време на строителството, съставени и представени пред нас своевременно, не би следвало да имаме основание за съмнение. При възникнали в последствие нередности или проблеми със строежа, отговорност носи строителният надзор", посочи тя.
Строителният надзор е фирмата - посредник между възложителя и строителя, обясни началникът на ДНСК и добави, че на тази фирма се плаща от възложителя.
По думите й ДНСК упражнява контрол върху строителния надзор.
"Много ми се иска да кажа, че магистралите ни не са нито тънки, нито дебели, а са толкова, колкото е необходимо, за да функционират правилно. За съжаление, в контекста на последните разкрития не съм достатъчно уверена да потвърдя това. Към настоящия момент нашето законодателство така е устроено, че органите на ДНСК имат възможността да осъществят контрол в етап, в който вече е малко късно да се направи адекватна проверка на вложените материали и съответно начина, по който е реализирано строителството, извън частта с документи, т.е. ние проверяваме нещата как са по документи", коментира тя.
Арх. Деляна Панайотова не смята, че става дума за износване в случая с резултатите от пробата на Северната скоростна тангента в София, при която стана ясно, че липсва една трета от асфалта. Според нея става дума за невложени материали.
"Убедена съм, че министър Шишков е взел решение - достатъчно аргументирано и посъветван от хора, които знаят и са уверени в това, което са го съветвали. Предполагам, че няма проблем", каза още тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Традиции и забрани за празника на 29 март
Дневен хороскоп: Увереност, новини и шанс за развитие за няколко зодии
Времето днес: Облачно и хладно, на много места ще има валежи
Как да предпазим децата от топлинен удар с правилните плодове
Хвалбите за Веласкес от Испания нямат край
Най-голямото щастие споходи звезда на ЦСКА
Гранд купува вратаря на ЦСКА, от засада дебне и клуб на боса на Гьозтепе на Мъри Стоилов
Наша тенисистка продължава битката за основната схема в Богота
Вини Жуниор държи на тръни Бразилия
Спортът по телевизията днес, 29 март
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
Ето какво ще е времето днес
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сериозен ръст на случаи на домашно насилие през 2025 г.
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите