Международният олимпийски комитет (МОК) отхвърли отправеното от руския президент Владимир Путин обвинение, че използва Олимпийските игри като инструмент за политика и расизъм, предаде Ройтерс.
Путин каза това вчера, когато заяви, че МОК на практика е изключил Русия от олимпийското движение.
"Научихме, че получаването на покана за игрите не е безусловно право на най-добрите атлети, а е привилегия и тя може да бъде спечелена не със спортни резултати, а с политически жестове, които изобщо нямат нищо общо със спорта", каза руският президент на конференция в град Перм.
"И че самите игри могат да бъдат използвани като инструмент за политически натиск срещу хора, които нямат нищо общо с политиката. И за груба, и всъщност расистка, етническа дискриминация", добави той.
"Участието в Олимпийските игри в никакъв случай не представлява човешко право и наскорошната поправка на Олимпийската харта не е свързана с това . Ние категорично отхвърляме отправените срещу нас обвинения, че тези мерки представляват "етническа дискриминация", заяви МОК в отговор на Путин.
"Стриктните условия, дефинирани от МОК в неговите препоръки към международните федерации относно участието в международни състезания на индивидуални неутрални атлети с руски и беларуски паспорти, са в съответствие с Олимпийската харта. Те представляват реакция на нарушаването Олимпийската харта от страна на руското и беларуското правителство", добавиха от Международния олимпийски комитет.
Според МОК атлетите не бива да бъдат наказвани за действия на правителства. Миналата седмица МОК наказа Руския олимпийски комитет, след като той призна регионални органи от четири територии, които Москва твърди, че е анексирала от Украйна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nasdaq задълбочава спада си, след като OpenAI реши да отложи излизането на борсата
Половината от енергията в Китай ще бъде зелена до 2030 г.
Стоил Цицелков: Разочарованието тласна Перу надясно, но не с идеологически завой
Рекордните горещини топят напредъка на френските националисти
"Всеки е сам за себе си" в битката на Европа и Азия за природен газ
Дневен хороскоп: Спокойствие за едни, предизвикателства за други
Времето днес: Слънце и жега - температурите стигат до 37 градуса
Левски извади оферта за национал, но получи категоричен отказ
Белгия попиля Нова Зеландия и спечели групата си на Мондиал 2026
Жестока драма между Египет и Иран на Мондиал 2026
Левски задържа своя №1!
Голям обрат в ЦСКА!
Спортът по телевизията днес, 27 юни
Нумерологична прогноза за 27 юни
7 мита за бременността след 35
Любовен хороскоп за 29 юни – 5 юли
Таро карта за 27 юни, събота
Дневен хороскоп за 27 юни, събота
Кутмач (бял мъж) – традиционна рецепта за Петровден
Виц на деня - 27 юни
И днес денят ще е слънчев
Основните причини за смърт сред българите са болестите на органите на кръвообращението
ЕС открива процедура за свръхдефицит срещу България
"Евронюз": С позицията си за патриарх Кирил Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Невиждани горещини в Европа: Температурите достигнаха 45 градуса, жертвите вече са 212
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък