„Мартин Божанов-Нотариуса е регистриран през 2005 г. като „информатор“ и „доверено лице“ на МВР“, съобщиха от „Антикорупционния фонд“.
Според неправителствената организация това става ясно от справка на ГДБОП, изпратена до прокуратурата още през 2022 година. Мартин Божанов-Нотариуса беше убит пред дома си на 31 януари 2024 г.
"Работата на ГДБОП започва след срещи на Ивайла Бакалова и Николай Стайков от АКФ с тогавашния министър на вътрешните работи Бойко Рашков. Събраната информация е изпратена на СГП през 2022 г. и е послужила за образуването на 27 април 2023 г. на досъдебно производство 24022/22 г. на СГП, 188/23 г. на СО – СГП. Именно по него, според ръководителите на СГП, Божанов трябвало да бъде привлечен като обвиняем „до дни“, но разстрелът му осуетил това процесуално действие. От убийството на Божанов насам на обществото не се предоставя никаква информация за разследването", посочват от "Антикорупционния фонд".
Споменати с имена са много длъжностни лица от съдебната система и МВР, към нито едно от които не е известно да са предприети някакви институционални действия.
"Оказва се, че отдавна известно е било и съществуването на „СС клуба“, в който прокуратурата влезе на претърсване едва след убийството на Божанов. Имало е и данни за конкретни места, на които Нотариуса е държал архивите си с компромати, съдбата на които също е неизвестна. Установени са и конкретни данни за връзка на Нотариуса с групата на Петьо Петров–Еврото и предприемани съвместни действия за компрометиране на магистрати. Установена е промяната на ЕГН-то на Нотариуса, заличаването на криминалните му регистрации от автоматизираните информационни масиви на МВР, както и регистрирането му още през 2005 г. като „информатор“ и „доверено лице“ на МВР", допълват от организацията.
"Установен е и начинът на работа на Нотариуса и съдружниците му чрез използване на множество лъжесвидетели, подставени лица, адвокати и магистрати за упражняване на натиск върху магистрати, за имотни измами, както и за образуване на проверки и досъдебни производства с цел тормоз на противници. От всичко събрано ГДБОП е направила извод за наличие на организирана престъпна група за упражняване на влияние в институциите, извършване на имотни измами и други престъпления", подчертават от АКФ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ОПЕК+ постигна предварително споразумение за увеличение на квотите през юни
Американската авиокомпания Spirit прекратява дейност заради кризата с горивата
Кадър на деня за 2 май
Забравете ChatGPT и Claude – голямото вълнение в AI се случва другаде
Продажбата на активи подкрепя ръста в печалбата и приходите на ФНИБ
Саудитска Арабия се готви за неочакван приход от петрол заради Ормузкия проток
"Левски": Тази титла е за всички - на стадиона, пред телевизорите, по целия свят
Едоардо Кампанела: Европа е по-уязвима от САЩ от войната в Иран
Нели Ангелова: Българският бизнес се отличава с феномена "малко магазинче"
Еуфория в синьо: "Левски" с титла №27
Кметът на Свищов: От медиите разбрах за случая с разлив на опасни препарати
Капитанът на Юве и сексапилната му половинка са в криза + СНИМКИ
Боримиров обяви нещо много важно за Левски
Скандално: Ние не сме отборчето от Ловеч
Тити Папазов ревна за Левски
Барби от Беларус
Треньорът на ЦСКА 1948: Левски заслужено детронира Лудогорец
Дневен хороскоп за 3 май, неделя
Агнешки котлет с булгур за Гергьовден
Поверия за ангелската дата 5/5
Агнешко за Гергьовден с гъби и картофи
Празнични рецепти за Гергьовден
Седмична нумерологична прогноза за 4 – 10 май
Проучване: Гледането в смартфона води до по-висока скорост на пътя
“Възраждане“ внесе процедурни правила за избор на ВСС от Народното събрание
Коя е най-продаваната премиум кола в България?
Ново 20: Автомобили фарове прожектират филми
Никола Цолов спечели спринта в Маями
Ботев Враца победи Спартак Варна в мач за оцеляване в еfbet Лига
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена