Идеята за забрана на всички руски граждани да влизат в страните от ЕС е проява на нацистка политика. Това заяви руският министър на отбраната Сергей Шойгу, предава ТАСС.
„Днес сме свидетели на поредното ярко проявление на нацистката политика, когато от високите европейски трибуни активно се пропагандира русофобската идея за забрана на всички руски граждани да влизат в страните от ЕС“, каза Шойгу на пленарно заседание на Първия международен антифашистки конгрес в събота.
В същото време той отбеляза, че основните принципи на световния ред, правните и политическите оценки на Нюрнбергския трибунал все повече се игнорират и преразглеждат от отделни страни, в частност от балтийските. „Маршовете на легионерите от СС станаха традиционни в Естония и Латвия, издигат се паметници и обелиски на военнопрестъпниците. По улиците на литовските градове открито се чуват нацистки лозунги и призиви“, каза министърът.
Откривайки конгреса, той цитира Георги Димитров, който нарече фашизма "зверски шовинизъм, средновековно варварство и необуздана агресия срещу други народи и страни". "През 30-те години на миналия век в Испания, Португалия, Румъния, Хърватия и някои други държави бяха установени фашистки диктаторски режими. Германският нацизъм стана неговата най-радикална и агресивна форма", каза Шойгу, цитиран от "Труд".
Той подчерта, че идването на власт на националсоциалистите се дължи на тяхното финансиране от международния капитал. „Съвсем очевидно е, че финансово-икономическото сътрудничество между англо-американските и нацистките бизнес кръгове беше един от основните фактори, довели до Втората световна война, която струва на човечеството безпрецедентни жертви“, отбеляза руският министър на отбраната.
Ръководителят на Министерството на отбраната припомни, че най-бруталната е била агресията срещу Съветския съюз. "27 милиона загинали. Нито една държава в света не е платила такава цена. От общия брой на жертвите почти 14 милиона са цивилни. Това е пряка последица от нацистката политика, провеждана от нашествениците", каза Шойгу.
Министърът подчерта, че "уроците на историята са лошо научени от онези, които, разчитайки на собствените си сили, извършват насилие". "Бомбардирането на Югославия, войните в Афганистан, Ирак и Либия, култивирането на терористични структури в Сирия. Тези и подобни престъпления винаги имат конкретни инициатори и извършители. Отговорността за подобни действия и последствията от тях е изцяло на ръководството на Съединените щати, на Америка и НАТО", каза той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Щатските индекси отбелязаха ръст в сряда, благодарение на технологичните компании
Акционерите на „АмонРа Енерджи“ са гласували малко под 12 евроцента брутен дивидент на акция
Агенция на ЕС предупреждава авиокомпаниите за повишени заплахи при полети през Близкия изток
България подписа декларация за политическа, финансова и военна подкрепа на Украйна
Вълната от национализъм в Иран задушава дипломатите му
ЕЦБ: Търговското напрежение отслаби динамиката на европейския кредитен пазар
Рецепта за лесен домашен сладолед с 3 съставки
Експерти идентифицираха непознато досега "шесто чувство"
Рецепта за картофена салата с репички и майонезен дресинг
Разследват смъртта на 22-годишна българка в Турция
Мачовете и спортът по телевизията днес, 16 юли
НЕВЕРОЯТНА АРЖЕНТИНА! Меси поведе "гаучосите" към велик обрат срещу Англия и финал със Испания
Де Минор се ожени за чаровна колежка + СНИМКИ
По минути: Англия – Аржентина 1:2
България загуби с 0:3 от Полша в Лигата на нациите и усложни битката за Финалната осмица
Тенисът се поклони пред Стан Вавринка
Честит имен ден на Юлия!
Нумерологична прогноза за 16 юли, четвъртък
Перфектната сутрешна рутина за всяка зодия
Поверия и забрани за църковния празник на 16 юли
Таро карта за 16 юли, четвъртък – Петица жезли
Дневен хороскоп за 16 юли, четвъртък
Аржентина ще защитава титлата си след обрат над Англия в края
Селекцията в Спартак (Варна) е приключила
Правителството отпусна 2,5 милиона за новия ферибот на Белослав
Зеленски: Русия може да обяви обща мобилизация след изборите
Кабинетът отпусна над 10 милиона на учители
Черно море пусна в продажба картите за новия сезон
Учени разкриха нови тайни за делфините в Японско море
Сондата Solar Orbiter изпрати снимки от обратната страна на Слънцето
Тъмната материя може да се крие в пето измерение, предполагат учени
Учени откриха шесто чувство, за което малцина са чували
Космическият боклук в орбита около Земята се увеличава – колко опасен е
Астрономи откриха нова екзопланета, по-голяма е от Юпитер