Това каза президентът Румен Радев след консултативната среща, която той свика, със служебния премиер Гълъб Донев. Държавният глава се срещна още с членове на кабинета и представители на службите.
На срещата бяха обсъдени последиците за сигурността, икономиката и социалната сфера от ескалацията на войната в Украйна.
По думите му, е недопустимо три десетилетия след края на Студената война да се разиграва ядрена заплаха. "Колкото и абсурдна да е тя, не може да бъде пренебрегната", отсече той.
Президентът също така заяви, че страната ни няма да признае референдумите, които се провеждат в превзетите от Русия украински територии.
Държавният глава обеща, че страната ни работи за укрепване на своя отбранителен капацитет, въпреки че няма пряка заплаха за националната ни сигурност. Той коментира и напрежението в Украйна с думите, че "Разумът отстъпва на оръжията".
Също така България продължава да бъде активен член на колективната отбрана в рамките на НАТО.
По думите му, рисковете от войната в Украйна не се изчерпват само с военната сигурност и Европа трябва да търси ефективни механизми за минимализирането на последиците от санкциите за собствената си икономика и граждани.
"Расте нестабилността. Цената ще се плати от гражданите, които все повече изразяват своето недоволство от непосилните цени", допълни Румен Радев и заяви, че страната ни е сред най-засегнатите от този конфликт не само заради доставките на газ, но и с доставките на петрол и производство на горива у нас. Той прогнозира задълбочаване на икономическата и социална криза и поиска от партиите да накарат гражданите да гласуват на предстоящия парламентарен вот.
"Критично важно е България да има парламент и редовно правителство!", заяви Радев и поиска партиите с амбиция да управляват да се погрижат да има управленско мнозинство.
"Сега е моментът за обединение, пред лицето на кризата, пред лицето на всички рискове и заплахи., категорично заяви президентът.

Amazon ще съкрати близо 14 хил. корпоративни работни места
Любомир Дацов: Вдигането на осигуровките с 2% от 2026 г. е грешка
Топлофикациите: Съдът на ЕС не разбира формулата за дялово разпределение
България и Rheinmetall дадоха началото на проекта за завод за барут и боеприпаси
Лидерът на Intel: Присъединих се към компанията, за да префокусирам бизнеса ѝ
Банка ДСК - с дигитални решения за бизнеса в прехода към еврото
Русия: Чужди бойци воюват за Украйна, ние ги унищожаваме
НЛО над Москва? НАСА блокира данни за космически обект (+ВИДЕО)
За какво най-често спестяват българите
Три зодии ще се радват на финансови успехи през ноември
Мъж нападна полицай с брадва
Байерн троши велик рекорд на Милан утре?
Вече е готов! Левандовски пак ще къса мрежи за Барса
Сака става №1 по заплата в историята на Арсенал
Трагедия! Вратар на Интер блъсна и уби инвалид
Микаела Шифрин разкри голяма тайна
Левски се изфука с 14-метров модерен автобус + ВИДЕО
Живот без изтощение: Лесни навици за здраве всеки ден
Щастливият брак не е чудо – ето 20 прости неща, които го правят възможен
Как да предпазите косата си от есенните капани – вятър, студ и стрес
„Киномания“ 2025 приветства норвежкия писател Ю Несбьо и богата селекция от любимото скандинавско кино
В крак с модата: Палта за есен/зима 2025/2026 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 28 октомври, вторник
Черно море спечели волейболния турнир за момчета „Млади надежди“
Вълшебството на детската музика превзе Варна
Кои са българските лъвове на арената на SENSHI 29?
Рецидивист обра хранителен магазин във Варна
Откриха две наркооранжерии във Варна (СНИМКИ)
Дежурни и цивилни полицаи ще дежурят по моловете във Варна
Откриха къде на Марс може да има канали с течна вода
Китай планира създаването на експериментално слънце до 2027 г.
Мистериозно: НАСА блокира достъпа до информация за астероид 2025 US6
Откриха 3 планети с размерите на Земята, които може да имат двойни залези
Екзотична физика: Каква трябва да бъде неутронната звезда, за да се превърне в черна дупка
Сияеща метеорна следа „фотобомбардира“ кометата Lemmon в невероятни кадри от телескоп