Министрите на енергетиката на страните от ЕС се договориха да изключат руския газ от договорите за съвместни покупки, чийто обем през 2023 г. трябва да бъде най-малко 15% от обема на газовите хранилища на страните членки, или 13,5 милиарда кубически метра.
Това се посочва в изявление на Европейската комисия, разпространено след неформална среща в Брюксел. "Новите правила ще създадат възможности за страните членки на ЕС и техните енергийни компании да купуват съвместно газ на световните пазари", се посочва в документа, цитиран от ТАСС. Европейската комисия отбелязва, че държавите са длъжни "да закупят чрез този механизъм 15% от целия газ, необходим за запълване на техните газови хранилища през 2023 г.", предава БГНЕС.
„Страните членки подчертаха, че руският газ ще бъде изключен от съвместните покупки“, се казва в изявлението. В него обаче не се уточнява понятието "руски газ". Все още не е ясно дали ще бъде смятан за руски газът, произведен в Русия и закупен от страните от ЕС чрез един или повече посредници.
Европейската комисия ще наеме посредник
На практика страните от Европейския съюз се споразумяха, че газовите им компании ще предоставят (на Европейската комисия) информация за своите нужди от газ. Европейският съюз ще наеме посредник, който ще изчисли общите заявки и ще търси предложения за задоволяване на това търсене. Страните членки ще задължат компаниите да използват услугите на този посредник, за да доставят обема на закупения от тях газ до 15% от задълженията им за запълване на газовите хранилища през 2023 г.“, се казва в документа.
Това решение все още ще изисква официално одобрение на насрочената среща на Съвета по енергетика на ЕС през декември, но чешкият министър на промишлеността Йозеф Сикела, чиято страна председателства Съвета на ЕС, каза след неформална среща на ЕС, че дискусията по тази тема е приключила и одобрението ще стане без обсъждане.
По този начин ЕС реално ще задължи своите газови компании да купуват този обем газ не директно на пазара, а чрез посредничеството на Еврокомисията, каквато бе практиката на общността при закупуването на ваксини срещу COVID-19 през 2020-2021 г. Това решение означава страните от ЕС да делегират на Еврокомисията още една част от техните суверенни функции при избора на доставчици на енергийни ресурси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации