Докато президентът на Русия Владимир Путин е напът да навлезе във втората година на войната в Украйна, задълбочаващата се милитаризация на руската икономика подхранва страховете сред бизнес елита на страната, че натискът върху техните компании едва сега започва.
Правителството вече обмисля "еднократни" данъци за някои големи фирми, за да помогне за увеличаване на приходите, намалени от затягането на международните санкции, пише в свой анализ Bloomberg. Магнати широко коментират, че очакват Кремъл да увеличи исканията за пари в брой.
Военновременните закони също така дават на властите широки правомощия да диктуват операциите на компаниите - от това какво се произвежда до това колко трябва да струва.
Със засилването на публичните призиви олигарсите, които не са достатъчно ентусиазирани в подкрепата си за инвазията, да бъдат лишени от активите си, някои от най-богатите хора в Русия сега се притесняват, че притежанията им могат да бъдат конфискувани и прехвърлени на техни съперници, смятани за по-лоялни на режима на Путин, или дори национализирани, според запознати.
Публичните уверения на Кремъл, че бизнес интересите ще бъдат зачетени, звучат напразно, тъй като вниманието на руския президент е насочено към войната, а не към бизнеса, коментират източници на медията, като говорят при условие за анонимност поради страх от отмъщение.
Нарастващите страхове подчертават как инвазията, която Кремъл очакваше да се увенчае със светкавична подкрепа, се превърна в кампания без край, която трансформира необратимо всички аспекти на руското общество. Т.нар. „дивидентни аристократи“ – магнати, които през последните години живееха богато с огромните печалби от компаниите си, изчезват, казват източниците на медията.
Големият бизнес ще трябва да изпита същия шок, когато войната удари дома, както и останалата част от страната, според човек, близък до Кремъл, пожелал анонимност. Въпреки че Путин се противопоставя на широкоразпространената национализация като неуспешна стратегия, времето, когато олигарсите можеха да се възползват от предимствата на високите цени на суровините, отмина. Военното време изисква жертви от всички, коментира източникът на медията.
Това отношение кара някои магнати да се страхуват, че бизнес перспективите стават много по-мрачни Някои ръководители са поръчали поверителни проучвания за опита на големия бизнес в ситуации, за които се притесняват, че вероятно ще се окажат аналогични: режимите преди Втората световна война в страните от Оста като Италия, където някога мощни индустриални гиганти в крайна сметка бяха поети от държавата и подчинени изцяло на военните усилия. Други правят паралели с мобилизирането на германските корпоративни гиганти при нацистите.
Бюджетният дефицит вече нараства, тъй като разходите за войната се увеличават, а санкциите и други ограничения намаляват приходите. „Това до известна степен е мобилизационен бюджет“, коментира София Донец, икономист в Renaissance Capital. Дори с измененията в бюджета се настоява за увеличение на данъчната тежест, макар че още не е ясно кога ще се случи това, пояснява тя.
Целият анализ четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
BEGE 2026 насочва утвърдени инвеститори в гейминг индустрията към иновативни проекти
Кирил Сургов: Мобилните плащания бяха "удобна алтернатива", но вече са "очакван стандарт"
„Алкомет“ откри разширение на производството за 70 млн. евро
Възстановяването се отлага: Цените на жилищата в Китай ускоряват спада си
АI чатбот ще помага за работа с програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“
Маргита Колева: 5G технологията е по-енергийно ефективна от всички предходни технологии
Нов дълг от 3,8 млрд. евро накара опозицията да настръхне
Йотова: Науката и бизнесът трябва да бъдат общ национален приоритет
Ръчният багаж влиза в цената на билета, компенсации до 600 евро при закъснение на полет
Чешки и полски туристи заляха Черноморието ни, германците пристигат с първите чартъри
Руският опозиционен карикатурист Семен Скрепетски е убит в Полша
Ирански национал остана без виза и май пропуска Мондиал 2026
Капело критикува Милан за назначението на Аморим
Ман Юнайтед пуска Рашфорд, но го блокира за два клуба
Резервите ще дърпат Англия на Мондиал 2026
Реал компенсира Челси с Карерас заради Кукурея
Тормозен от Левски ще спъва ПСЖ
МОЛЕЦ стартират лятното си турне на 20 юни в София
Бърз десерт с кисело мляко за отслабване
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Какво символизира появата на скакалец в дома според фъншуй?
Хол и офис в едно: идеи за стилен и практичен интериор
Puls.bg поставя на фокус здравето при пътуване, медицинските иновации и денталната грижа с нови поредици
Плажът „Бялата лагуна“ в община Каварна с отличие „Син флаг“
Няма яснота кога ще завърши ремонтът на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ във Варна
Портних: Край нямат манипулациите и лъжите на Благомир Коцев!
Варна посреща десетки спортни събития – ветроходство, плуване, волейбол
Йотова за палежа в Скопие: Посегателство срещу България
Симеон Дянков: Всички пенсионери да напуснат държавната администрация
Dragon на SpaceX се завърна натоварена с научни експерименти от МКС
Мистериозното изчезване на почвата в Китай: Къде отива земята?
Учени с пробив в генното модифициране: Светът върви към дизайнерски бебета
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата