Освен в Съединените щати, президентски избори догодина ще има и в Русия. Кандидатите все още не са известни, но победителят може да бъде само един - кандидатът на властта. Най-вероятно той ще се казва Владимир Путин, ако реши да управлява пети мандат, каквато теоретична възможност си гарантира с приетите през 2020 година конституционни промени.
Путин още не е обявил плановете си и досега по въпроса се е изказвал само един човек - председателят на Китайската народна република Си Цзинпин. По време на тридневното си посещение в Москва в края на март Си изрази увереност, че руският народ ще подкрепи Путин на изборите догодина.
Подготовката за тях вече е в ход, разкри вестник “Комерсант”, като се позова на свои източници в президентската администрация. Изданието съобщи, че темата е била обсъждана на семинар в Московска област от 29 до 31 март с участието на вицегубернаторите, които отговарят за вътрешната политика. Уточнени били и целите: избирателната активност да надхвърли 70 процента, а “основният кандидат” да получи над 75 на сто от гласовете.
През 2018 година Путин спечели президентските избори с близо 77 процента подкрепа при над 67 на сто избирателна активност.
На фона на войната в Украйна, която повечето руснаци възприемат като конфликт между Русия и Запада, рейтингът на президента остава достатъчно висок. Това каза в интервю за “Събота 150” по БНР руският социолог и директор на изследователския център "Левада" Денис Волков. И прогнозира, че Путин ще се кандидатира и ще спечели изборите догодина с лекота.
Можем ли още сега, около година преди президентските избори, да прогнозираме, че Владимир Путин ще се кандидатира и ще ги спечели?
Това, което можем да кажем като социолози, е, че той ще победи с лекота, ако се кандидатира. Защото сегашната ситуация много напомня на ситуацията след присъединяването на Крим през 2014 година, когато рейтингът не само на Путин, но и на властта като цяло се увеличи. По принцип можем да кажем, че Путин, управляващата партия "Единна Русия" и нейните кандидати няма да имат проблеми в близките няколко години. Ако не възникнат, разбира се, някакви непредвидени събития, но като цяло виждаме, че рейтингите са високи.
Затова мисля, че, както обикновено, Путин ще се кандидатира и ще бъде избран. Вече видяхме какво написаха журналистите за плановете на президентската администрация, които вече са спуснати: избирателна активност 70 процента, резултат - 75 на сто от участниците във вота. Социологическите проучвания с днешна дата показват, че резултатът ще бъде приблизително такъв.
Колко дълго може да продължи тази консолидация на обществото около властта?
Ефектът на консолидацията се появи в началото на миналата година. Струва ми се, че ще се задържи още 2-3 години, защото конфликтът продължава. Рейтингът на правителството и на властта е толкова висок именно заради международния конфликт.
Трябва да разберем, че той се възприема преди всичко като конфликт на Русия със Съединените щати, или с колективния Запад, както обичат да казват тук. Именно това схващане консолидира общественото мнение. Мнозинството и властта смятат, че участието на Русия в конфликта е справедливо и правилно, че ние сме на страната на доброто, а всички останали - на страната на злото. Това е устойчиво мнение. По график изборите трябва да се състоят през март следващата година, а дотогава едва ли нещо ще се промени кардинално.
И все пак какви събития биха могли евентуално да променят настроенията на хората?
Много ще зависи от ситуацията в икономиката. Ако паниката през март миналата година беше довела до срив на банковия сектор и на икономиката като цяло, днес вероятно рейтингите и настроенията щяха да бъдат съвсем други. Това не стана. Ситуацията се стабилизира през април-май. Ако тази стабилност продължи независимо от някои проблеми, ще се запазят и високите рейтинги.
Вторият момент е ситуацията на фронта. Видяхме, че отстъплението от Херсон или от Харковска област не повлия пряко на настроенията на хората. По-скоро се получи някакво натрупване на негативни новини. Ако и в бъдеще има много негативни новини и те продължат да се трупат, разбира се, това ще повлияе на настроенията в перспектива.
В много по-голяма степен повлия частичната мобилизация. Ако има следваща вълна, тя също може да повлияе на настроенията, но не толкова, колкото първата. Обикновено правя сравнение с втората вълна на Covid. Първата епидемична вълна и съответните ограничения в Русия бяха съпроводени от панически настроения. При втората хората споделяха на фокус-групите, че са готови и знаят какво ги очаква. Виждаме, че поне засега властите се опитват да избегнат втора вълна на мобилизацията. Организират някакви кампании за набиране на доброволци и искат да компенсират негативния ефект от масовата мобилизация. Струва ми се, че тези три събития биха могли да повлияят на настроенията, но засега няма предпоставки за сериозно намаляване на рейтингите.
Какво показват последните данни за рейтинга на Путин и за подкрепата на така наречената "специална военна операция"?
Общите показатели на подкрепата и за Путин, и за специалната военна операция са високи. Горните граници са малко над 80 процента що се отнася до Путин и малко под 80 на сто що се отнася до операцията. Ако погледнем на данните по-задълбочено, и в двата случая категоричната подкрепа е около 45 процента. Това са хора, които не задават въпроси и смятат, че властта действа правилно. При други 30 на сто подкрепата не е толкова силна. За специалната военна операция казват, че загиват хора и това е лошо, но вероятно няма друг начин. "Ние сме малки хора, властта си знае, нека големите хора и президентът решават".
Ако говорим за специалната военна операция, можем да погледнем друг показател - избора между спирането на военните действия и започването на мирни преговори от една страна и продължаването на военните действия от друга. Тук хората са разделени почти наполовина. Около 50 на сто са за преговори и спиране на военните действия, за да не умират хора и да не се изпращат руски войници на фронта.
Около 43-44 процента са за продължаване на военните действия. Най-яростните поддръжници, които говорят за пълна победа, за превземане на Киев и т.н. са между една пета и една четвърт. Това са предимно възрастни мъже, които най-вероятно няма да участват в боевете и които подкрепиха и мобилизацията през септември миналата година.
Какъв е процентът на недоволните?
Около една пета от хората открито се изказват и против властта, и против военните действия. Тази група също е достатъчно стабилна. Това са предимно млади хора, които се информират по-скоро от интернет, отколкото от телевизията и живеят в големите градове.
Защо репресиите в Русия непрекъснато се увеличават, въпреки че не се наблюдават сериозни протестни настроения?
Според мен просто такава е логиката на развитие на системата. Тя не може да се развива по друг начин и не може да се спре, макар че наистина няма особена нужда от това. Мисля, че системата се формира от хора, които наистина мислят така и които възприемат промените в Русия като опасност за себе си. И даже не става дума толкова за властта, колкото за начина, по който възприемат света. Това е конфликт между старото поколение, което държи властта в момента, и младата и нова Русия, която живее по друг начин.
Защо президентските избори в Русия са важни, при положение че една година по-рано знаем резултатите?
Добър въпрос. Мисля, че първо - това е показател, че всичко е наред, че няма нищо извънредно и че животът продължава, както обикновено. Второ - това е един от начините да се провери доколко стабилна и ефективна е системата. Да се определи кой работи по-добре, кой по-зле, къде е слабото звено, което трябва да се поправи или смени, и т.н.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Все повече централни банкери във Фед са отворени за повишаване на лихвите
Бари Бранд: Технологичната икономика отваря нова страница между българския и британския бизнес
Лингорски: Аутомотив индустрията има ключова роля в икономиката
Георги Дучев: "Евровизия" ще бъде по-голям тест за страната ни от домакинството на Giro d’Italia
Европа отчита най-силните печалби за последните три години, но предстоят трудности
OpenAI може да подаде тайно документи за IPO още в петък
Христо Янев: Изминахме тежък път, но направихме феновете горди
Душан Косич след финала: Щастлив съм от играта, но разочарован от края
Късна емисия
Рецепта за пържени филийки с канела
Късна емисия
"Червена" България ликува след драма с дузпи! ЦСКА грабна Купата + ГАЛЕРИЯ
Шеф на ЦСКА постави огромни цели и обеща звездна селекция за Европа
Вижте радостта на ЦСКА в снимки
Локо Пд детронира шампиона
Душан Косич: Съжалявам
Левски и ЦСКА излизат в битка за трофей!
Важно поверие за Спасовден: Който не празнува, няма да се спаси
Таро карти за юни за всяка зодия
Дневен хороскоп за 21 май, четвъртък
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
Поверия за празника на св. св. Константин и Елена
Филмовият проект „Дълговете на инспектора“ на Теодора Маркова спечели награда в Кан
След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Гледайте на живо: SpaceX изстрелва новата си мегаракета Starship V3 на 21 май
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара