Руската Федерална служба за сигурност (ФСС) съобщи, че е арестувала рускиня, заподозряна, че е събирала информация за "обект от критичната инфраструктура" в Русия по нареждане на украинските разузнавателни служби, предаде Ройтерс.
Службата не назовава името на обекта, но видеозапис от охранителна камера, който според руски медии е направен от ФСБ, показва как заподозряната прави снимки с телефона си близо до водноелектрическа централа в град Углич в Ярославска област, северно от Москва.
Видеото показва ареста й от служители на ФСБ с маски и полиция в офиса й. В събота съдът постанови заподозряната да бъде задържана за два месеца, съобщи агенция РИА.
Руският информационен канал "База", който публикува материали от ФСБ, разпространи размяна на съобщения между заподозряната и предполагаем украински координатор, в които жената се съгласява да предостави географските координати на местните железопътни линии, офисите за набиране на военнослужещи и на водноелектрическата централа.
В кореспонденцията, чиято автентичност Ройтерс не е успяла да провери, заподозряната пише, че иска украински дронове да извършват атаки дълбоко във вътрешността на Русия, за да подкопаят подкрепата за руския президент Путин.
Другият човек пише за организиране на експлозии из Русия и казва, че в Ярославска област има много водноелектрически централи.
"Ще ги взривим, за да накараме Русия да изтегли войските си от (източния украински град) Бахмут", пише неидентифицираното лице.
В изявление на ФСБ се казва, че е задържана жена, "която по указание на украинските специални служби е събирала и предавала информация за един от обектите на критичната инфраструктура в Ярославска област с цел извършване на терористична атака".
ФСБ съобщи, че срещу жената е образувано наказателно дело по обвинения, наказуеми с до десет години затвор, но за момента не е ясно как е пледирала тя.
Арестът се осъществява ден след нападението срещу Кримския мост - ключова линия за снабдяване на руските войски, воюващи в Украйна, като Москва обвини Киев за инцидента.
Миналия месец ФСБ арестува група бивши служители на отбраната, които обвини, че са снабдявали Киев с технически документи, свързани с руските военновъздушни сили.
(БТА, Анелия Пенкова)

Повлече ли крак Великобритания за европейската политика в доверието към установените партии
КРИБ: Промените в осигуровките създават несигурност за инвеститорите
Датската централна банка предупреди за рискове на жилищния пазар с покачването на цените
Войната в Иран подкрепя железопътния план на Казахстан за свързване на ЕС и Китай
SOFIX се понижи при оборот от близо 34 млн. евро
Нова анкета показва, че Жордан Бардела ще спечели президентските избори във Франция
Обречени на смърт: 4 000 животни са загинали при удар срещу кораб в Близкия изток
Доц. Милен Иванов: Всеки нов партиен лидер прави свое МВР, проблемът са кадрите
Водоемите след валежите: 32 големи язовира у нас са пълни над 80%
Никола Стоянов: Обществото ще плати цената за безкрайните въртележки в управлението
Движение срещу болката: Как функционалните тренировки спасяват гърба и кръста
Мондиал 1990: Обединена Германия детронира Аржентина на Марадона
Бивша звезда на Левски ще играе на Мондиал 2026
Ясни са потенциалните съперници на ЦСКА 1948 в Лигата на конференциите
„Червена“ България е в еуфория + ВИДЕО
Треньорът на Райо призна: Все още се носим в облаците след постигнатото до момента
Голяма и отлична новина за Гришо
Дневен хороскоп за 27 май, сряда
Лесен канелен кекс с ябълки и орехи
„България Еър“ предлага през лятото четири полета дневно до Варна и обратно
Задължителни подавки за Черешова задушница
„Протокол Хаос“ от Жозе Родригеш душ Сантуш
Хитовият турски сериал „В името на сина ми“ тръгва от 8 юни
Путин е измислил нов начин за привличане на хора в армията
Симеон Дянков: За да имаш добро изпълнение на фискалната политика, трябва да имаш играчи
Психолог: Възрастовата граница при употреба на наркотици пада
Ръст на резервациите в Гърция въпреки високите цени
Тръмп премина годишен медицински преглед дни преди да навърши 80 години
Германският бизнес запазва доверие в България въпреки глобалната несигурност
SpaceX избра криптомилиардер за командир на първата си пилотирана мисия до Марс
Европа под обсадата на гореща вълна: Рекордни температури и първи жертви
Китайски учени създадоха туптящо сърце в епруветка: Може да замени пейсмейкърите
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
Гъби могат да превърнат лунната почва в плодородна земя
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?