Турският президент Ердоган и руският президент Владимир Путин проведоха телефонен разговор след оттеглянето на Русия от черноморската зърнена сделка. Двамата лидери са се договорили за посещението на Путин в Турция по време на разговора, предаде "Хюриет", цитиран от БГНЕС.
Турция ще продължи да полага интензивни усилия и дипломация за продължаване на Черноморската инициатива, отбеляза Ердоган.
Дирекцията по комуникациите на турския президент заяви следното:
"Президент Реджеп Тайип Ердоган проведе телефонен разговор с руския президент Владимир Путин. По време на срещата двамата лидери се споразумяха за посещението на Путин в Турция. Президентът Ердоган благодари на своя колега за 2-та противопожарни самолета-амфибия, изпратени от Русия за борбата на Турция с горски пожари и изрази задоволството си от нарастващия интерес на руските туристи към Турция и вярата си, че тази година с общи усилия ще бъде подобрен рекорд в туризма“.
Турският държавен глава също подчерта значението на мира и не ескалирането на напрежението в Черно море и акцентира върху важността на сделката за зърно като "мост за мира".
Ердоган посочи още, че дългосрочното спиране на Черноморската инициатива няма да е от полза за никого.
Той обясни, че цените на зърното са се повишили с 15% през последните две седмици, което е засегнало особено бедните страни.
Черноморското споразумение за зърното на Турция, което беше подписано в Истанбул чрез ООН, предотврати продоволствената криза в света. Русия обяви, че се оттегля от споразумението, което беше удължено преди това два пъти, поради факта, че изискванията му не са изпълнени.
Изпълнението на условията на Москва е единственият начин сделката да започне отново. Западните медии твърдят, че руската администрация оказва натиск върху Запада, особено САЩ, за облекчаване на санкциите, наложени в области като плащания и застрахователни транзакции.
Ердоган също така отбеляза как сделката е попречила на много нации да изпитат глад и подчерта, че Анкара иска сделката за зърно да продължи.
„За тази цел ние засилихме дипломатическите си усилия през последните дни. Вярвам, че моят приятел Путин, президент на Руската федерация, иска този хуманитарен мост да продължи“, добави той.

Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Американските плутократи подкопават демокрацията
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кръвта спасява живот: Какво трябва да знаем преди да дарим
БАБХ иззе близо половин тон храни и забранени препарати на "Калотина"
Нумерологична прогноза и таро карта за 5 април: Не започвайте нищо ново
Мачовете по телевизията днес, 5 април
ЦСКА 1948 без трима "майстори" срещу Лудогорец?
Бивш бразилски национал спря с футбола на 34 заради сърцето
Меси вкара с глава, но Интер се издъни + ВИДЕО
Луис Енрике ще печели повече от звездите на ПСЖ
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Колко войници са загубили САЩ в Иран?
Цените на агнешкото месо продължават да скачат, цяло агне е 170 евро
Ето къде няма да има ток днес във Варна
За католиците днес е Великден
Георги Първанов не е оптимист, че ще има коалиционно управление след изборите
Цветница е - 330 хил. българи имат имен ден
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал