Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че Русия се е сдобила с плановете за миналогодишното украинско контранастъпление още преди то да е започнало, предаде Франс прес.
„Нашите планове за контранастъпление бяха на масата на Кремъл преди контранастъпателните действия да започнат“, каза Зеленски на пресконференция в Киев.
Зеленски не уточни по какъв начин е изтекла информацията, отбелязва Ройтерс.
Контраофанзивата на Украйна през 2023 г., задвижвана от западни оръжия за милиарди долари, до голяма степен се провали, без да пробие множество линии на руска защита и укрепления.
Неговият офис впоследствие потвърди пред АФП, че Зеленски е имал предви, че Москва е получила предварително информация за военно планиране. Зеленски не предостави други подробности за изтичането на информация.
Той каза още, че Киев подготвя „няколко“ версии на своята стратегия на бойното поле за 2024 г., за да избегне повторение. Запитан дали Украйна има планове за нов опит за контранастъпление тази година, той каза: „Имаме план, ясен план. Няколко плана ще бъдат подготвени поради изтичане на информация“.
Руските сили сега отново настъпват в източна Украйна, след като превзеха символичния фронтов град Авдиевка и се стремят да натиснат предимството си в боеприпаси и жива сила.
Президентът каза още, че кадровите промени в ръководството на украинските въоръжени сили по-рано този месец са били свързани с новия план за действие на бойното поле. Той отбеляза, че ротацията на войските е от критично значение за военните усилия на Украйна и че украинските резервни сили трябва да бъдат по-добре подготвени.
Освен това на пресконференцията си Зеленски предупреди, че руските сили ще се опитат да проведат нова офанзива в Украйна в края на май или през лятото.
Украински прокурори са документирали над 120 хиляди военни престъпления на руските сили, откакто те нахлуха в Украйна през 2022 г., заяви украинският главен прокурор Андрий Костин, цитиран от ДПА.
Костин каза това пред журналисти в Киев, като отбеляза, че някои разследвания вече са довели до осъждания.
"Няма престъпление, което руснаците да не са извършили през тази война. Вече има 80 присъди, постановени от украински съдилища по време на войната", каза главният прокурор, цитиран от БТА.
Срещу руските сили често има обвинения, че екзекутират невъоръжени украински военнопленници, отбелязва ДПА.
Началникът на украинската президентска канцелария Андрий Ермак взе участие в същия форум и каза, че международните организации не изпълняват задачите си. Ермак заяви, че Червеният кръст не е посетил нито един украински военнопленник, намиращ се в руски плен.
Освен това Червеният кръст не оказа помощ за връщането на украински деца, които са държани незаконно в Русия и в окупираните от руските сили части на Украйна, каза още Ермак.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Тръмп обяви край на споразумението с Иран за прекратяване на огъня
Доминото на световните икономически рискове през втората половина на 2026 г.
Средната цена на нивите у нас миналата година е намаляла до 1648 лв. на декар
Apple загуби дела срещу ЕС относно правилата за App Store и iPhone
Meta представи нов AI модел за генериране на изображения в чатбота и Instagram
Пет членки на НАТО ще стигнат 3,5% от БВП за основни разходи за отбрана тази година
Демерджиев видя неадекватна реакция при случая с издирваната Наталия:
Горящ ТИР затвори АМ "Тракия" и образува километрично задръстване (+ВИДЕО)
Антоан Гечев остава начело на ДА "Разузнаване" - защо това разпали страстите в НС
Демерджиев: Важно е как Пеевски е платил полетите, Десислава Атанасова е косвена жертва
Прокурорската колегия ВСС пак отложи решението за Емилия Русинова
Пътуващ от ОАЕ товарен самолет изчезна над Пакистан
Капитанът на ЦСКА Бруно Жордао: Искаме да върнем европейската радост и да стигнем възможно най-далеч
Тиери Анри с възхитени думи за Меси след драмата с Египет: Това е като филм
Христо Янев преди ЦСКА – Дери Сити: Очаквам тежък мач, готови сме за предизвикателството
Георги Костадинов: Левски заслужаваше победата срещу Борац, ще направим всичко да задържим Майкон
Кристиано Роналдо очаква голяма новина
Голмайстор на Египет изригна: Световното е нагласено в полза на Аржентина
Изберете луна и вижте какво ще ви донесе новолунието на 14 юли
Мястото в Родопите, което остави дори децата ми без думи
10 летни рецепти с тиквички
Маникюри за пари и късмет през юли: Слънчеви нюанси и красиви акценти (+Снимки)
Гръцка салата с паста
Бързи кисели краставички
Взимаме 7 минни ловци от Белгия и Нидерландия
Засилени проверки на заведенията по Северното Черноморие
Демерджиев: Пращаме допълнителни полицаи и доброволци да търсят Наталия
Радев обсъди с държавните ръководители на Хърватия и Чехия двустранното партньорство
Христиaн Господинов донесе световната титла за България на Световната купа „Варна“ по карате киокушин
Антоан Гечев е новият шеф на разузнаването
Една и съща химическа мистерия свързва два свята в края на Слънчевата система
Проектът CAPSTONE на НАСА приключи: Платформата продължава да работи в окололунна орбита
След слънчева буря: Индийски стартъп изгуби първия си сателит
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити