"Започваме да изтощаваме здравната система, преди да се е случил реалният проблем… Въпрос на време е и у нас да бъде регистриран случай на коронавирус. От самото начало казваме, че никакви мерки на граничен контрол не могат да спрат разпространението на болестта, но могат да намалят риска от масивен внос и от вътрешно разпределение”. Това коментира пред БНР д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор и зам.-председател на Кризисния щаб.
Според него една евентуална епидемия в никакъв случай няма да достигне заболеваемостта, както при грипа, но за сметка на това ще регистрира по-висока смъртност и то в определени групи".
"Ако има нещо, по което коронавирусът да се различава от обикновения грип, е, че удря високите възрастови групи. При най-песимистичния вариант ще имаме няколко десетки хиляди заболели, но смъртността ще се движи в границите от 15-18% при над 80-годишните, около 2% при хората в средната възраст (40-50 години). Процентът ще е нулев при децата до 10-годишна възраст. Смъртността при COVID-19 е далеч по-оптимистична от другите два коронавируса, с които се срещахме - с ТОРС преди 18 години, и SARS преди 10 години", каза той.
В предаването "Неделя 150% д-р Кунчев подчерта, че един човек с коронавирус заразява между двама и трима души с коронавирус, докато има далеч по-всеобхватна степен на заразяване като при морбили, например.
"Това е вирус, който познаваме от два месеца и има доста неясноти около него. Това, което виждаме в Китай и в други страни, е, че пикът се постига за месец и половина – два, след което започва самоограничение", обясни експертът.
По думите на д-р Кунчев масовата истерия около това заболяване вероятно идва от факта, че първите случаи бяха регистрирани в Китай.
"Там гъстотата на населението е огромна. Броят се хиляди засегнати, 1000-2000 починали. Но това, пренесено на мащаба на други страни, няма да изглежда толкова страшно", обясни той.
Според него няма причина за психоза.
"Изследваме голям брой лица, особено идващи от Италия... Скоро всеки, който желае, ще може да се изследва, защото много лечебни заведения и лаборатории вече заявиха готовност да провеждат такива изследвания... Ние изследваме тези, които имат повишен риск – проявена клинична картина, съчетана с посещение на заразени райони и контакт със заразени хора", каза д-р Кунчев.
Той потвърди, че на сухопътните граници предстои поставянето на термокамери. Там в момента има 24-часови дежурства на екипи на районните здравни инспекции, които измерват температурата с безконтактни термометри.
"На някои от местата ще продължим с безконтактните термометри. На някои от най-големите пунктове има десет активни трасета и няма как при целия този поток да правим проверките само с термокамери", коментира д-р Кунчев.

Над 117,6 хил. души са променили пенсионните си фондове в края на 2025 г.
Meta направи обратен завой – ще запази достъпа до Horizon Worlds
UBS получи окончателно одобрение за банков лиценз в САЩ
Европейските акции приключиха седмицата с понижения
Всяка година наградните фондове на Miami Open растат
САЩ и Япония ще си сътрудничат в областта на критичните минерали
"Ботев" (Пловдив) удари "Славия" в София с гол в края на мача
Анализатор: В Иран чакаме продължителен конфликт, изправен е пред цивилизационна дилема
Слави Василев: Борисов е минало и не може да съжителства на върха с Радев
Балтанов: Искаме да спечелим всичко мачове до края
Зографски преодоля квалификацията в Викерсунд
Ботев Пд матира Славия в София
Любопитен треньор сменя Генчев в Локо Сф
Бербатов се движи с пистолет в София + ВИДЕО
Наш национал ще спори за титла в Бадалона
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Ученици от V Езикова гимназия посетиха Районен съд–Варна
Варна се включва към новосъздадения хъб на Мисията срещу рака
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“