Когато преди година 12 момчета и техния треньор влизат в пещерата Там Луанг в Тайланд не очакват няколко дни по-късно целия свят да е вперил поглед към тях. И все пак точно това се случи.
Бързо покачващите се води вкараха момчетата от футболния отбор "Дивите мечки" и техния треньор в капан в пещерата. Последва двуседмична драма, към която целия свят бе вперил поглед. На място пред пещерата в един момент се озова дори и Илон Мъск.
Така преди година 12-те момчета влязоха в пещерата, а тяхното едва ли не чудодейно спасяване, ги превърна в неволни звезди.
Децата от пещерата в Тайланд благодариха за своето спасение
Девет от момчетата, както и техния треньор, бяха на място в неделя в северния тайландски град Мае Сай, за да отбележат годишнината от инцидента.
Момчетата и техният треньор участваха в маратон и състезание с колелета, за да съберат пари, с които условията в пещерата да бъдат облагородени.
Екапол Чантауонг, треньорът, който поведе децата в пещерата, благодари на всички, които са се постарали и жертвали толкова много, за да може децата да бъдат спасени, пише Time.
Лейтенант командир Саман Гунан жертва най-много - живота си. Именно пред неговата бронзова статуя треньорът благодари на всички. Гунан, бивши морски пехотинец от тайландската армия, стана единствената жертва на спасителната операция.
Драмата в Тайланд: Загина спасител, бивш морски тюлен
"Животът ми се промени много. Сега доста хора ни разпознават", разказва 12-годишният Чанин Вибулрунгруенд, най-младият от групата.
Година след инцидента много от момчетата все още мечтаят за професионална футболна кариера. Други обаче искат да станат морски пехотинци, като хората, които са им помогнали да се спасят.
"Искам да дам нещо обратно на страната ", обяснява 15-годишният Праяк Сутам. И допълва: А и тези офицери изглеждат толкова готино!
Момчетата свикват с вниманието, но все още им е некомфортно. Все пак те дадоха правата на Netflix да създаде минисериал, който да разкаже за премреждията им в Там Луанг.
"Пещерата" – филм за 12-те спасени деца в Тайланд
Интересът към съдбата на момчетата и треньора принуди тайландското правителство да основе компанията "13 Там Луанг", която управлява всички бизнес решения на "Дивите мечки".
Не само момчетата се промениха от миналото лято насам. Градчето Чианг Рай е вече туристическа дестинация като много любопитни туристи от цял свят се стичат към Тайланд.
Край пещерата миналата година имаше основно камъни и кал, днес има доста инфраструктурни промени, включително нови пътища, магазини и т.н.
Местните продавачи на сувенири казват, че инцидентът е допринесъл за благосъстоянието им.
"Откакто децата бяха спасени, икономика тук става все по-добра", обяснява търговец.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Ж. Станков: Лицензът за "Лукойл Нефтохим" може да бъде удължаван многократно
ЕЛАНА Еврофонд: Консервативният фонд със стабилна стратегия и биещо сърце от акции
Европа свикна с втечнения газ и едва ли ще се върне към руските тръби след войната
Управляващите вдигнаха осигуровката за пенсия с 2 пункта след скандал в комисия на НС
Wall Street започва сесията преди Деня на благодарността с ръстове*
Международната корпорация КУБ представи своите варненски проекти на Residential Expo
Протестиращите блокираха пространството в триъгълника на властта
Петков: Пускат Никола Барбутов под домашен арест
Мицкоски обвини Владимир Перев в самонараняване и инсценировка
Бойната карта на SENSHI 29: Предстои епичен финал на 2025 г.
Хороскоп за всички зодии за декември - време е за нови начала
Кошмара набира скорост! Годой изпревари голямо име на ЦСКА
Шамар за Наско Сираков: Национал бяга от Левски без пари?
Левски страда: Мъката за Карл "Велики" няма край
Пастор ще засилва вярата в ЦСКА
Лудогорец не се справя добре никъде
Гаджето на Карлос Насар трябва да го пази! Пищни мацки му се нахвърлиха
От табу до бизнес: историята на успеха на еротичен онлайн магазин и разширяването му в Европа
Изключителен финал на 2025 за 3 зодии
4 малки трика за разширяване на пространството в дома
Трапезата на Андреевден
Зимна мода: 5 пуловера, които ще владеят гардероба
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
И прокуратурата погна „Исторически парк", разследват ОПГ
ЕП иска забрана на социалките за деца под 16 години
МС одобри парите за коледната добавка на пенсионерите и за компенсация на децата извън градините
Областният: Община Варна ползва държавни терени за "зелената зона" в "Чайка"
Медиите ще гледат мярката на Коцев чрез видеоконферентна връзка
Мисията ESCAPADE изпрати първите си снимки
Фиксиран е първият пряк сигнал от тъмната материя
Amazon пуска конкурент на Starlink
Магнитното поле на Земята издава зловещи звуци: Чуйте как „пее“ нашата планета
Последна среща: Накъде ще поеме 3I/ATLAS след прелитането край Земята
Магнитна буря удря Земята днес, 26 ноември