Шумни петли и смущаващи спокойствието патки и гъски се оказаха в центъра на съдебна драма във Франция. След като преди два месеца собственикът на петела Морис се яви в съда заради шумното кудкудякане на пернатото, ново дело влезе в съда - срещу ято гъски и патки заради наистина шумното им квакане.
Делото е срещу жена, която има около 50 патки и гъски в задната си градина в района на Ландес. Искът е заведен от новодошлите й съседи, които смятат, че шумът на пернатите е прекалено смущаващ.
67-годишната Доминик Дуте живее извън град Сустон. Тя твърди, че спорът започнал малко преди година, когато новодошлите се нанесли в къщата срещу нейната, пише Guardian.
"Нямах никакъв проблем с предишните собственици. А после те дойдоха и сега моите птици ги смущават", обяснява ситуацията Доминик.
Френските магистрати гледат какви ли не подобни чудати дела. Само в последните месеци имаше дело освен срещу петела Морис, иск срещу мучащи крави, искане за забрана на камбанен звън, както и оплакване срещу магарета, които просто си бродят из провинцията на Франция.
Разбира се, символ на тези дела стана Морис, чието кукуригане в ранни зори толкова възмути част от жителите на остров Олерон, че те подведоха собственика на петела под съд. Съдът в Рошфорт трябва да вземе решение по делото.
Не всички обаче са толкова наострени срещу шума. Показателен е фактът, че Морис получава подкрепа от цяла Франция, като дори има петиция в защита на неговите права за сутрешно кукуригане. Подкрепящите му дори създадоха банера "Je susis Maurice" в социалните мрежи.
Преди обаче да стане ясна съдбата на Морис, съдът в Дакс ще гледа делото срещу гъските и патките на Доминик Дуте.
Съпругата от двойката, която се е оплакала, обяснява, че когато купили дома си имало по-малко птици, които да вдигат шум.
От тогава насам нейният съпруг на няколко пъти помолил възрастната жена да намери решение. Той дори наел експерт по акустиката, който препоръчал на Доминик да премести курника на птиците малко по-навътре в двора си и да построи стена, която да спира звука.
Още по-абсурдно е, че тази ситуация се развива в район на Франция, известен със своето foie gras - фоа гра. Деликатес, който се прави от черния дроб на патки. Може би именно затова много от местните застават зад Доминик.
"Десетки къщи тук си имат място за отглеждане на птици", настоява една местна жена. "В крайна сметка сме в Ландес!"
Кметът на Сустон Фредерик Шарпенел публикува във Facebook пост, в който критикува новодошлите в провинцията, че не успяват да се интегрират в местния живот и карат района да изгуби своята душевност. Тя подчертава, че е напълно нужно да се запазят характеристиките на района.
Бруно Дионис Ду Сежур, пенсиониран фермер и кмет на село Гайяк във Франция е предложил решение: Птиците да станат част от наследството на Франция и така да бъдат под държавна защита.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Спортът по телевизията днес, 4 април
Мачовете по телевизията днес, 4 април
Джъд Тръмп отнесе Робъртсън и стигна финала в Манчестър
Везенков и Олимпиакос превзеха върха в Евролигата
Още един сериозен претендент за промоция за Висшата лига
Крило на Фламенго хлътна по секси студентка + СНИМКИ
Нумерологична прогноза за 4 април
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век