Северна Корея организира парад, за да отбележи годишнина от основаването на републиката, съобщи държавната информационна агенция на Северна Корея КЦТА, цитирана от Ройтерс.
Лидерът Ким Чен Ун е присъствал на събитието, проведено на площад "Ким Ир Сен" в столицата Пхенян, съобщи Корейската централна телеграфна агенция (КЦТА).
По-рано Асошиейтед прес и Ройтерс цитираха източници от южнокорейската армия и медии, които следят случващото се в Северна Корея, според които в Пхенян се е състоял среднощен военен парад. На 9 септември страната отбелязва 73 години от основаването си.
Северна Корея е организирала и преди военни паради през нощта, за да представи нов военен арсенал, включително балистични ракети, припомня Ройтерс.
Миналия октомври на военен парад на зазоряване севернокорейският лидер Ким Чен Ун представи невиждани по-рано междуконтинентални балистични ракети. Тогава за първи път от две години бяха представени севернокорейските балистични ракети с голям обсег. Друг среднощен военен парад бе организиран през януари, припомня Ройтерс.
Разговорите, които имат за цел да убедят Северна Корея да се откаже от разработването на ядрени оръжия и балистични ракети, влязоха в задънена улица през последните години. Администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп обяви, че ще използва дипломация, за да откаже Северна Корея от ядрената й програма, но не демонстрира желание да изпълни исканията на Пхенян за облекчаване на санкциите, припомня Ройтерс.
След провала на срещата на високо равнище между Тръмп и Ким Чен Ун севернокорейският лидер обеща да укрепи ядрените сили на страната и до момента отхвърля предложенията за разговори на администрацията на новия американски президент Джо Байдън, настоявайки първо Вашингтон да се откаже от "враждебната" си политика, посочва АП, цитирана от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Ай Ти Еф“ гласува дивидент, Агрия и ИКХ са предвидили такъв в дневния ред
Русия съобщи за изстреляна междуконтинентална ракета "Ярс" в учението с Беларус
Тръмп ще бори потребителските разходи като отложи ограниченията за хладилни агенти
Nvidia вече не е абсолютен монополист, но е далеч от детрониране
SOFIX се повишава с 0,09% до 1246,52 пункта
Глобалният капацитет на въглищни електроцентрали расте през 2025 г.
Централна емисия
Цончо Ганев: Кабинетът "Радев" не прави реформи, само нови назначения и зрелища
Централна емисия
Николай Вълканов: Промените в законите на КЗК и КЗП са опасни, потребителите ще пострадат
Наркотиците са навсякъде около нас, все по-често попадат в ръцете на деца
София Томала
Балотели залюби секси венецианка
Белгиецът Алек Сегерт спечели 12-ия етап от Джиро д'Италия
Става интересно: "Кюстендилеца" с обръщение към Валтер Папазки
Червена България е в екстаз: Новата ера на ЦСКА започна
Как Плешивата Мамба се превръща отново в големия жокер на Тъндър
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
Тест: Какво послание има за вас Вселената
10 празнични десерта за 21 май
3 зодии с огромен късмет в сезона на Близнаци
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НСИ:1/3 от учителите у нас са над 55 години
Над 100 деца взеха участие във втората демонстративна регата „Млад гребец“
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО
Psyche получи гравитационен тласък от Марс: Увеличи скоростта си с 1600 км/ч (снимки)