Фрагмент от папирус на 1600 години преобръща представата ни за добрия и любящ Исус. Според него малкият Исус се е отнасял лошо с другите деца, бил е отмъстителен и избухвал лесно. Такъв ли е бил наистина Исус като малък?
„Сензационна находка", „Нов таен текст променя всичко", „Представите за живота на Исус се преобръщат" - с тези гръмки заглавия издания оповестиха откриването в университетската библиотека в Хамбург на папирус на 1600 години, посветен на детството на Исус. Което много изненада откривателите - двамата изследователи Лайош Беркеш и Габриел Ночи Маседо. „Няма нищо ново, нито някаква истинска история за личността Исус", казва за Дойче веле Беркеш.
„Респективно откритието не променя това, което вече се знае за евангелията и за Исус. Но то породи недоразумения и полемика, макар ние да не сме твърдели нищо", допълва изследователят от Института за християнство и античност към Хумболтовия университет в Берлин.
Въпреки всичко откритието е зрелищно: това е най-ранният ръкопис от т.нар. „Детско евангелие" от Тома - апокрифно писание, което напомня библейски текст, но така и не е станало част от канона.
Детето, което превръщало глинени фигури в истински птици
Ръкописът съдържа фрагменти от текст, който описва как петгодишният Исус си играел край едно поточе. Там той намерил глина, от която оформил фигурки на птици. Баща му Йосиф му се скарал, тъй като било шабат - почивен ден за евреите, в който не трябва да се работи. Тогава Исус плеснал с ръце, а глинените птици оживели и отлетели.
Макар „Детското евангелие" да не е прието в библейския канон, то е добре познато на учените. Смята се, че текстът е бил записан за първи път през втори век.
Той разбива представите ни за Исус като добър и любящ човек. От документа става ясно например, че като млад той е имал изблици на гняв, дори е бил отмъстителен. Той проклинал другите деца, когато му се подигравали, плашел ги, ослепил съседите си и дори убил един учител, който го бил смъмрил.
Новият завет от своя страна предлага много оскъдна информация за детството на Исус. А понеже „Детското евангелие" изглежда е запълвало някои от пропуските на каноничните евангелия, то било много популярно в късното Средновековие. Антични версии на ръкописа са били открити на гръцки, латински, сирийски, славянски, грузински, етиопски и арабски.
Нови познания благодарение на езика
„Смята се, че оригиналът е бил на гръцки. Най-старият ръкопис, открит досега, е от XI век", обяснява Лайош Беркеш. Фрагментът, който сега те заедно с Габриел Маседо са намерили, е от IV-V век. Благодарение на него може да се установи как в течение на вековете при транскрипцията определени думи са били променени.

Акция на седмицата: „Българска фондова борса“ АД
Колко отворена е България към световната икономика отвъд ЕС?
Как ще изглежда енергетиката след края на войната в Украйна?
Украйна купи ракети ATACMS и снаряди от Турция, в сделката участва и българска компания
Иран намекна за сделка за Ормуз, но само ако условията му бъдат изпълнени
Квантовата заплаха затяга примката около врата на криптовалутите
Гените не са присъда за наднорменото тегло, а допълнителна информация
Рецепта за немски картофени палачинки с ябълков мус
В "България сутрин" на 10 август от 9:30 часа: Димитър Бербатов за първия си дебют в театъра
Нивото на река Дунав се повишава при Никопол и Лом
Хорхе Падиля се завръща за Черно море
Мачовете по телевизията днес, 9 август
Левски спря изходящите трансфери, звездите остават на „Герена“
Страхотни новини за Левски: Бурас се връща много по-рано от очакваното
Селекцията на ЦСКА: Сенси е перлата, Цварц не спира да бележи
Ивайло Петров-Пифа: ЦСКА трябва да стане шампион, Вальо Илиев е един от най-силните трансфери
Kекс с банани, шоколад и орехи
Седмична таро прогноза за 10 - 16 август
Организационни хитрости, които правят готвенето по-лесно
Протеинови овесени ядки за една нощ
Как да намалим тревожността по естествен начин: навици, които помагат
Нумерологична прогноза за 9 август
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Пьотр Нестеров е на финал в Пловдив
Авария оставя без вода стотици варненци
Днес затварят временно улицата, водеща към Морска гара-Варна
Валежи в следобедните часове днес
Огнеборците са реагирали на 136 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (9 август)