Д-р Стефан Константинов е новият министър на здравеопазването. Това стана факт, след като депутатите го одобриха за поста със 123 гласа „за”, 58 гласа „против” и 12 въздържали се.
Гласуването на новия здравен министър стана в отсъствието на премиера Бойко Борисов.
"Ще има промени в екипа на МЗ. Някои хора ще си отидат, други ще дойдат", обяви от парламентарната трибуна Константинов.
"Виждам, че средната продължителност на този пост е няколко месеца. Разбира се, ако не се справя, ще си тръгна. Ако не получа подкрепа, аз сам ще си тръгна", добави той.
Седмица след като Анна-Мария Борисова подаде оставка заради гафа с доплащането в болниците, новият здравен министър заговори за същото.
Стефан Константинов обаче направи уговорката, че предложението ще бъде реализирано само след изслушването на всички мнения.
"Идея за дебат в никой случай не е нещо, на което държа 100%", застрахова се здравният министър. Според Константинов чрез доплащането пациентите ще имат достъп до специалист чрез заплащането на цената на прегледа.
Нещо, което реално се случвало и в момента, без обаче достъпът да е свободен. Доплащането няма да се прилага за хората в тежко състояние, бременните и децата. Другият плюс на доплащането е, че така по естествен начин структурите с реални пациенти щели да се развиват.
Стефан Константинов си позволи да поправи вицепремиера Симеон Дянков, който при представянето му обяви, че доктора има две деца.
"Министър Дянков, моля да се коригирате. Имам само едно дете. Поставяте ме в деликатна ситуация спрямо жена ми", обърна се той към финансист №1.
Той направи и уговорката, че за няколкото дни, които е имал, не може да подготви стратегия или концепция, а само да покаже начина си на мислене.
Според новия здравен министър лесният достъп до лечение, който имаме в България, не е синоним за качество на такова.
"Болниците са заинтересовани да приемат повече и в по-леко състояние пациенти. Правят се ненужни изследвания и процедури, които може да доведат до увреждане на здравето на пациента", конкретизира докторът.
Той обясни, че ще се намеси в работата на общопрактикуващите лекари. Със сигурност от следващата година таксата ще бъде 1% от минималната работна заплата.
Работното им време обаче също трябва да се преосмисли. Стефан Константинов се обяви за създаването на медицински центрове, които да приемат пациенти през нощта и в почивните дни, вместо личните лекари.
Отсега Стефан Константинов даде заявка, че ще създава проблеми на Симеон Дянков.
Той обяви, че ще поиска процентът за здравеопазване от БВП да се увеличи до нивата от най-добрите години. Иначе нямало начин секторът да се подобри.
Министърът се обяви и за допълнително здравно осигуряване.
"В това, което ви представих, има дясна политика – като доплащането. Но има и идеи, които да се харесат на левицата – връщането на държавното участие в болниците", завърши Стефан Константинов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кафето по пътя на какаото – предстои ли спад в цените?
Президентът на Build Europe: Фиксираните цени създават несигурност за строителния сектор в България
Българската индустрия е зависима от горивата и затова уязвима от ценови шокове
OpenAI придобива стартъпа Astral, разширявайки услугите си в програмирането
Шведската инвестиционна компания Pophouse купи правата върху творчеството на Тина Търнър
САЩ може да освободят от санкции иранския петрол, натоварен на танкери
Потвърдиха осем случая на морбили във Врачанско
Ралица Асенова, майката на Николай Златков, направи разкрития за факти, които се премълчават
Какво заяви Гюров пред Рюте и какви ангажименти пое България към НАТО
Радев посочи ключовите цели пред "Прогресивна България" и как ще бъдат постигнати
Кампанията за изборите тръгва с остри сблъсъци между партии и институции
Китайската седмица на модата - стил и вдъхновение (СНИМКИ)
4 причини за разгрома на ЦСКА в Разград
Алекс Матева мачка в Тунис
Кло Фери
Англичанин би шута на световния шампион по снукър в Китай
Боецът Ники Йоргов: Страхът не е враг, не е слабост! Той е изпитание и сила!
Левски получи двоен стимул в битката с Лудогорец за титлата
Билки, полезни за сърцето: как действат
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Коцев на спешна среща в МРРБ заради проблемите с водоснабдяването на Варна
Заради войната в Иран: Искат отпадане на мораториума за шистов газ у нас
36 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Гюров пред Рюте: България остава твърдо ангажирана с НАТО и колективната отбрана
Изследват всички новородени българчета за още тежки редки заболявания
53-годишна варненка влиза в затвора за държане на цигари без бандерол
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита