По съвместна инициатива на министрите Нона Караджова и Тотю Младенов тази година в Националния план по заетостта са заложени субсидии за работодателите, които наемат работници на „зелени” работни места.
Експерти от двете министерства разработиха списък с професиите, които могат да кандидатстват пред бюрата по труда за разкриване на зелените работни места. Списъкът е достъпен в рубриката „Актуално” в сайта на МОСВ.
Отрасли, насочени към подобряване на околната среда, могат да кандидатстват без да притежават тези сертификати. Това са отрасли, свързани основно с обработване на отпадъчни води, обработване на отпадъци, сортиране на отпадъци, рециклиране на отпадъци, повторна употреба на отпадъци, производство на отпадъчен екоматериал и изделия от отпадъчен дървен материал, в това число екобрикети, производство на енергийно ефективно оборудване, екологичен транспорт и др.
Този инструмент, който има за цел да стимулира бизнеса към екологосъобразни дейности, се въвежда за първи път в България.
"Това е първата мярка, заложена в пакета от мерки на правителството за постигане на целите на стратегията на ЕС „Европа 2020” - намаляване на емисиите на парникови газове, увеличаване на процента на рециклираните отпадъци и т.н. за преминаване към „зелена” икономика - процес, в който някои страни членки са в по-напреднала фаза, а ние, надявам се, ще достигнем в този десетгодишен период", каза министър Нона Караджова.
"Знаете, че от държавния бюджет се отделят огромни средства за обществени поръчки както чрез общините, така чрез министерства, правителствени агенции.
Залагането на изисквания към доставчиците на стоки и услуги в самите обществени поръчки, свързани с опазването на околната среда, също ще спомогне като една от мерките за стимул от страна на държавата за развитие на „зелени” производства.
Надявам се в края на годината да имаме един пакет от критерии за зелените обществени поръчки", добави министър Караджова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.