Германия и Великобритания ясно осъзнават, че сигурността на Украйна е ключова за сигурността на Европа и засилват усилията си да предоставят на Киев модерните ПВО системи Patriot, от които страната се нуждае. Тези системи са най-належащи, за да се отблъснат засилените руски бомбардировки по украински градове. Лондон обяви засилена кампания за военни доставки на Украйна, с които да спре руските атаки по земя, особено на фона на струпването на сили за поредното учение "Запад" на Москва, което тази година може да включва освен войски от Беларус и части от Северна Корея. Това коментира Ивайло Иванов, Съюз на офицерите от резерва "Атлантик", в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.
Последният натиск на САЩ да накарат Москва да започне преговори в рамките на 50 дни на практика дава на Кремъл достатъчно време да проведе лятната си кампания и да опита да превземе нова територия. В края на този срок започва учението "Запад".
"Според информации в западни медии този път в това учение ще се включат и севернокорейски войски, като има опасения, че учението ще бъде използвано като подготовка за ново съвместно нападение между Северна Корея и Русия от беларуска територия за пореден опит да бъде достигнат и завладян Киев. Този петдесетдневен срок - освен свързан с руската офанзива - трябва да подготви Украйна и срешу евентуално такова развитие от началото на септември."
Севернокорейски части се включиха във войната на Русия срещу Украйна миналата година, напомни Иванов, като това не предизвика особена реакция от Европа. Западните държави трябва да поемат част от ПВО защитата на Западна Украйна, като това ще даде възможност на Киев да се съсредоточи върху фронта, смята Иванов.
"Западните държави трябва ясно да декларират, че включването на севернокорейски войски и подновена атака срещу Украйна с участието на севернокорейси и евентуално беларуски войски, ще бъде посрещнато изключително твърдо."
Според Иванов може да се помисли и за превантивно разполагане на западноевропейски части в близост до границата с Беларус, които да действат като възпиращо средство срещу нова атака.
На фона на всички приказки за примирие не може да се очаква Русия да започне преговори, тъй като ясно е заявила целите си да установи пълен политически и военен контрол върху Украйна. Според Москва това е с цел да се спре разширяването на НАТО на изток.
"Ако нещо бъде постигнато, ще бъде кратко примирие към следващата крачка, която да доведе Русия към голямата цел."
Руският президент Путин също не би приел директни преговори с никой друг освен с президента на САЩ Доналд Тръмп, добави Иванов.
Каква може да е ролята на Турция в конфликта, как изглеждат разходите за отбрана на европейските държави, какво да очакваме от новия национален план за отбрана на България може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.