Правителството прави всичко възможно пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй” да продължат да работят поне още 10 години. Това каза премиерът Бойко Борисов след подписването на меморандум между Българския енергиен холдинг и Westinghouse Electric Company.
Документът касае възможностите за сътрудничество в областта на ядрената енергетика, включително удължаване на живота на действащите блокове на атомната централа.
В обхвата му са и въпроси, свързани с различните етапи от използването, съхранението и рециклирането на ядреното гориво, както и проекти за изграждане на нови мощности.
Борисов припомни, че преди два месеца е подписан подобен документ с „Арева“ и така България ще може да избира доставчик на ядрено гориво, а в следващите години и фирма, която ще изгражда 7-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй“.
На практика това се прави, за да запазим Пети и Шести реактор, коментира премиерът. По думите му рискът за тях е огромен.
„Ние сме поставили на първо място сигурността, на второ – цената, ефективността и диверсификацията. Затова съм доволен, че даваме равен шанс и възможности на нашите евроатлантически партньори да участват в модернизирането, строежа, поддръжката и достигането на максималната сигурност, която Европа иска от нас”, посочи още Борисов.
Енергийсният министър Трайчо Трайков увери, че 5-и и 6-и блок са в отлична кондиция. Той припомни, че АЕЦ „Козлодуй“ е най-проверяваната централа в Европа с 35 различни експертни мисии от 1990 година досега.
Относно удължаването на срока на използване на 5-и и 6-и блок вече е минал етапът по избор на процедурата на обследването, а по досегашния лиценз двата реактора имат живот до 2017 и 2019 година.
Според Трайков стрестестовете, които в момента се правят, са показали, че блоковете „стоят много добре“. Той не изключи варианта 3-ти и 4-ти реактор да се окажат в по-добро състояние от други действащи сега мощности.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Предложение за етика към криптозакона в САЩ може да спести на Тръмп милиони от данъци
Секторът на бизнес услугите у нас се разшири с 8% за година към май
Световните цени на храните се повишават до тригодишен връх
Потребителското доверие в България расте през юли заради оптимизма за икономиката
Корпоративните печалби в Европа са напът да отчетат най-силния си ръст от 2022 г.
Оборотите в търговията на дребно у нас се забавят през юни
Наближава краят на двойното етикетиране в левове и евро по магазините
Фентанил за над 300 млн. евро и крипто за 110 000 долара: Служители под прикритие разкрили лабораторията в София
БАБХ откри огнище на африканска чума по свинете край Варна
Мико представи "Тебе викам": Не си поставям граници в музиката
Национален конкурс връща фокуса към аналоговата фотография
Министърът на транспорта за сваленото момче от автобуса: Липсва човечност, това не е приемливо
България с исторически национален рекорд на Световното по лека атлетика до 20 години
След загубата от ЦСКА: Макаби (Тел Авив) продава Елио Варела, още две звезди са на изхода
ЦСКА намери новата си перла? Французин с мачове за "петлите" е близо до "червените"
Мачовете по телевизията днес, 7 август
ЦСКА, ЦСКА 1948 и ЦСКА Москва – стана тотално объркване + СНИМКА
Вярвате ли, че ЦСКА ще стигне до основната фаза на Лига Европа?
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026: Как да използвате мощната му енергия
11 красиви цветя за късмет и благополучие
Поверия за 8/8 – ангелска дата с могъща енергия
Тъмната страна на всяка зодия и как да я превърнете в свое предимство
Плосък корем у дома само за 15 минути
6 семена, полезни за сърцето
Самобайка – познавате ли тази интересна билка?
„Зачатие“ и „Искам бебе“ са против прехвърлянето на Центъра за асистирана репродукция към НЗОК
Аполипопротеин B – кога само стойността на LDL-холестерола не стига за оценка на сърдечносъдовия риск?
12 са новите лекарства с положително становище от ЕМА от юли 2026 г.
Хендра вирус – австралийска зооноза с тежко белодробно и мозъчно засягане
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Организират редица инициативи за Международния ден на младежта във Варна
Чужденец, ползвал фалшива шофьорска книжка, бе осъден във Варна
Спипаха 75-годишен дядо с 53 грама чист кокаин
Пускат нови 66 спътника в ниска околоземна орбита
Откриха огнище на Африканска чума по свинете във Варненско
Всички проекти по ПВУ за култура са изплатени