България спря за три месеца преговорите с Росатом за АЕЦ "Белене" и по този начин наруши срока за сключване на окончателен договор до 1 юли, определен от руския концерн за подписване на договора. Поради тази причина руската страна може да повдигне срещу София искове за 1 млрд. евро, но българското правителство изглежда не се бои от възможни съдебни дела и глоби, пише руският в. "Комерсант".
Експертите са уверени, че Русия, за която този проект е важен от политическа гледна точка, ще се съгласи на поредното отлагане.
Според българския министър на енергетиката Трайчо Трайков България трябва да изчака окончателния анализ на британската банка Ейч Ес Би Си (HSBC), която е финансов консултант по проекта.
Страната не е давала никакви гаранции за подписване на окончателен договор за строителството на АЕЦ "Белене", а само се е съгласила "да положи максимални усилия" за положително приключване на преговорите, допълва министърът.
Трайков не е разтревожен и от заплахата от иск за 1 млрд. евро към Националната електрическа компания (НЕК) от Атомстройекспорт (дъщерната страна на Росатом, която строи атомни централи в чужбина), отбелязва изданието.
Цената от 6,3 млрд. евро, предложена от руската страна, за България е "неприемлива", и поради това една от задачите на финансовия консултант е да определи прогнозната стойност на проекта, уточнява българският министър.
Според Владимир Каролев, основател на Балканската консултантска компания, която е подизпълнител на Ейч Ес Би Си, обемът на документацията е огромен и анализът ще бъде готов едва в средата на август. Русия няма да предяви иск веднага след 1 юли, тъй като "разбира създалата се ситуация", допълва Каролев.
"Не е в интерес на Росатом да води дело срещу България, тъй като за Русия проектът е по-скоро политически, отколкото икономически. За Москва е важно да построи първата си АЕЦ в Европейския съюз, която след това да показва на всички свои клиенти в Европа", посочва той.
Българската и руската страна са замразили проекта "по взаимно съгласие", отбелязва професор Атанас Тасев, член на Българския енергиен форум.
"Три месеца по-рано или три месеца по-късно, от техническа гледна точка това не е толкова важно. За руската страна дори ще бъде по-добре да изчака анализа на Ейч Ес Би Си, тъй като според неговите резултати решението в полза на проекта ще има по-голяма тежест", посочва експерт, според когото най-оптималната цена на проекта е 5,5 млрд. евро.
(БТА)

Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
Геополитическите и климатичните рискове пред световния пазар на храни растат
Анализатор: SpaceX остава инвестиция за по-рискови инвеститори
Рецепта за лесна пица без мая
Европа забранява "еднократните" коли
Балкони в София са превърнати в депо за боклуци, съседи се опасяват от пожар
Проучване: Прекомерната употреба на AI чатботове отслабва критичното мислене
Рецепта за лятна салата капрезе
3 зодии привличат финансов успех на 20 юни 2026
Нидерландия – Швеция
Спортът по телевизията днес, 20 юни
Мачовете по телевизията днес, 20 юни
Турция – Парагвай
2 от 2 за САЩ: Янките удариха и Австралия
Бразилия – Хаити
Нумерологична прогноза за 20 юни
Пухкав кекс с маскарпоне и кафе
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита