Българският премиер Бойко Борисов ще затегне хватката си над властта в най-бедната страна в ЕС след президентските и местните избори в неделя след кампания, белязана от протести и насилие. Това пише в свой материал за България агенция Ройтерс.
Резултатите най-вероятно ще покажат, че популярността на партията на Борисов – ГЕРБ, е спаднала, откакто пое властта през 2009 г., тъй като в предизборната кампания беше подчертано колко е трудно на управляващите да се справят с безработицата, корупцията и крехкото положение на етническите малцинства.
Протестите срещу ромите и корупцията разтърсиха българските градове миналия месец, а избухнала бомба под колата на известен журналист миналата седмица съвпадна с визитата на председателя на ЕК Жозе Барозу в София.
Това обаче едва ли ще има значително влияние върху крайния изход и според социологическите проучвания кандидатът на Борисов – Росен Плевнелиев, е фаворит за спечелване на президентския вот.
Недоволството от ГЕРБ обаче не се е трансформирало в подкрепа за националистическата партия "Атака", която беше втора политическа сила в президентската надпревара през 2006 г., но сега вехне само с 4% в изследванията.
„ГЕРБ реши да използва силата на Плевнелиев, за да спечели контрола над президентската институция“, коментира Иван Котев, анализатор в консултантската компания "Candole". “Като цяло ГЕРБ тихичко получава пълното надмощие върху цялата политическа система“, допълва той.
Борисов впечатли много българи със самоуверения си безцеремонен стил и стремеж за действие и близо 40% гласуваха за него през 2009 г. Той обеща реформи и да смачка организираната престъпност и ширещата се корупция. Неговата дясноцентристка партия ГЕРБ все още оглавява класациите, въпреки че не изпълни много от поетите обещания, и тези избори ще са всъщност референдум за представянето на Борисов.
Резултатите ще покажат също дали социалистите, които са в опозиция, ще стъпят отново на крака след поражението през 2009 г.
Победа за Плевнелиев, който е много по-популярен от Борисов благодарение на плановете за строителство на пътища в предишната си роля като министър, ще лиши социалистите от високопоставена позиция, тъй като президентът Първанов, който сега предава поста, е социалист.
Победа на Плевнелиев ще даде на Борисов и увереността да прокара още реформи, с които България да настигне останалите от ЕС. Но анализатори смятат, че той няма да предприема резки движения, ще избягва да отблъсква от себе си твърде много избиратели и ще се опита да се задържи във властта макар и с намаляла подкрепа на парламентарните избори през 2013 г.
Той може да бъде подпомогнат от икономическо възстановяване, макар че очакваният ръст е под 3%, което е твърде малко, за да стопи разликата със Западна Европа и дори с бившите комунистически държави като Полша и Чехия.
Ако никой от кандидатите не получи повече от 50% от гласовете в неделя, ще има балотаж между първите двама – вероятно Плевнелиев и бившия външен министър Ивайло Калфин, издигнат от социалистите. Бившият еврокомисар Меглена Кунева, която е независим кандидат и се очаква да получи подкрепа от избиратели, разочаровани от политическата система, засега остава на трето място.
Тиктакащи бомби със закъснител
Основното постижение на Борисов е широкомащабна програма за подобряване на разбитите пътища в страната и железопътните връзки – това вдъхнови и слогана на кампанията на ГЕРБ: „Градим България“.
Строителните дейности обаче не успяха да ускорят икономическото възстановяване, а забавянето на реформите в неефективните държавни услуги като здравеопазването и публичната администрация ще ограничи потенциалния растеж през идващите години.
Друг потенциален проблем е задлъжнялата Гърция, чиито банки контролират почти 30% от българската банкова система.
„Има много наболели нерешени проблеми, които ще започнат да избухват като бомби“, твърди Боряна Димитрова от социологическа агенция „Алфа Рисърч“.
Анализатори се съмняват, че Борисов ще предприеме обещаните радикални реформи дори ако ГЕРБ спечели изборите с голяма подкрепа, а вместо това ще се фокусира върху поддържането на строга фискална дисциплина – която му печели много похвали в чужбина, но прави малко за подобряването на живота на българите, чиято средна месечна заплата е 350 евро.
„Най-вероятно ГЕРБ ще продължи с политиката, която води до момента, опитвайки се да запази бюджета и държавата в режим на оцеляване в период на икономическа криза“, смята Марчела Абрашева от „Галъп Интернешънъл“.
Подобна политика едва ли ще помогне на България да се отърве от етикета „най-бедната в ЕС“, но освен ако няма драстична промяна към по-лошо, подходът на Борисов може да го направи първият лидер, който ще спечели втори последователен мандат от падането на комунизма през 1989 г., завършва Ройтерс.

Банките на Уолстрийт и стейбълкойните: конфликтът за бъдещето на финансовата система се разраства
Китайската „индустриална политика за всичко“ оставя света далеч назад
Пл. Абровски: Държавата няма директно да определя цените
Петролът е чувствителен към геополитиката, а пазарът на метали следва търсенето от Китай
Израел и Ливан са се споразумели да удължат примирието с 45 дни
Кремъл потвърди за посещение на Путин в Китай на 19-20 май
Фестивалът на лалето в Истанбул - море от цветове и символика (ВИДЕО)
Балът като лукс: Между 5000 и 8000 евро за една нощ (ВИДЕО)
Паметникът "Братската могила" в Стара Загора няма да бъде реконструиран
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
МВР предупреди за нова вълна от телефонни измами с "мними полицаи"
Обедна прогноза
Жалко! Испанец спря серията от 10 поредни победи на наш национал
Браво! Саръбоюков втори на Диамантената лига в Шанхай
Блестящ Алекс Николов и новият му ирански клуб ще играят на финал в Шампионската лига
Премия от 20 000 евро за шампионите във волейбола “Левски София” от генералния спонсор Palms Bet
Край! Пеп Гуардиола обяви дали си тръгва от Ман Сити
Какъв Ливърпул? Шаби Алонсо е пред сензационен трансфер в Челси
Ямайска вечер в София: Sean Paul и българската публика пяха „Get Busy“
Седмична нумерологична прогноза за 18 – 24 май
Day Off: Family Time на 16 май: Събитие, което не е за изпускане
„Неповторимо и прекрасно“: Майката на DARA с емоционални думи за дъщеря си
Нумерологична прогноза за 16 май
5 трика, които премахват мазните петна от мебелите
„Възраждане” поиска оставката на Ивайло Мирчев като депутат
Варна е домакин на събитието „Professional Sandbox“ за млади хора и кариерно развитие
Петър Витанов сравнява България с 1990 г., международните данни я поставят в топ 2 в ЕС по растеж
Получен е сигнал за бомба на стадион "Васил Левски"
След Тръмп и Путин отива в Китай
Пламен Абровски: Във взаимоотношенията производители-търговски вериги цари тирания
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци