Работодателят и работникът, които лъжат контролните органи за сключен трудов договор, ще носят солидарна отговорност пред държавата. Това предвижат промените в Кодекса на труда, които парламентът прие на първо четене.
Глобата за работодател, който наема служител на 4-часов трудов договор, а всъщност служителят му работи 8 часа, ще бъде от 1500 лв. до 15 000 лв. Работникът от своя страна също ще бъде наказван. Той ще плаща трикратния размер на осигурителните вноски за социалното и здравно осигуряване, определени върху минималния осигурителен договор за съответната професия.
Критики към закона имаха депутати от „Коалиция за България” и „Атака”. Според Драгомир Стойнев от левицата Конституционният съд трябва да тълкува предложенията за промени, защото те са противоконституционни.
Колегата му Михаил Миков допълни аргументите му: „Ние не можем да приемем, че работникът е съвиновен, особено в условията на криза. Натискът върху работника от страна на работодателя е особено голям. Това е крайно дясно мислене и ние не можем да ги приемем”.
Павел Шопов от „Атака” застана на страната на левицата, като обясни, че за първи път в трудовото законодателство се вменява вина на работника.
„Това говори за провал на правителството за търсенето на пари в сферата на общественото осигуряване”, посочи той.
Светлана Ангелова от ГЕРБ обясни, че парите, които ще се вземат от самия работник, ще отидат за негово добро.
„Тази мярка има дисциплиниращ характер. Когато стане време за пенсия, да не се чуди откъде да търси осигурителен стаж”, каза тя.
Социалният министър Тотю Младенов, който беше в залата по време на дебатите, защити предлаганите промени и обясни, че държавата ще бъде абсолютно непримирима към всички, които са в сивата икономика.
„Когато инспекторът по труда установи, че работник работи повече от 4 часа, а договорът е за 4 часа, ще се променя автоматично договорът на 8-часов. Защото това е масова практика”, коментира министърът.
Според Тотю Младенов работникът и работодателят имат еднакви права по трудовото законодателство.
„И работникът има задължения и той също трябва да споделя тази вина, макар и с по-малка глоба”, категоричен е министърът.
Другата критика към проектозакона дойде от Румен Петков. Според него Българската търговско-промишлена палата се дискриминира, като съзнателно се изважда от тристранния диалог между държавата, работодателите и синдикатите.
„Вкарвате един критерий, насочен целево срещу БТПП. С него вие казвате, че тази организация е нежелана в диалога”, посочи той. Според Петков по този начин държавата казва на чуждите инвеститори, които членуват в БТПП, че нямат право да участват в диалога с правителството.
„По този вандалски начин да бъдат ударени чуждите фирми, които работят на територията на страната. Не тръгвайте в тази посока, ще създадете опасен прецедент. Ние бурно и по другарски им казваме: „Айде, вън от България”, отбеляза Петков.
Според депутата от левицата текстът в Кодекса на труда е писан, за да обслужи определени интереси и да смачка една организация.
Социалният министър му отвърна, че никой не иска да елиминира БТПП, защото това е една от най-старите организации. Но направи уточнението, че те не участват в социалния диалог.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Бели рози, дъжд и спомени на поклонението на Боби Михайлов: "Обичаше живота"
Експерти: Бизнес средата в България е влошена
Радев: Липсва стратегия за енергетиката, въглищата са ключови
"Арда" се спаси в края срещу "Монтана"
Домашни питки със сусам за Лазаровден
Култов Вили Вуцов пак "изби рибата"
Орела „заплаши“ ЦСКА
Тунчев се закани на Левски
Министър Илиев за Михайлов: Осиротяхме с една легенда!
Ман Сити унизи Ливърпул, Холанд избухна с хеттрик
Арда разплака последния в края
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Ердоган и Зеленски проведоха важна среща в Истанбул
73 случая на морбили у нас за две седмици
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Продължителността на живота в България расте
Гришо с втора загуба в Ним
Подготвят обезопасяването на двора на варненско училище
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато