Най-големият пиар коз на Бойко Борисов - магистралите и в частност магистрала "Тракия", е пред пълен провал, заяви в парламента депутатът от Коалиция за България Димчо Михалевски.
Той поясни, че в началото на мандата премиерът Борисов е заявил, че до края на мандата ще бъдат завършени три автомагистрали в целите им участъци - "Люлин", "Тракия" и "Марица".
Очевидно е, че извън завършената магистрала "Люлин" до края на мандата дори и в редовния му вариант няма да бъде завършена нито една от останалите две магистрали, коментира червеният депутат.
Михалевски каза, че към 25 февруари при общ физически напредък на изпълнението на АМ "Тракия" - Лот 4, от Ямбол до Бургас, от 59 процента са разплатени 78 процента от средствата. Имаме почти 20 процента предварително плащане за несвършена работа, коментира социалистът.
Той поясни, че ситуацията трябва да е точно обратната - физическият обем на изпълнение трябва да
изпреварва реалното изплащане с между 5 и 7 процента. Михалевски даде за пример пътния възел Карнобат.
Той обвини фирмата изпълнител, че отклонява средства за свои лични нужди.
„Под покровителството на ГЕРБ главният изпълнител на ЛОТ 4 на АМ „Тракия” не изплаща парите за работата на близо 50 малки български фирми. Един път този изпълнител е придобил от държавата 32 млн. лева за несвършена работа и втори път те са се подготвили да откраднат още между 15 и 20 млн. от малките фирми, работили по изграждането на ЛОТ-а”, заяви червеният депутат.
По думите му само по работата на този ЛОТ е изгубен ресурс от около 50 млн. лева, който ще затрудни работата на следващото правителство.
Михалевски обясни, че тъй като по договор изпълнителят на ЛОТ 4 на магистрала „Тракия” няма възможност да наема подизпълнители, те са маскирали близо 50 малки български фирми като „наемодатели на строителна техника”.
„Всъщност това са реалните изпълнители на ЛОТ 4 на АМ „Тракия”, които няма да получат парите си, защото те не са страна по договора с АПИ. Това не е просто една добре обмислена кражба, това е реализирана престъпна схема, която е покровителствена от цялото правителство и лично от Бойко Борисов, защото няма друг в цялото правителство, който да разпореди на Агенция „Пътна инфраструктура” да се разплаща по този начин. При никой от другите ЛОТ-ове, при никоя от другите магистрали това не се е случило”, категоричен бе депутатът.
Към днешна дата това правителство е успяло да пусне в експлоатация едва 111 км магистрали. Предното правителство пусна 133 км автомагистрални участъци”, изчисли още Михалевски.

Continental продава звеното си за промишлени компоненти ContiTech при оценка от 4 млрд. евро
Неиздаване на касови бележки е сред най-честите нарушения, открити от НАП при проверки по Черноморието
Сигналите в КЗК са нараснали четирикратно през последната година
Тейлър Суифт се омъжи в рокля на Dior и донесе успех на LVMH
Силното търсене на изкуствен интелект затяга пазарите на центрове за данни в света
95% от левовете са изтеглени, в обращение остават около 800 млн. в еврова равностойност
Любомир Дацов за "Бюджет 2026": Не знам къде минава здравият разум
Голям пожар край Черноморец: Изгоряха бунгала и каравана
Впечатляваща победа за Никола Цолов в спринта на "Силвърстоун"
Край на трудните времена за 4 китайски зодии на 5 юли
Руско пристанище и енергийна инфраструктура е целта на масираните атаки на Украйна
Климатолог: В бъдеще ще ни очакват и по-големи жеги
Никола Цолов: Не очаквахме победата, целта беше топ 5 в спринта на „Силвърстоун“
Левски се подсилва и с бивш на Цървена звезда?
Не е заради липса на качества: Ясно е защо ЦСКА махна Санянг
УЕФА удря рамо на ЦСКА в Европа!
Левски извади 2 000 000 евро за звезда на Замбия
Алекс Сентейес: Левски е най-големият клуб в България, нямам търпение да започна
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Никола Цолов с нова фантастична победа след изпреварване в последната обиколка
Повече от 80 процента от чуждестранните студенти в МУ-Варна са от държави от Европейския съюз
Депутати от ПБ питат три институции заради съмнения за имотни измами във Варна
Голям пожар край Черноморец, горят бунгала и каравани
Наградиха зрелостници отличници на церемония във Варна
Общо €4 560 000 са похарчили партиите в предизборната кампания
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“