„България е държава член на ЕС с работещи и легитимни институции. В този смисъл изказването на комисар Йотингер буди недоумение”. Това заяви министърът на външните работи Кристиан Вигенин по повод цитирано от медиите изказване на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, съобщи МВнР.
В изказването си Йотингер коментира, че "страни като България, Румъния и Италия едва могат да бъдат управлявани" и че това го тревожи.
Вигенин припомни, че избраното от парламента вчера българско правителство беше поздравено първо от председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу. „Очаквам уважаваният от мен г-н Йотингер да изясни това недоразумение”, каза в заключение българският външен министър.От своя страна евродепутатът Ивайло Калфин изпрати питане до Европейската комисия по повод изявлението на Йотингер, че България е почти неуправляема държава. Това съобщиха от офиса на евродепутата.
Тъй като ЕК не се разграничи от изказването на еврокомисаря, като евродепутат от България Калфин е решил да попита какви са основанията за твърдението на Йотингер.
Калфин иска да знае и дали ЕК приема за уместно неин официален представител, независимо в какво качество, да прави подобни изказвания по отношение на страни, които са пълноправни членове на ЕС. По правилника на Европейския парламент ЕК има шест седмици, за да даде отговор, се отбелязва в съобщението.

Новите молби за помощи при безработица в САЩ неочаквано намаляват
SeeNext: България остава най-въглеродно интензивната икономика в ЕС
Виктория Миткова след Bloomberg New Economy Forum: Форумът пренася съзнанието отвъд познатата реалност
Европейският парламент даде зелена светлина на бюджета на ЕС за 2026 г.
Фонд на фондовете започва процедура за избор на посредник за инвестиции в технологии
Два световни рекорда и една мисия: Д-р Стояна Нацева издига българското лидерство на световната сцена
Обвиниха 17-годишен украинец за убийството в "Студентски град"
Ресорната комисия прие на второ четене бюджета на ДОО за 2026 г.
Разследване за ОПГ: "Исторически парк" под прицела на КПК и прокуратурата
Виктория Миткова след Bloomberg New Economy Forum: Форумът пренася съзнанието отвъд познатата реалност
Умора и стареене: Тръмп се сблъсква с реалностите на възрастта (+СНИМКИ)
Ман Сити се издъни зверски, но звезда призова за спокойствие
Чистка в Пазарджик: Жадното се ядоса и би шута на петима
Националка на България смаза от бой американка в Тунис
Дибала възстановен, може да играе срещу Мидтиланд
Героят Мактоминей за персонала в клуба: Те са истинските MVP
Диего Симеоне се предложи на Интер
Изключителен финал на 2025 за 3 зодии
4 малки трика за разширяване на пространството в дома
Трапезата на Андреевден
Зимна мода: 5 пуловера, които ще владеят гардероба
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Bulgaria ON ART представя: Слава Георгиева и дебютната ѝ стихосбирка „Предвидила съм и тази рана“
МС одобри парите за коледната добавка на пенсионерите и за компенсация на децата извън градините
Областният: Община Варна ползва държавни терени за "зелената зона" в "Чайка"
Медиите ще гледат мярката на Коцев чрез видеоконферентна връзка
Обучават 20 ученици от Варна да разпознават рисково поведение сред връстниците си
Внук счупи ребрата на дядо си след жесток побой
Amazon пуска конкурент на Starlink
Магнитното поле на Земята издава зловещи звуци: Чуйте как „пее“ нашата планета
Последна среща: Накъде ще поеме 3I/ATLAS след прелитането край Земята
Магнитна буря удря Земята днес, 26 ноември
Три ключови тенденции, които определят бъдещето на електроенергията
Учени предлагат на Луната да се създаде „резервно копие на живота“