Правителството на Пламен Орешарски трябва да има шанс да реализира плана си, категоричен бе лидерът на ДПС Лютви Местан днес в кулоарите на парламента.
Той категорично отхвърли изборите да са алтернатива в сегашния момент. Изборите са алтернатива, когато има алтернатива за управление след изборите, отсече Местан.
Вече дни наред в столицата има протести, а вчера те окупираха и парламента. Днес протестиращите са видимо по-малко. По думите на лидера на ДПС не бива да се позволява протести две седмици след старта на кабинета да свалят кабинета, защото това може да се превърне в опасен политически стандарт.
Какво ще стане с държавността и институционалността на Република България, риторично попита Местан.
Според него нови избори през есента няма да решат никакви проблеми, защото ще се проведат по стария Изборен кодекс, който създава усещане за нелегитимност.
Този Изборен кодекс, които получи гражданственост като „закона Фидосова“, е еманация на партийната самодостатъчност, заяви Местан и добави, че той трябва да бъде не само основно променен, а да бъдат изработени изцяло нови правила.
Според лидера на ДПС трябва да има либерализиране на процедурите за участие на нови граждански проекти и участие на независими кандидати в изборите.
Той се обяви за това независимите депутати, които са прескочили бариерата за влизане в НС, да имат право да ползват субсидия.
По негови думи винаги при избори ще има 5-6 партии, които ще останат извън НС, а други ще се недоволни, че са извън управлението. Всяка една от тези партии може да организира протест, защото има своите привърженици, заяви Местан.
Според него ДПС няма претенциите, че е в НС по волята на всички граждани, а по волята на една определена част от народа. Но сме длъжни да представляваме интересите на всички български граждани, заяви Местан. Той разкритикува анти-ДПС лозунгите по време на протеста.
Етнорелигиозният мотив не може да бъде определен като симпатичен, защото би имало като резултат легитимирането на разделителните линии в обществото, заяви Местан.
Припомняме, че миналата седмица президентът Росен Плевнелиев нарече протеста “симпатичен“.
Местан категорично не се съгласи с идеята, че не може да има областен управител на ДПС в Благоевград, защото била трета политическа сила в града. По думите на Местан партията му никога не е предявявала претенции към областните управители, където ДПС са първа сила.
Местан заяви, че не би оттеглил Муса Палев от поста областен управител, ако единственият мотив е неговият етнос. Това би било предателство към България, заяви Местан. По негови думи това ще наруши сериозно етническия модел.
Трябва да има съзнание за равнопоставеността на всички български граждани, отсече Местан.
Изразявам силна загриженост, че отделни прояви на протеста напускат полето на политическото и се пренасят в полето на етнорелигиозната нетърпимост, да не кажа и омраза, каза още лидерът на ДПС.
По негови думи е много е важно всички основни политически сили и държавни институции, в това число и държавният глава, да проявят достатъчна зрялост и мъдрост спрямо онези български граждани, които протестират заради своето искрено несъгласие към определени политически решения или управление.
Той беше категоричен, че ДПС има сетива да чуе исканията на гражданите. По негови думи партията наистина може да определи като“ симпатични“ проявите на протеста, които изразяват исканията на българските граждани.
По негови думи обаче възгласи като “турците вън“ и “турски мекерета“ са неприемливи. Протестът да не преминава в етнорелигиозна нетърпимост, призова Местан. Според него по този начин се накърняват наистина симпатичните протести и се легитимират опасни тенденции.
Йордан Цонев също взе думата и обясни, че вчера е имало големи неточности при отразяването на събитията пред парламента. Вчера излязох съвсем съзнателно. Това беше моят отговор на виковете „Мишки сте“. Отидох да говоря с протестиращите. Беше ми отказано, заяви той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Центровете за данни отлитат в Космоса - Част 3
Ясен Ишев: Новата власт може бързо да завърши всички магистрали
Стартъпите в отбраната виждат възможности с настоящите конфликти
Берлин: Европа трябва да вземе пример от технологичната революция в отбраната на Украйна
Кешът се завръща в Русия след удара по дигиталната икономика заради войната
КФН проверява за необоснован ръст на цените на „Гражданска отговорност“ за мотоциклети
Военни самолети прелетяха над София преди 6 май
Жената, наръгала четирима във Варна, е в специализирано болнично заведение
ПП при Йотова: Управлението на Борисов и Пеевски трябва да приключи
Обедна емисия
Приключи крайният срок за кандидатстване в Real Estate Business Awards 2026 при засилен интерес и силна конкуренция
Гърми страшен скандал! Феновете искат Реал да изгони Мбапе
Няма да остане без работа! Закъсал гранд пожела Слот, ако Ливърпул му бие шута
За броени минути: Левски разпродаде „Герена“ за връчването на титлата
Волейболна легенда става футболист за "Мач на Надеждата"
Звезда на Ман Юнайтед приключи сезона заради Бразилия
Гласът на ЦСКА отсече: Какъв Локомотив, Купата е наша! + ВИДЕО
Дневен хороскоп за 6 май, сряда
6 типа личности, които успяват
Поверия за късмет на Гергьовден
5 зодии, които ще доминират през май 2026
Д-р Димитрина Гулева: Кожата помни – както се отнасяме с нея, така ще ни се отблагодари
Рецепта за овчарски пай с агнешко и гъби за Гергьовден
Варна ще харчи 79 млн. евро за 5 години за чистотата в града
Варненски предприемач създаде дигитален служител
Дрон изплува на плажа край Бяла
Потвърдени са трите случая на морбили във Варна
ДБ при Йотова: С учудване видяхме днес, че от ПБ говориха при вас за нов таван на държавния дълг
Възобновяват делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев и още четирима
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди
Какво се случва с тялото след смъртта: Известен учен с неочаквано обяснение
Археолози откриха редки монети с библейски пророчества: Символизират края на света