Студентският празник успя да скара депутатите. Темата беше започната от ГЕРБ. Депутатът от партията Александър Ненков изчете декларация с поздравления към студентите по повод 8 декември. Изказването обаче доби доста политически оттенък.
"Уважаеми управляващи, обръщаме се и към вас с апел да не допускате нашите деца да страдат от вашите грешки. Бъдете открити и честни към обществото, управлявайте в интерес на хората и на техните нужди. Само с красиви, но изпразнени от съдържание обещания не се управлява, не го ли разбрахте вече", попита Ненков. Той призова да се чуе какво става на улицата.
По негови думи управляващите правят поредния си опит да поляризират и политизират студентската и младежката активност с поправки в Закона за младежта."Свидетели сме на безпрецедентна липса на междуинституционална координация между отговорните министерства за политиките за младежта", каза Ненков. Той се върна на акцията на младежката организация на ГЕРБ, която искаше да раздаде на депутатите от БСП, ДПС и "Атака" еднопосочни билети до Северна Корея.
"Ние сме подготвили за вас еднопосочни самолетни билети и ви призоваваме да се отдадете на така желаното от вас ,,ваканцуване“ и да ни отървете от вашата порочна експертност. Крайно време е в България да остават младите и можещите, а Терминал 2 с еднопосочен билет за “демократична” дестинация да бъде изход за вас", заяви Ненков.
Той за пореден път призова за оставка на правителството. Ненков използва и факта, че в пленарна зала е финансовият министър Петър Чобанов и го помоли да предаде на премиера Пламен Орешарски неговия билет.
Думата не пропусна да вземе и лидерът на БСП Сергей Станишев, за да отговори на критиките на опозицията. По негови думи по време на мандата на ГЕРБ се е унищожавало висшето образование и БАН. "Нека да припомним кой е автор на фразата за феодалните старци, които обитавали БАН", ядоса се лидерът на левицата.
Той обясни, че сега се отпускат допълнителни средства за висшето образование, за наука и за иновации.
"Много кухо звучи декларацията ви", заяви Станишев.
Йордан Цонев от ДПС също поздрави студентите. "Ние, разбира се, няма да политизираме. В нашата младежка организация членуват над 3000 студенти", заяви той. Председателят на бюджетната комисия отправи пожелания към следващите и цитира студентския химн.
Думата поиска и финансовият министър Петър Чобанов, за да поздрави студентите. "Той има и други начини да ги поздрави", пошегува се председателят на НС Михаил Миков.
"Аз ще мога да ги поздравя и утре, защото няма нужда да напомням, че това е най-академичното правителство. И аз, и премиерът сме доказали колко много сме дали, и ще продължим да даваме", каза Чобанов.
Станислав Иванов поиска думата по начина на водене. Фактът, че председателят му даде думата, обаче беше използван от Иванов, за да излезе на трибуната и да връчи билет на Миков.
"Благодаря, ще поискам съвет от господин Дянков, той има опит", не остана длъжен Миков.
Магдалена Ташева от "Атака" също поздрави студентите, като се извини на учащите за окупацията на Ректората. Тя пък изпрати ГЕРБ с еднопосочен полет до Саудитска Арабия, защото ислямизирали брутално България. Ташева също не пропусна критиките към Дянков, който по нейни думи е направил опит да закрие БАН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
"Ноктите с аерограф" - хит в маникюра за 2026 г.
Освен скъпото гориво: Още един удар по шофьорите на дизелови коли
Движение без усилие: Алтернативи на традиционните тренировки
ЕС въвежда нови забрани на пазара на употребявани автомобили
Децата със строги родители имат проблеми във връзките си като възрастни
Спортът по телевизията днес, 19 март
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Всички резултати от Шампионската лига. Ето и двойките на 1/4 финалите
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Мощен Ливърпул разнебити Галатасарай, идва ред на ПСЖ
Байерн мушна само 4 на Аталанта и подпечата екшъна с Реал
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?