Властта обслужва задкулисието, обвини президентът Росен Плевнелиев, след като вчера парламентарната правна комисия отхвърли искането му да се проведе референдум заедно с евровота по въпроси, свързани с изборното законодателство.
„Това решение откровено обслужва задкулисието в България. Очевидно управляващите днес обслужват задкулисието, като отхвърлят искането за референдум и за електронно гласуване”, коментира той.
Според него смъртният враг на задкусилието е пряката демокрация, референдумът, електронното правосъдие.
„Няма да допусна този референдум да не се случи и да се променя дневния ред на обществото”, закани се Плевнелиев.
Той е убеден, че аргументите на правната комисия не съответстват на желанието на българските граждани и решението на КС, според което електронното гласуване не е противоконституционно и не противоречи на международните договори, по които сме страна.
„Няма как да съм доволен, когато български народни представители смятат, че да питаш народа е противоконституционно, а противоконституционен референдум няма, това е пряката демокрация и заради това искам да посоча, че в много страни е постоянна практика с избори да има и референдуми и съм сигурен, че ще стане така и в България, не съм съгласен, че няма време, но явно няма желание”, настоя президентът.
Въпреки отказът на правната комисия, ако бъдат събрани 500 000 подписи, парламентът е длъжен да насрочи допитване заедно с изборите. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и след срещата на ръководството на партията с президента отново декларира, че още утре ще даде подписката с 500 000 подписа на инициативния комитет.
След разговора той отново разкритикува управляващите. „Считат, че са овладели цялата власт в държавата и че е въпрос на време да унищожат политическите си опоненти, и в Украйна така мислеха”, коментира Борисов и добави, че „ще дойде такъв ден за тези, които си мислят, че могат всичко, защото България е в ЕС и е правова държава, рано или късно към тях да има много въпроси".
Според него и кампанията за евроизборите ще мине под знака на компроматите срещу ГЕРБ. Лидерът на опозицията смята, че управляващите ще натрупат 7-8 милиарда лева дълг, а не огромни, както се очакваше.
„Защото АЕЦ „Белене” няма да го строят, но ще загубят умишлено делото. Това е сценарий. Бургас- Александруполис няма да се строи, това пак са само приказки, а седми реактор на „Козлодуй”, докато му дойде времето да го строят, ще мине толкова време, че ще сме забравили”, настоя Борисов.
Той смята, че липсата на пенсионна реформа ще доведе до огромен проблем на плащането на пенсии, а управляващите са я замразили заради изборите.
„Сметната палата искат да превърнат в поръчков орган и това с пълна сила е върху мен”, продължи с критиките си Борисов.
Накрая той увери, че няма да става президент, „докато този иска да е президент”. „Президентът се справя добре. Абсолютно мога да твърдя, че е еманципиран от ГЕРБ”, отговори той на критиките на някои политици, че Плавнелиев е зависим от партията.
По думите му, ГЕРБ е първа политическа сила. „Считам, че само могат да ми завиждат. Това се дължи само на избор от хората. Тези, които се опитват да ми дават оценка, опитват се да ми бъдат бащи, че са ме създали, им казвам, че аз никога не съм бил с тях. Те много пъти са стояли на моята маса, в моя дом и никога не са плащали моя сметка. Винаги е моя сметката. Как ще ме създадат. Или са забравили, когато дойдоха двама души, да ме изнудват и да ми вземат половината партия и ги изгоних. Този, който се готви да арестува”, каза още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Експерт: Компаниите търсят геотермални ресурси, за да произвеждат по-голямо количество еленергия
Xiaomi атакува автомобилния пазар с новата серия модели Sky Nomad
Германия се споразумя да закупи от САЩ крилати рекети Tomahawk
SpaceXAI на Илон Мъск пуска нов модел за програмиране Grok 4.5
Успехът на Аржентина срещу Египет на Световното по футбол разби нов рекорд на Google
ГЕРБ предложи дигитален "портфейл" за верификация на възрастта в социалните мрежи
Самолет "Спартан" излетя от Пловдив за Рим, за да спаси 6-месечно бебе
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Промени в Изборния кодекс - машинно гласуване, район "Чужбина"
Отбелязваме 176 години от рождението на Иван Вазов с чествания в цялата страна
Левски с новина за Светльо Вуцов
Национал на България падна от турчин в Испания
Шефовете на гранд в Германия взеха важно решение
Франция - Мароко
Левски с важна информация за феновете
ЦСКА – Дери Сити
Скулптурен дизайн от Stéphane Rolland за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Вероника – издръжливо и красиво цвете
Диванът променя целия хол – 10 идеи за стилен интериор
Венера в Дева на 9 юли носи късмет на три зодии
Лека вечеря: риба със зеленчуци и кадифен сос
Италиански кекс Ciambella с кефир – пухкав и ароматен
Търсят Наталия и Асен в изоставени къщи и подслони край Провадия, Девня и Аврен
Дариха медицинска апаратура на Тубдиспансера във Варна
Премахват 19 дървета в "Чайка" заради поредния строеж
Почина музикалната легенда Бони Тайлър
Пътничка пострада при катастрофа край Варна
Стартират директни полети от Варна до Базел през октомври
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород
ispace резервира полет със Starship на SpaceX за амбициозна лунна мисия през 2030 г.
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.: Какво ще се вижда от България и Европа
Hayabusa2 изпрати нови впечатляващи снимки от далечен астероид
Растенията споделят енергия чрез скрити подземни мрежи
„Пътешественик във времето“ разкри кога и как ще започне Третата световна война