В България не съществуват военни бази на САЩ. Това отсече премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос на лидера на "Атака" Волен Сидеров. По време на парламентарния контрол шефът на националистите попита Борисов дали страната ни ще прекрати договора за разполагането на US базите у нас.
Споразумението изтича през 2016 година и може да се прекрати година по-рано. Ако това не се направи, то продължава да е в сила.
„Не съществуват военни бази на САЩ на българска територия. По силата на споразумението със САЩ на българска територия се използват съвместно няколко полигона и бази, собственост на България. На тях се провеждат съвместни учения на българската армия и военни формирования на САЩ“, каза Борисов.Той уточни, че ученията се водят на полигона в Ново село, в складови съоръжения в Айтос, военно-въздушна база в Граф Игнатиево и военно-въздушна база в Безмер.
Според Борисов това давало възможност на армията ни да се обучава. Той обясни, че когато дойде време, ще внесе споразумението със САЩ в парламента, за да се дебатира по него.
В реплика Сидеров констатира, че от отговора на Борисов ставало ясно, че кабинетът няма да прекрати споразумението за базите. Лидерът на „Атака“ припомни, че в момента се говори, че може в тези бази да се разположи военна техника и те да се използват за военни действия срещу трети страни.
„Около нас се води война САЩ срещу Русия с бойно поле Украйна. Важно е България да не бъде въвлечена във война“, каза Сидеров и посъветва Борисов да преосмисли решението си, защото повечето от българите не желаели военни действия.
Борисов му отвърна, че едва ли има изобщо някой, който да иска военни действия. „Ние като правителство сме за мирно решение на всички конфликти по света“, каза Борисов.
Премиерът обясни и че по мнение на специалисти България е бедна държава заради военните конфликти около нейните граници – преди Косово, сега Украйна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Инфлацията и брутният външен дълг ще са на фокус през седмицата
Митата и силната конкуренция свиват продажбите на Toyota през февруари
Петролът поскъпва на фона на изострянето на конфликта в Близкия изток*
Тръмп нарече новите ирански лидери "много разумни", Пакистан се готви да е домакин на преговори
Русия няма сили да атакува и да поддържа темпото на няколко фронта в Украйна
Как Централна и Източна Европа да задържи еднорозите си, които отлитат на запад?
Столичната община почва ремонти на пътя заради Джиро д’Италия
Няколко квартала в София ще останат без вода на 31 март
Бъди герой на Цветница: Дари кръв – спаси човешки живот
Майката на Иво Калушев с прощално писмо за шестимата загинали
Цените на петрола скочиха до $115 за барел
Индонезия – България
Драма на „Стамфорд Бридж“! Палмър ще бяга в Ман Юнайтед
Лудост! Ман Сити дава 220 млн. евро за две звезди от Висшата лига
След големия допинг скандал: Йомов се завръща във футбола
Шокиращо! Тотнъм слага играч на отбора за заместник на уволнения Тудор
Лудогорец готви топ трансфер! Разградчани отмъкват без пари национал на България
Тенденции в интериора, по които сме обсебени през 2026
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Нумерологична прогноза за 30 март
Диетичен хляб с бадемово брашно
Таро карта за 30 март, понеделник
Румънци откраднаха катализаторите от 7 микробуса на куриерска фирма във Варна
38 пожара са ликвидирани у нас през изминалото денонощие
Хороскоп за 31 март 2026
Гюров и част от МС отиде в Украйна (СНИМКИ)
Виц на деня - 30 март
Трима пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето