Въпросът за доставките на газ чрез проекта „Набуко Уест” е бил поставен от вицепремиера Ивайло Калфин по време на посещението му в Москва преди ден. Темата е била обсъдена в контекста на решението на Русия да доставя газ през Турция и на възможността за преразглеждане на сключените договори. Това стана ясно от коментара на Ивайло Калфин за предаването Деня On Air с водещ Веселин Дремджиев.
“Aз поставих въпроса и то в същия контекст - ако решението на Русия е да доставя газ пред Турция, то да се преразгледат договорите. И на второ място казах, че Европа има готов изчислен, разработен проект. Така че, ако подобни доставки бъдат осигурени, то най-добрият път за това е „Набуко Уест”,” коментира Калфин.
Той подчерта, че в Москва доминира убеждението, че Европейската комисия третира несправедливо отделни проекти.
Калфин подчерта отново, че в момента няма алтернатива на руския газ, който влиза през Украйна за Европа.
В тази връзка той уточни, че „в момента Европа внася 40% от необходимия газ от Русия, като за страни от Източна Европа този процент достига до 80%”.
„Към момента няма изградена алтернатива, но не означава, че не може да бъде изградена“, коментира още Калфин и допълни, че в тази връзка могат да бъдат преразгледани и сключените договори с руската страна.
Вицепремиерът коментира и изказването на лидера в оставка на АБВ Георги Първанов, изразено по време на Националния съвет на партията, а именно, че споразумението с ГЕРБ за управлението е замразено. По думите на Калфин няма формално решение за замразяване, спиране на споразумението.
„Това, което Първанов каза, е, че то не се спазва”, коментира Калфин. Той допълни, че основните критики са свързани с това, че доста важни решения се взимат в противовес на записаното в споразумението, а именно - да се случват след обсъждане.
Гледайте още видео материали от "Икономика" на bgonair.bg

Euronext е готова да реагира, ако търсенето на денонощна търговия се увеличи
Marks & Spencer очаква годишната печалба да стигне нивата отпреди кибератаката
У нас работят 2319 училища – намаляват с десет броя за година
Инфлацията в еврозоната се е ускорила до 3% през април
40 сделки за ден: Как Тръмп шокира Wall Street с активност за десетки милиони долари
Китай събира великите сили, а САЩ търсят пауза в Близкия изток
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
Матурата по БЕЛ: Зрелостниците избираха между тема по "Песента на колелетата" и есе за авторитетите
А1 разширява семейството на телевизионните си канали с MAX One
Под Малдивите: Фаталната експедиция в пещерата, от която никой не се върна
Гуардиола промени футбола в Англия
А1 разширява семейството на телевизионните си канали с MAX One
Кристиан Киву преподписа с Интер до дни
Хиляди фенове на Арсенал празнуваха титлата
Гаши преди SENSHI 31: Влизам в ринга на война
В кикбокса е №1, но какво става с бокса? Запознайте се с Рико Верхувен
Трикове как да подобрите съня чрез дизайн на спалнята
5 фатални грешки, които допускате в отношението си към партньора
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
А1 увеличава семейството на телевизионните си канали с MAX One
5 грешки, които излагат личната ти информация на риск
Задължителни ястия за 21 май – Константин и Елена
73 блока се включват в празничното шествие във Варна за 24 май
Кутев: Всичко, което променяме, е с цел да има бързо законодателство
Млад русенец задигна детска конзола от жилище във Варна
Божанов: ПБ дойде със заявка за връщане на парламентаризма, а прави обратното
След зачестили нападения над българи от украинци във Варна: "Възраждане" иска изслушване на Демерджиев
MУ-Варна открива нов Учебен и научноизследователски комплекс
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара
НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната
Трагичен инцидент в Starbase преди изстрелването на Starship V3
В Япония отвори врати първата в света лаборатория, управлявана изцяло от роботи
Извънземните вероятно са много по-развити от хората, твърди астрофизик