Решенията в КЕВР за вдигането на цената на тока от първи юли е взето единодушно, а в Комисията има представители на всички парламентарно представени партии без "Атака". Тоест, подкрепено и от представителя на БСП, каза пред журналисти днес народният представител Делян Добрев.
Михаил Миков не е внимавал като се е приемал състава на КЕВР. Приказките на Миков ми звучат несвързано, да не кажа като опит да се избяга от политическа отговорност, каза Добрев.
Признатите от КЕВР разходи на ЕРП-тата се увеличават, само защото те събират парите от т.нар такса за обществото - няма преразпределяне на пари от държавния към частния сектор, а точно обратното, каза Добрев.
"В последните шест месеца положихме максимални усилия и не сме отправили нито една нападка срещу кабинета Орешарски, защото тази каша която се забърка в енергетиката и дефицитът от 800 милиона лева се държи на тяхното нескопосано управление. Опитахме се да решаваме проблемите с консенсус", подчерта Добрев.
По думите му обаче днес обаче отново се е заговорило за американските централи, чиито споразумения са подписани през 2001 година. "Тези централи нямаше да ги има, ако кабинетът "Станишев" с министър Румен Овчаров не беше подписал учредяването на особени залози, които да гарантират тези централи. С това решение за печалба на централите са заложени сметките за ток на всички български граждани", категоричен е Добрев.
Той заяви още, че ще се направи предложиение в парламента за ВЕИ сектора да се направи същата комисия, както за КТБ, за да се установи кои са собствениците на ВЕИ проекти и са се възползвали от него. "Освен това през 2008 година беше вдигнат срокът на преференциалните печалби от 20 на 25 години", припомни още Делян Добрев.
Добрев каза още, че се обмисля намалението на прага за консумация на тока, който ще се продава без т.нар. задължения за обществото, да не е 30 гигаватчаса годишно, а два гигаватчаса и то на няколко стъпала. "Така дори всяка малка и средна фирма ще бъде облекчена от т.нар. зелена компонента без да се ползват от нея моловете, други търговски вериги, адвокатски кантори и т.н", посочи той.

S&P 500 отстъпи от рекорда, цените на петрола се възстановяват
Кадър на деня за 7 май
Тръмп даде на ЕС срок до 4 юли да ратифицира търговското споразумение със САЩ
Подценява ли българският бизнес значението на киберсигурността?
Продажбите на произведените в Китай електромобили Tesla растат с 36% през април
Данъчните приходи на Германия се очаква да спаднат с над 50 млрд. евро до 2030 г.
Любов, късмет и нови срещи за 3 зодии до 18 май
Рецепта за лимонов студен чай
Рецепта от тефтера на баба: Картофено пюре
Хантавирусът: Симптоми, рискове и защо може да бъде опасен
Досегашният кабинет на Пеевски в Народното събрание става читалня
Тежък удар за "Реал" (Мадрид): Ферлан Менди ще е аут за около година
Ясна е голямата цел на Ред Бул при раздяла с Макс
Спортът по телевизията днес, 8 май
Мачовете по телевизията днес, 8 май
Чайките дадоха нов договор на мениджъра си
Реал Мадрид този път не допусна загуба на българска земя
Най-секси фенката заряза любимия си Байерн + СНИМКИ
5 психосоматични признака на псориазиса
Таро карта за 8 май, петък
Дневен хороскоп за 8 май, петък
3 зодии, които започват нова ера на 8 май 2026
Рецепта за гръцки палачинки
Стефания Колева за „Клиника на третия етаж“: Бяхме пионери
Въвеждат лимит за покупка на кола в брой
Условна присъда за младеж, откраднал и шофирал пиян кола във Варна
Спипаха 17-годишен да кара без книжка кола с табели на друг автомобил
"Пристанище Варна“ празнува 120 години със събития за гражданите
Арестуваха поредна порция пияни и дрогирани шофьори по пътищата във Варненско
Варна се включва в националното четене „Литература в сегашно време“ на 11 май
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
В Шотландия откриха мистериозен изкуствен остров, по-древен е от Стоунхендж
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот