Не се планира изграждане на нови бежански центрове в България, написа премиерът Бойко Борисов на страницата си във Facebook преди минути.
"Много ясно и твърдо и на последния Европейски съвет, и днес в разговорите с Доналд Туск заявих, че подкрепяме и държим да се направи свободна зона за сигурност на територията на Сирия, защото е хубаво тези хора да бъдат близо до родните си места. Надявам се, този конфликт да завърши по-бързо и хората да се върнат там, откъдето са дошли. Всичко останало е много рисково и голям проблем за държавите от ЕС, в това число и България", написа още премиерът.
Борисов благодари от свое име и от името на Туск на всички полицаи, граничари и военни, "които в момента са в полята и горите и осъществяват охраната на Шенгенското пространство и на външната граница на ЕС".
"България е много по-добра Шенгенска граница от половината държави в Европа", изтъкна премиерът.
"България е готова да бъде част от Шенгенското пространство", каза и председателят на Европейския съвет Доналд Туск след срещата в "Евксиноград" край Варна.
По думите му страната ни за сега се справя добре със ситуацията на границите си и е най-добрият пример за останалите държави-членки на ЕС.
"Ние разбираме колко много ресурси използвате, за да ги защитите и за мен това е ясно доказателство, че сте готови да бъдете част от Шенгенското пространство", посочи Туск, цитиран от БТА.
Той изрази личната си подкрепа към страната ни за приемането й в Шенген, но припомни, че за подобна стъпка трябва съгласието на всички страни-членки на ЕС.
Туск уточни, че Европейският съвет ще заседава отново следващата седмица, за да се види какво е направено до момента и да се набележат насоки за работа, което ще включва и засилване на сътрудничеството с Турция. В този контекст Туск окачестви като положителен сигнал предложението за създаване на национално правителство на единството в Либия.
"Аз насърчавам всички страни и партии да не пропускат този шанс, защото Либия разполага с прекалено малки възможности за постигане на траен мир", посочи европолитикът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ердоган и Путин има на какво да научат Запада
IPhone Air - маркетингов хит, но провал в продажбите
Потребителите усещат затруднения на бензиностанциите, докато Русия стимулира бума на рафинирането на петрол
Кадър на деня за 15 ноември
Докато търговията с технологични акции се пропуква, инвеститорите на дребно усещат натиск
Търпеливостта на Федералния резерв признава каква е реалността
Роби Уилямс губи зрението си заради инжекции за отслабване
Три зодии ще се радват на късмет в седмицата от 17 до 23 ноември
Путин и Лукашенко ще се срещнат два пъти до края на 2025 г.
Бащата на Сияна подкрепи протеста в София: Човек, способен да убие куче, може да убие и човек
Цветомир Найденов се подигра на национал на България
Християн Петров: Опитваме се да потушим напрежението, но е много трудно
Филип Кръстев: Всички ставаме за смях
Георги Русев: България не играе със страх
Александър Димитров разкри защо България е толкова зле
Испания разби Грузия и си осигури участие на Мондиал 2026
Дневен хороскоп за 16 ноември, неделя
10 подправки, които да отглеждате във вода
Есенни съвети за по-добро здраве: три ключови фактора
Масаж с рициново масло помага при перименопауза
Любовен хороскоп за 17 – 23 ноември
Сериалът „Мамник“ тръгва скоро по Bulgaria ON AIR и БНТ
След пандемията: Стана лукс да имаш автомобил
България записа поредна загуба по пътя към Мондиал 2026
"От Нюрнберг до Варна": представят исторически албум за Народния съд в морската столица
Има ли смисъл от италианското почистване?
Планинските спасители набират стажанти
38 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Телескопът James Webb изготви първия „метеорологичен доклад“ за екзопланета
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето
Вселената става по-студена и „безжизнена“
Екипажът на „Шънчжоу-20“ се върна на Земята