Горчивата раздяла на ДПС с доскорошния лидер на движението Лютви Местан стана тема дори и на декларацията на движението в първия работен ден на депутатите след зимната ваканция.
Макар че въпросът е вътрешнопартиен и на практика няма нищо общо с работата на народните представители в законодателния орган, новият съпредседател на парламентарната група на движението Четин Казак отсече, че "ДПС притежава естественото право да се променя и подновява, но никой не може да я подмени$.
"Оценявайки по адекватен начин политическите предизвикателства на нашето съвремие, ДПС притежава необходимия потенциал и естественото право да се променя и подновява, но никой не може да я подмени. Никой не може да изправя ДПС и нейните избиратели, пред манипулативно поднесен и несъществуващ избор с едничката цел да получи нова, лична политическа легитимация", обърна се той задочно към Местан.
Иначе Казак потвърди, че ДПС е в опозиция, но пък управляващите могат винаги да разчитат та тях, стига предложенията им да следват националния интерес.
"ДПС е независима, българска, системна, светска, демократична и евроатлантическа партия. ДПС е първата пронатовска партия и най- ревностният привърженик на членството ни в ЕС. Партията ни последователно и неотклонно ще върви към евролибералния път на развитие и ще следва последователно решенията на своите колективни органи, защото когато зад решенията стои колективно тяло това създава самочувствие в избирателите", отсече Казак.
След като не пропусна да напомни ролята на ДПС за създаването на уникалния етнически модел у нас, той коментира, че е притеснително, че се наблюдава криза на толерантността.
Казак призовава за мъдри решения за новите предизвикателства особено бежанската вълна и тероризма.
Според него, въпреки непрекъснатото говорене на реформаторите за реформи, такива не се случат и то във всички сфери. Той обвини, че натрапчивото присъствие на РБ в управлението компрометира волята и труда на ГЕРБ.
Очаквано Казак пак се оплака от факта, че част от управлението е ПФ, което пък е една от причините ДПС да се ситуира в опозиция.
Според него усилията през настоящата сесия на парламента трябва да са насочени към реформа на съдената система, промяна на Изборния кодекс, икономическо развитие чрез подобряване на бизнес средата, а не само с усвояването на еврофондовете, подоряване на образованието, здравеопазването и социалната сигурност, а не "самоцелни упражнения в реформаторстване".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Събев: Рискуваме да пропилеем жертвите на рестриктивната фискална политика след 1997 г.
Сърбия планира първата ѝ атомна централа да е готова до 2040 г.
Експерти: Технологичните разработки не са само конкурентно предимство
В ЕС няма единство за обхвата на "Произведено в Европа" и представянето се отлага
Лимитирана инвестиционна застраховка на UNIQA е в продажба от днес до 22 март
Estée Lauder следи за потенциални придобивания в подкрепа на преобразуването си
Володимир Зеленски: Две години живях и работих в бункер
Камиони задръстиха АМ "Марица" и образуваха 15-километрова тапа
Частичното бедствено положение в Гълъбово е отменено
Кабинетът на Андрей Гюров се събра на първо заседание (СНИМКИ)
Емил Дечев към разследващите "Петрохан" и "Околчица": Няма да се меся, търсете истината
Прецакаха Наско Сираков: Левски остава без звезден трансфер
Шакур ще избърше пода с Райън Гарсия
Авивит Бар Зоар
Легенда на Ман Юнайтед хвали Арсенал
Хаос в Мексико 108 дни преди Световното първенство
Нов удар по Мондиала! Отмениха фен зоната в Ню Йорк
Защо плачем на сериали и защо това всъщност ни помага
Нискокалорични палачинки без мазнини и без захар
Специалист по диетика: Внимавайте с фъстъците, крият риск от рак на черния дроб
5 причини за постоянно подутия корем
Тоалетите на 79‑ата церемония BAFTA (+Снимки)
Изтъняване на косата след 35 – решения, които наистина работят
Емил Дечев: Не съм се месил и няма да се меся в случаите "Петрохан" и "Околчица"
Опасно дърво може да падне всеки момента до училище във Варна (СНИМКИ)
Криза: Туризмът в паника заради спирането на чартърните полети от Германия до Варна и Бургас
Близо 50 българи останаха без багаж при полет до Шарм ел-Шейх
Андрей Гюров за изборите: Не можем да пестим от демокрация
Осъдиха добричлийка, въртяла онлайн любов с австриец, с цел имотна облага
Китай има нов AI: Той ще управлява роботи
Енцелад изпрати електромагнитни вълни към Сатурн
За първи път: James Webb видя полярни сияния в атмосферата на Уран
Учени: Границите на човешкото дълголетие все още не са достигнати
В Канада откриха вода на 2,6 млрд. години
Експерти коментират: Възможно ли е Земята да е единствената обитаема планета