"Институциите трябва да работят в полза на гражданите, за да се възвърне постепенно тяхното доверие". Около това се обединиха българските президенти Петър Стоянов, Георги Първанов и Росен Плевнелиев.
Държавните глави на България се срещнаха за четвърти пореден път на "Дондуков" 2.
Петър Стоянов, Георги Първанов и Росен Плевнелиев разговаряха за първи път в Съвета на президентите без Жельо Желев. Д-р Желев почина на 30 януари 2015 г. и последната му публична поява беше именно на срещата на президентите миналата година.
"Ще запомним президента Желев като убеден демократ, като президент на съгласието и мирния преход. Ще запомним и неговите думи: "Демокрацията се лекува само с повече демокрация", обявиха държавните глави, цитирани от прессекретариата на президента.
По традиция тримата държавни глави направиха равносметка на изминалата година и кризите, пред които страната ни се изправи както във вътрешен, така и в международен план. Петър Стоянов, Георги Първанов и Росен Плевнелиев са категорични, че проведеният през октомври референдум е успех на българското гражданско общество.
Президентите изразиха надежда 2016 г. да бъде годината, в която съдебната реформа ще намери своята реализация. Държавните глави се обединиха около тезата, че реформите трябва да продължат с ускорени темпове.
"Справедливостта трябва да бъде навсякъде в обществения живот. Това означава най-вече грижа за най-бедните и интеграция на всички групи в обществото", смятат президентите. Те се обединиха около това, че държавата трябва да положи целенасочени усилия за преодоляване на социалното неравенство и интеграцията на маргинализираните групи в обществото.
"Институциите трябва да работят в полза на гражданите, за да се възвърне постепенно тяхното доверие", смятат още тримата президенти.
Те остро осъдиха всички форми на тероризъм. "Усилията на европейските лидери и на международната общност трябва да бъдат насочени към премахване на първопричините, а не само на последиците от кризите", обявиха още държавните глави.
Четвърт век след началото на демократичните промени и създаването на президентската институция президентите Стоянов, Първанов и Плевнелиев обявиха създаването на Президентска библиотека. В нея гражданите ще могат да научат повече за традициите и постиженията на институцията, ще имат възможност за пряк достъп до богата информация за работата на българските президенти по време на техните мандати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ferrari прави скок към несигурната електрическа ера с новия си модел Luce
Три вида социални помощи ще бъдат предоставени на пострадалите от наводненията в Севлиево
Японският индекс Nikkei 225 за първи път достигна 65 хил. пункта в понеделник
Градските кафеени плантации имат изненадващи решения за социални проблеми
Huawei е направила пробив в чиповете, който може да стопи изоставането ѝ от TSMC
Новите надежди за мир между САЩ и Иран свалят цената на петрола с 6%*
Сезонът на Близнаците е тук: Тези 3 зодии ще открият любовта скоро
Лили Иванова отново покори зала "Олимпия" в Париж 17 години по-късно
Траур в Благоевград: Наркотиците отключили агресия, повдигат обвинение на младеж от купона
Водната стихия в Дряново: Десетки наводнени къщи и засегнат мост на Колю Фичето
В Бистрица се радват: „Секретният Майстор“ от Гвинея-Бисау подписва с ЦСКА 1948
Лудогорец е тотален разпад: Диниш се разбра с ЦСКА и в Разград са бесни
Хулио Веласкес взе важно решение за Левски
Бенфика се превръща в най-кошмарния вариант за ЦСКА в Европа
Трансферен удар: Левски взима национал на България
Мондиал 1970: Бразилия пленява завинаги "Златната Нике"
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Какво се прави на Черешова задушница
Нумерологична прогноза за юни 2026
Защо поставянето на граници е ключът към здравите връзки
Нумерологична прогноза за 25 май
Печена риба с киноа и салата от карфиол
Папа Лъв XIV призовава за „разоръжаване“ на ИИ в първата си енциклика
Цените на петрола намаляха
Държавата отпуска три вида помощ за пострадалите при наводненията
Хванаха каналджията, който катастрофира при гонка с полицията в Бургас
Платформа с ИИ ще следи за спекулации с цените на храните в Гърция
Цените няма да спрат да растат, въпросът е с колко
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?