Личните карти на българите ще могат да съдържат данни и удостоверения за електронна идентичност и квалифициран електронен подпис. Това решиха депутатите като приеха на първо четете промени в Закона за българските лични документи, предложени от правителството.
Поправките, с които на личните ни карти ще има чип, трябва да влязат в сила от 1 януари 2018 г., когато МВР ще има техническа възможност за издаване на лични документи с електронен носител. Според промените смяната на личните карти няма да е задължителна от тази дата, а ще става поетапно, при изтичане на настоящите.
По данни на МВР всяка година, поради изтичане на срока, загуба или навършване на 14-годишна възраст, се издават по около 600 000 лични карти, като в някои години се очаква този брой да нарасне до 1,6 милиона.
Предвидена е възможност на електронния носител на информация в личната карта да се записват и биометрични данни в отделен защитен сегмент на носителя, съгласно препоръките на Международната организация по гражданско въздухоплаване, ако в заявлението за издаване лицето е заявило желание за това.
Ако някой не иска да има чип на личната си карта, трябва да заяви това изрично. За международния паспорт пък ще е обратното – чип ще има само при поискване.
Промените в закона, предложени от кабинета, минаха без критики, но пък поправките, внесени от ДПС, доведоха до спор и в крайна сметка не бяха одобрени от парламента. Те предвиждаха по изключение българските граждани да могат да подават заявления за издаване на документи за самоличност и без обявен постоянен адрес.
Често постройките на ромите се разрушават от местните власти, защото са незаконни и хората стават фантоми – без личен лекар, без социални помощи, обясни Илия Илиев от ДПС, който е основен автор на предложенията. Стигало се и до парадокса в една къща от две стаи да се регистрират 200 – 300 души, а естествено да не живеят там, което пък означава, че полицията не може да ги открие, ако извършат престъпление.
Според Илиев промените в закона не се отнасят само до "циганите, а до цялото общество" и не ставало въпрос за гласове по време на избори.
"Има ли някой тук да каже, че проблемът с циганското малцинство е реален и не е само на ДПС", обърна се към депутатите от останалите политически сили Рамадан Аталай.
Според него е факт, че "има и цигани, и турци, и българи без документи за самоличност" и това е въпрос дори на националната сигурност.
"Иначе мъката е голяма, виждам, но ако подадете заявление може и да ви приемем в ДПС, колеги", заключи Аталай.
Според Петър Славов от РБ предложението на депутатите от движението ще създаде привилегия за едно малцинство, в ущърб на добросъвестните.
Магдалена Ташева от "Атака" и Димитър Байрактаров от ПФ обясниха, че никой не спира ромите да живеят на свободен наем и да имат адресна регистрация като всички.
Според съпредседателя на ПФ Красимир Каракаченов проблемът с ромите е в това, че "това малцинство трябва да се научи да ходи на училище, да работи, а не да краде и да пребива за три сливи, както се случи вчера в Русе, да се научи, че освен права, има и задължения".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещ германски доставчик планира да отпише някои бизнеси, за да се справи с дълга
Финландия отново е най-щастливата страна в света, България напредва с едно място
Геополитическите сътресения помрачиха търговията на борсите в Азия
Samsung Electronics заделя 73 млрд. долара за чипове и проучвания през 2026 г.
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма Skills for Transition
Множество сигнали за изборни нарушения: МВР с акции срещу купения вот в цялата страна (ВИДЕО)
Какво постигна и какво не успя да свърши 51-ото НС – равносметката на депутатите
Трайчо Трайков: Настъпват условия за компенсациите от 20 евро за горивата
Новият Стиви Джи? Собослай с много силни думи
Пламен Илиев обясни защо заряза Черно море точно преди Левски
Турнир на вятъра: Африканският футбол има проблем с доверието
Изритан! Войвода вече няма да води Неймар
Рафиня каза как Барса отстреля "свраките"
Сефте: Урбиг от Байерн става германски национал
Таро карти за април за всяка зодия
PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure” идва в София
Новата комедия „Огледалце, огледалце“ излиза на българската театрална сцена през април и май
Средиземноморска веган купа с нахут
7 начина, по които вредите на репутацията си
Мъжки кожени якета за всеки повод: Как да изглеждате стилно, а не небрежно
Майката на Ивайло Калушев отмени погребението му
Приключва асфалтирането на пътя „Аспарухово“ – „Галата“
Ексклузивен SENSHI лагер за тежките категории се провежда във Варна
При спецакцията вчера: Спипаха две кримки зад волна във Варненско
Младеж отмъкна външното тяло на климатик във "Възраждане"
Гюров преди заседанието на ЕС: България трябва да бъде на пълна скорост
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?