В БСП са против идеята за връщане на казармата в България. Зам.-шефът на партията и бивш военен министър Ангел Найденов обяви, че няма достатъчно убедителни аргументи за това.
Възстановяването на наборната военна служба се предлага от Патриотичния фронт. ВМРО и НФСБ внасят промени в два закона за въвеждане на 6-месечна казарма.
Според Найденов от предложението не става ясно къде ще се отбива наборната служба, нито става въпрос за нуждата от още въоръжение и военна техника.
"Ако се има предвид и факта, че става въпрос за смесен тип на формиране на армията като задължителна наборна военна служба и от друга страна професионална на базата на договори, то е ясно, че това почти двукратно увеличаване в сравнение със сегашния числен състав ще изисква и значителни ресурси, но не само като издръжка, а и като попълване на необходимото въоръжение и съответно военна техника", каза Найденов пред БТА.
Депутатът смята и че вносителите трябва да коментират необходимостта от възстановяване на казармените райони, в които биха били настанени наборните военнослужещи.
Бившият министър обяви и че за 6 месеца няма как да се подготви един войник и да се сглобят бойните подразделения. Според него това е недостатъчно време за усвояване на съвременната бойна техника.
Затова Найденов смята, че решението трябва да се търси в осигуряване на достатъчен финансов ресурс първо за превъоръжаването и модернизирането, за поддържане на наличната военна техника и въоръжение и достатъчно финансови средства за издръжката, добрата подготовка и развитието на допълнителни отбранителни способности на въоръжените ни сили.
"Ако се отнася до усвояването на някакви базисни умения, познаване на въоръжението, елементарни строеви навици, то това вече е въпрос, който трябва да се търси като решение под друга форма", каза Ангел Найденов.
Той даде пример с възможното разширяване на часовете в средното училище, увеличаване на часовете и времето за подготовка във висшите учебни заведения, включително с допълнителни възможности като например договор за служба в резерва и възможността да се развиеш като кадрови военен, ако си завършил тези курсове на начална и специална военна подготовка.
"Но това е различно от връщането със закон на задължителната наборна военна служба", каза още депутатът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Парламентът прие при "особени обстоятелства" възможност за продажба на "Лукойл Нефтохим"
Красимир Бенямин: Ще посрещнем Коледа със "стари" цени на шоколада
Киев: Последните ракетни нападения удариха тежко енергийната инфраструктура
Novo Nordisk се оплака от насрещен вятър
Акционерите на Tesla одобриха възнаграждението на Мъск, което може да го направи трилионер
Джеферсън от Фед: Трябва да се действа бавно с приближаването на неутралната лихва
Бащата на Сияна основава гражданско движение
Парламентът одобри държавния контрол над "Лукойл"
Спешна проверка за замърсяването на въздуха във Велико Търново
Силно земетресение удари Калифорнийския залив
Русия след отказа на "Гънвор": Важно е интересите на "Лукойл" да бъдат защитени
Мерки! Дебнат за фалшиви билети на дербито Левски – ЦСКА
Барса се върна на „Камп Ноу“ + СНИМКА
Левски с ключов ход заради феновете за дербито с ЦСКА
Паметен триумф! ЦСКА припомни велико геройство
БФС с важна новина за националния отбор
ФИФА с нов удар по роден гранд
Пало санто – срещу негативна енергия и за уют в дома
Уран преминава в Телец на 8 ноември – старото отпада от живота ни
Фрути акценти в маникюра – модерни за всеки сезон (+снимки)
Любовен хороскоп за ноември
Тест: Какво ви очаква през ноември
Напитка със супер съставки за детокс
Варненският спорт осиротя! Отиде си Хугас Месропов
Решено: Държавата взима ръководството над рафинерията в Бургас
Тържествено се дипломираха абсолвентите в Икономически университет – Варна (СНИМКИ)
Вижте отблизо дизайна на българските евромонети (ВИДЕО)
За седмица: КАТ хвана над 170 пияни или дрогирани шофьори
Тръмп заспа, а друг припадна по време на пресконференция! (ВИДЕО)
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Най-старият и най-голям храм на маите е построен, за да изобрази Космоса
Как китовете могат да помогнат на хората да живеят 200 години
Китай се обърна към НАСА, за да предотврати космическа катастрофа
Най-силната магнитна буря за 2025 година ще настъпи днес, 7 ноември
Японската орбитална мисия Akatsuki окончателно замлъкна