Макар че винаги са били за прогресивното подоходно облагане, тази година синдикатите промениха становището си и смятат, че е разумно да остане плоският данък, както е и записано в проекта за бюджет за 2017 г. на правителството в оставка. След среща с депутати от ГЕРБ лидерът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че заради разчетите в макрорамката за следващата година няма как да се смени начинът на облагането, нито пък минималната пенсия да стане 300 лева, както искат от ПФ.
Димитров призна, че и на синдикатите им се иска най-малката пенсия да е 600 лева, но такава претенция в момента би била популизъм. Иначе синдикатите смятат, че бюджетът за 2017 г. е по-добър от настоящия, защото в него са заложени повече пари за здравеопазване, образование и социални услуги.
Има 650 млн.лв. повече спрямо 2016г., за заплати и издръжка в бюджетните системи, обясни Димитров.
От КНСБ обаче искат още 100 милиона лева да бъдат предвидени като разходи, а от ГЕРБ са заявили готовност да обсъдят предложението на синдиката. На първо място профсъюзът иска скок на заплатите за училищното и детско здравеопазване, за което ще са необходими около 20 млн. лв.
За социалните заведения - домовете за стари хора, за хора с увреждания и домовете за деца има предвидено увеличение от 11 млн., но се искат още толкова.
За спешната помощ са били обещани 20 процента увеличение, а са заложени 10 на сто, посочи Пламен Димитров и допълни, че за още 10 процента са необходими около 10 млн. лева допълнително. Не на последно място бе отправено искане за 7 млн. лв. за БАН, отделно от договорени 5 млн. и 11 млн. за Селскостопанска академия.
Отделно КНСК иска увеличение на минималното обезщетение за безработица от 7,20 лв. на 9,50 лв. на ден и с 20 лева повече на месечното обезщетение за втората година от майчинството, което сега е 340 лв.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.