Директорът на Националната следствена служба Ангел Александров е излязъл в годишен отпуск.
Александров е предпочел да излезе в отпуск, за да няма съмнения, че би попречил на прокурорската проверка заради скандала в следствието.
Dnes.bg припомня, че Александров беше замесен в скандал с искане на пари под масата от директора на „Булгартабак“ Христо Лачев.
Шефът на следствието беше замесен и в друг, още по-шумен скандал, с министъра на икономиката Румен Овчаров.
Двамата взаимно се обвиняваха в далавери, заплахи за живота. Между другото стана ясно и кой е собственикът на държавата.
Въпреки всичко, енергийният министър Румен Овчаров не последва примера на Ангел Алексанрдров, и предпочете да не излиза в отпуск. Той даже отиде по-далеч и съобщи, че и няма да подава оставка.
„Нямам намерение нито да подавам оставка, нито да искам отпуск или да се оттеглям от длъжността, която заемам", каза Овчаров. Според него евенуална "оставка ще бъде ясен сигнал за българската общественост, че всички са маскари" и затова той няма да подаде оставка.
„Въпросът не е политически, той е икономически. Много стари схеми бяха нарушени, много хора бяха изхвърлени от бизнес, от който получаваха абсолютно незаслужено държавни пари“, каза министърът. Според него много от тези хора са свързани с БСП и с кръгове от БСП.
Dnes.bg припомня, че заради разразилите се скандали и опозицията в парламента, и ГЕРБ настояха за оставката на Овчаров.
По инициатива на независимите депутати Лъчезар Иванов и Димитър Абаджиев, опозицията в парламента събра необходимите 48 подписа и внесе в деловодството на НС искане до премиера за освобождаването от длъжност на Румен Овчаров.
Под документа се подписаха всички депутати от ДСБ и БНС, независими депутати, както и народни представители от ОДС и "Атака".
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък определи случващото се като „катастрофа, която ще ни върне 10 години назад“.
Борисов призова всички, които споделят мнението на Овчаров за "разпад в държавността", да си подадат оставките и да оставят тези, които могат, да спрат ставащото. "Министър Румен Овчаров е ябълката на раздора, ако щете и в цялата коалиция", завърши Бойко Борисов.
Имате ли мнение по въпроса? Споделете го в блога на Dnes.bg:
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Хуманоидните роботи са на прага на нов бум
Бумът на центровете за данни в САЩ създава неочаквани победители
Екоексперт: „Кайрос“ е само един от проблемите – има над 170 нефтени петна в Черно море
Китайската марка Chery ще създаде развоен център във Великобритания
Министърът на отбраната: Няма пряка заплаха за националната сигурност
Притесненията за инфлацията тласнаха европейските борси близо до триседмично дъно
Край на самотата за 3 зодии по време на Луната в Стрелец на 20 август 2026 г.
Астрономи откриха най-бързата известна звезда в Млечния път
Късна емисия
Руски правителствен самолет премина през България и кацна в Ниш
Шкембе чорба по румънска рецепта
Разкриха двама от Брентфорд, нанесли побой на англичанин заради расистка обида
Швьонтек гази и лети към нова титла в Синсинати
Разпродажбата в Ман Сити продължава! Гражданите продадоха халф за 61 млн. евро
Официално! Левски обяви страхотна новина
Халф на Тотнъм чака дете от секси танцьорка + СНИМКИ
Капитанът на ЦСКА: Дошли сме да преодолеем ОФИ
Таро карта за 20 август, четвъртък - Асо мечове
Дневен хороскоп за 20 август, четвъртък
Тест: Изберете си карта и вижте какво ви очаква
Таро карти за септември 2026 за всяка зодия
Високопротеинова зеленчукова супа за отслабване
3 зодии привличат финансов успех в седмицата от 17 до 23 август 2026
Влияние на високите летни температури върху функцията на мъжката репродуктивна система
Безплатни изследвания за мъжки стерилитет в УМБАЛ Бургас
Здравните права на децата ще бъдат във фокуса на форум в Стара Загора
Изкълчване на долната челюст в напреднала възраст – защо се повтаря и как се намества ставата?
Съвременни методи в интервенционалната медицина ще бъдат представени в Русе
Военен лекар застава на поста заместник-министър на здравеопазването
Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Рекордно топлото Средиземно море заплашва Европа с мощни и продължителни бури